Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii
Transkrypt
Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii
Sport to zdrowie, każdy to wie…- olimpiada w klasie Scenariusz zajęd dla Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej Projekt „Szkoła charakterów – przez sport do integracji” Temat lekcji: Sport to zdrowie, każdy to wie…- olimpiada w klasie Opracował: Piotr Rogozioski Scenariusz przeznaczony dla klas IV-VI szkoły podstawowej I Czas lekcji: Jedna godzina lekcyjna II Cele lekcji: Przekazanie uczniom, jak ważny w życiu człowieka jest sport, który kształtuje naszą sprawnośd fizyczną, ma wielki wpływ na nasze zdrowie, uczy wewnętrznej dyscypliny i współdziałania. A także daje możliwośd sprawdzenia siebie. Może stad się pasją i sposobem na czas wolny. 1. Po zakooczeniu lekcji uczeo: - Rozumie ideę olimpijską - Zdaje sobie sprawę jak ważny jest sport w życiu człowieka - Umie wymienid kilka dyscyplin olimpijskich - Rozumie pojęcie szlachetnej rywalizacji - Wymyśla różne dwiczenia rekreacyjne, wykorzystując przestrzeo sali lekcyjnej 2. W trakcie lekcji uczeo doskonali umiejętności: Wiedzy z zakresu historii i kultury (w szczególności kultury sportu) oraz rekreacji III Metody: - Pogadanka - Zajęcia rekreacyjne - Burza mózgów - Praca w grupach IV Materiały pomocnicze: Wesołe wierszyki dotyczące różnych dyscyplin sportowych zaczerpnięte z książek: Krystyny Lenkiewicz, „Wybór wierszy okolicznościowych dla klas I-III”. Warszawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1994 oraz Eugeniusza Skrzypka „500 zagadek olimpijskich”. Warszawa, Wiedza Powszechna 1984. 1 Sport to zdrowie, każdy to wie…- olimpiada w klasie V Przebieg lekcji: 1. Na początku lekcji nauczyciel rozmawia z uczniami na temat olimpiady – kiedy powstała ta idea, jakie są symbole olimpijskie, jakie są dyscypliny olimpijskie. Twórcami igrzysk są starożytni Grecy, którzy przywiązywali wielką wagę do harmonii ciała i ducha. Uważali, że dusza (rozum) może funkcjonowad tylko wtedy, gdy i ciało jest sprawne. Dlatego zmagali się nie tylko w literaturze i filozofii, ale także w sporcie. Do największych igrzysk należały zawody organizowane na cześd boga Zeusa, które odbywały się co cztery lata w Olimpii. Dla uczczenia tego święta przerywano wojny, zapominano o waśniach między poszczególnymi paostwami-miastami. Na zawodach rozgrywano szereg konkurencji lekkoatletycznych: rzut dyskiem i oszczepem, biegi, skok w dal oraz zapasy. Największą popularnością cieszyły się wyścigi rydwanów zaprzężonych w dwa lub cztery konie. Mniejszą wagę przywiązywano do ustanawiania rekordów - liczył się przede wszystkim zwycięzca w danej konkurencji. Otrzymywał on symboliczną nagrodę w postaci wieoca z gałązek oliwnych. Olimpiada oznaczała w starożytnej Grecji okres czterech lat dzielący dwa kolejne igrzyska olimpijskie. Obecnie tak nazywamy największe zawody sportowe, nadal organizowane co cztery lata. Ciekawostka - początkowo współczesnym igrzyskom olimpijskim towarzyszył konkurs literacki. Polacy dwukrotnie zdobywali złote medale w tej konkurencji. W 1928 r. nagrodę uzyskał tomik wierszy Kazimierza Wierzyoskiego Laur olimpijski, a w 1936 r. książka Jana Parandowskiego Dysk olimpijski. Koła symbolizują pięd kontynentów, złączonych wspólną ideą olimpijską. Europę symbolizuje kolor niebieski, Azja to żółty, Afryka – czarny, Australia – zielony oraz Ameryka w kolorze czerwonym. Na pierwszych igrzyskach rozgrywano zawody jedynie w 9 dyscyplinach: lekkoatletyce, kolarstwie, szermierce, gimnastyce, strzelectwie, tenisie, podnoszeniu ciężarów, zapasach i pływaniu (zawody wioślarskie z powodu złej pogody odwołano). Współcześnie ich liczba osiągnęła już, jak podaje MKOl, 28 (niektóre inne klasyfikacje wydzielają 34, a nawet 38 dyscyplin). Przyrzeczenie olimpijskie - W imieniu wszystkich zawodników przyrzekam, że stawiamy się na Igrzyskach Olimpijskich do współzawodnictwa opartego na lojalności i poszanowaniu rządzących nimi przepisów oraz że będziemy uczestniczyd w nich w duchu rycerskim dla chwały sportu i honoru naszych ekip. Nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili wszystkie cechy sportowej walki olimpijskiej wymienione w przyrzeczeniu. Następnie pyta ich, czy oni w zmaganiach sportowych zawsze tak postępują? 2 Sport to zdrowie, każdy to wie…- olimpiada w klasie 2. Nauczyciel prosi uczniów, aby rozstawili ławki pod ściany, ponieważ będą urządzad olimpiadę w klasie. Dzieli uczniów na zespoły, które będą wymyślad dyscypliny, które mogą odbyd się w sali lekcyjnej. Inspiracją do klasowych dyscyplin będą zabawne wierszyki. Szybciej, wyżej, dalej! (to jedno z haseł olimpijskich) Oto twoje hasło jest! Więc pamiętaj o nim stale, kiedy już założysz dres! Pilniej, chętniej, lepiej! (a to nowe hasło, specjalnie dla uczestników olimpiady klasowej) Oto treśd uczniowskich rad: dzięki wiedzy, dzięki krzepie, wnet zadziwisz cały świat! Marcin Sylwin „Szybciej, wyżej, dalej” (fragment) Przykłady dyscyplin – drużyny mają przejśd jak najszybciej po przekątnej sali stawiając stopę jedną przed drugą. Wierszyk odpowiadający tej dyscyplinie to: Pędzi, aż pot mu włosy posklejał na czole. To biegacz? — Nie, spóźnialski znany w całej szkole. Tadeusz Gicgier „Długodystansowiec” Dzieci mogą wymyślad odpowiednie nazwy dla swoich dyscyplin, np. bieg „tiptopkowy”. Mówi, że w koszykówkę świetnie grad potrafi, ale nigdy papierem do kosza nie trafi. Jan Gross „Koszykarz” Kolejna dyscyplina – trafianie papierową kulką do kosza na śmieci. I znowu uczniowie wymyślają zabawną nazwę dyscypliny. Naukę na pływalni dośd często zarywa, lecz za to przy tablicy bardzo dobrze pływa. Tadeusz Gicgier „W zamian” I kolejna dyscyplina związana z pływaniem. 3 Sport to zdrowie, każdy to wie…- olimpiada w klasie 3. Uczniowie mogą wymyślad i brad udział w olimpiadzie w miarę dostępności czasu na lekcji. Można na przykład ograniczyd do kilku reprezentantów. 4. Nauczyciel pełniący funkcję sędziego rozstrzyga wszelkie spory kierując się zasadą fair play. 5. Bardzo istotnym elementem zajęd jest uhonorowanie zwycięzców w kategoriach: a. Sprawności fizycznej b. Pomysłowości w tworzeniu dyscyplin c. Uczciwej rywalizacji 6. Uwaga! Nauczyciel powinien zadbad o bezpieczeostwo i godzid się na dyscypliny możliwe do realizacji w przestrzeni sali lekcyjnej. Scenariusz dopuszcza wykorzystanie innej przestrzeni, np. korytarz szkolny. W zależności od liczebności oddziału zajęcia mogą wykraczad poza 45 czas lekcyjny. VI Zadanie domowe: Uczniowie mają za zadanie wymyślid jeszcze więcej olimpijskich dyscyplin, które można uprawiad w klasie oraz adekwatnie je nazwad. Napisad opowiadanie inspirowane poniższym wierszykiem: Gdy zapada ktoś na zdrowiu, Lekarz czeka w pogotowiu. Każdy się od niego dowie, Jak żyd, żeby tryskad zdrowiem I od stop po czubek głowy Byd bez przerwy jak rydz zdrowym. Rydz byd może na to powie, że wybiera kooskie zdrowie. Koś pomyśli sobie chyba, Że chce zdrowym byd jak ryba. Za to ryba nim ja złowid, Może mied żelazne zdrowie… Dośd już tu o zdrowiu mowy, Ale żebym tak był zdrowy, Warto zdrowie wciąż mied w głowie, Bo to może wyjśd na zdrowie. Marcin Brykczyoski, Na zdrowie 4