Konspekt warsztatów o kampaniach

Transkrypt

Konspekt warsztatów o kampaniach
Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej realizowany
ramach projektu: „Klimat do integracji”
Temat: Wspólnie przekonamy kolegów że warto …
Cele:
 Przypomnienie uczniom dotychczasowych tematów związanych z edukacją
ekologiczną
 Przekazanie uczniom pojęć: reklama, kampania reklamowa,
 pobudzanie umiejętności analizowania treści które prezentują reklamy
 pobudzenie kreatywności poprzez samodzielne przygotowanie przez uczniów
zarysu kampanii reklamowej
 pokazanie różnicy pomiędzy reklamą społeczną i komercyjną
 wskazanie szczególnej roli reklamy społecznej
 zainspirowanie do własnoręcznego stworzenia krótkiej kampanii społecznej w
szkole zwracającej uwagę społeczności szkoły na problemy środowiska.
Forma pracy: grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: materiały plastyczne, materiały multimedialne dotyczące
reklam.
Przebieg zajęć:
1.Część pierwsza (teoretyczna – wprowadzenie do tematu):
1. Krótkie przypomnienie zganień związanych z ochroną środowiska (krótki quiz
wiedzy w formie konkursu).
2. Definicja reklamy, czym są reklamy, jaki są ich typy. Dyskusja podczas której
wspólnie z dziećmi dochodzimy do definicji reklamy komercyjnej i reklamy
społecznej.
Prezentacja reklam komercyjnych oraz reklam społecznościowych.
Na przykładzie:
http://www.youtube.com/watch?v=VWlwe4Vn9pg reklama ZKGZL segregacja
odpadów
Spoty kampanii „Nie Pływam w śmieciach”:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yWE26LHGwvU
http://www.youtube.com/watch?v=zoflIrSCMSk
http://www.youtube.com/watch?v=PK5pscKGbgs
http://www.youtube.com/watch?v=zoflIrSCMSk
3. Elementy kampanii społecznej na przykładzie kampanii: Nie pływam w
śmieciach, Wydarzenia w trakcie kampanii, prezentacja plakatów, gier wideo,
logotypu, zdjęć z wydarzeń. Link do strony kampanii:
http://www.nieplywamwsmieciach.pl/ Prezentacja lokalnych pomysłów: zbiórka
baterii na terenie szkół, akcja – konkurs zbieraj papier posadź drzewo, akcja
sadzonki za odpady,
2. Część druga wymyślamy kampanię i realizujemy ją!
1. Wspólna burza mózgów, każdy z uczestników podaje temat dotyczący ochrony
środowiska o którym chciałby opowiedzieć, lub zwrócić uwagę swoim kolegom.
Zbieramy pomysły i przegłosowujemy, który będziemy wspólnie realizować.
2. Wymyślamy co możemy zrobić na terenie szkoły i kto nam może pomóc.
3. Realizujemy pomysł: np. wykonujemy plakat, wymyślamy hasło.
MATERIAŁY:
- prezentacja multimedialna,
- filmy wideo z reklamami,
- plakaty akcji,
- materiały dvd projektu Nie Pływam w śmieciach,
- kartki papieru, mazaki, kartki samoprzylepne, kredki, klej, ołówki,
- quiz wiedzy o ekologii,
- dla rozrywki jenga ( krótka gra planszowa)

Podobne dokumenty