Temat zajęć: Mieszkamy w Europie

Transkrypt

Temat zajęć: Mieszkamy w Europie
Szkoła Podstawowa nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi
Ul. Benesza 75, Szczecin
Scenariusz zajęć
Klasa: 2a (z językiem włoskim)
Nauczyciele: Agnieszka Dybisławska, Daria Matwiejko
Krąg tematyczny: Podróże małe i duże
Temat zajęć: Mieszkamy w Europie
Cele zajęć:
Uczeń:
 wie, że Polska leży w Europie;
 rozpoznaje symbole Unii Europejskiej;
 uczy się nazw państw w języku włoskim;
 wymienia kilka państw wchodzących w skład UE w języku polskim i włoskim,
rozpoznaje ich położenie na mapie Europy;
 układa i zapisuje kilka zdań w języku polskim i włoskim na temat swojej tożsamości
narodowej;
 utrwala zwroty w języku włoskim (skąd pochodzi, kim jest);
 opisuje ustnie flagę UE w języku polskim i włoskim;
 tworzy flagę Unii Europejskiej wg instrukcji;
 dba o kulturę wypowiadania się;
 zgodnie współpracuje w grupie.
Metody:
 podająca;
 metoda aktywizująca – dyskusja dydaktyczna;
 metoda aktywizująca – burza mózgów;
 praktycznego działania.
Formy:
 indywidualna;
 zespołowa.
Środki dydaktyczne:






ilustracje: flagi UE, maskotki Syriusza, flag państw należących do UE;
mapa Europy;
kontur mapy Europu do pokolorowania;
nagranie z hymnem UE;
kartoniki z napisami w języku polskim i włoskim;
papier kolorowy, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w językach obcych kilku krajów należących do UE: „dzień dobry”,
„good morning”, „guten Tag”, „bonjour”, „buonas dias”, „buon giorno”.
2. Odczytanie listu od Syriusza:
Nazywam się Syriusz i przybyłem do Was z bardzo daleka. Dowiedziałem się, że chcecie poznać
świat. Zabiorę was Drogie Dzieci w podróż, dzięki której poznacie wiele państw leżących w
Europie.
Przygotowałem dla was mapę Europy, na której różnymi kolorami zaznaczone są należące do
niej państwa, takie jak: Polska, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, Francja, Wielka
Brytania. Niektóre z nich postanowiły stworzyć jedną rodzinę i stworzyły wspólnotę, którą
nazywamy Unią Europejską. Tak jak w rodzinie, państwa należące do Unii Europejskiej
pomagają sobie wzajemnie, dbają o wspólne bezpieczeństwo, ochronę środowiska, dzielą się
swoimi osiągnięciami, a my możemy w tych krajach podróżować bez paszportu, uczyć się w
nich i pracować. Unia Europejska, tak jak Polska, ma swoje symbole narodowe: flagę i hymn.
Ja zostałem maskotką Unii Europejskiej i jestem z tego powodu bardzo dumny.
Zapraszam was do wspólnej zabawy. Naprzód przygodo!
Rozmowa z dziećmi na temat treści listu.
 Co to jest UE?
 Jakie zapamiętaliście państwa należące do UE?
 W jakim celu państwa się jednoczą?
 Jakie są symbole UE?
3. Palcem po mapie – poznanie państw europejskich:
 Czytanie w j. polskim i włoskim nazw państw oraz rozpoznawanie flag niektórych
państw UE, nazywanie kolorów na flagach w języku włoskim, umieszczanie flag na
mapie Europy;
 Wypełnianie konturów wybranych państw na mapkach Europy; nauczyciel dyktuje
nazwy krajów w j. włoskim, uczniowie odszukują je na mapie. Następnie nauczyciel
mówi w j. włoskim jakim kolorem uczniowie mają zamalować kontur danego państwa;
 Rozpoznanie miejsca położenia Polski;
4. Uzupełnianie wyrazami zdań na temat swojej tożsamości narodowej – zapisywanie
ich w języku polskim i włoskim.
 Jestem …….. (Polką/Polakiem)
 Mieszkam w ……………… (Polsce)
 Sono ……….. (polacca/polacco)
 Abito in ……….(Polonia)
5. Zabawa ruchowa w języku włoskim.
Uczniowie w ramach krótkiej przerwy śródlekcyjnej śpiewają po włosku piosenkę
„Testa, braccia, gambe, piedi” („Głowa, ramiona, kolana, pięty”) oraz pokazują, tańczą.
6. Praca plastyczna: wykonanie flagi Unii Europejskiej.
7. Praca domowa: wykonanie pracy plastycznej maskotki Syriusza.
8. Podsumowanie dnia.
Dzieci siedzą w kręgu i udzielają odpowiedzi w języku polskim i włoskim na pytania
nauczyciela związane z tematem zajęć.