Scenariusz dziennego oœrodka pracy w klasie I

Transkrypt

Scenariusz dziennego oœrodka pracy w klasie I
Scenariusz dziennego ośrodka pracy w klasie I-II-III
Ośrodek tygodniowy: Zima trwa.
Ośrodek dzienny: Przyroda zimą.
Czas trwania: 4 godziny
Cele operacyjne (dydaktyczno – wychowawcze):
- uczeń zna zjawiska pogodowe występujące zimą,
- wie jak pory roku wpływają na życie organizmów,
- zna pojęcie zdania, wyrazu i sylaby,
- rozumie potrzebę niesienia pomocy zwierzętom zimą,
- rozumie czytany tekst,
- klasyfikuje zwierzęta i ptaki podając nazwy pozostających, odlatujących oraz
zapadających w sen zimowy,
- potrafi pomóc zwierzętom przetrwać zimę,
- rozróżnia rodzaje opadów atmosferycznych,
- potrafi opowiedzieć, w jaki sposób rośliny, zwierzęta i ptaki przystosowują się
do zimy,
- potrafi głośno przeczytać tekst,
- potrafi zbudować wyrazy z sylab,
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby,
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 30.
Cele rewalidacyjne:
- ćwiczenia w mówieniu, właściwe układanie zdań,
- ćwiczenia manualne, usprawniające właściwe funkcjonowanie ręki podczas
pisania,
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia,
- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej – ruchowej,
Zadania są dostosowane do indywidualnych możliwości uczniów.
Metody pracy: słowne, oglądowe, praktycznego działania.
Formy pracy: praca indywidualna, praca z całą grupą.
Środki dydaktyczne: ilustracje i plansze o zimie, etykiety z nazwami
zwierząt, kserokopie ćwiczeń, magnetofon, koperty – zestaw ćwiczeń, znaczki
miłośników zwierząt.
1
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne:
- Przywitanie z dziećmi.
- Sprawdzenie obecności.
- Obserwacja pogody.
- Zabawa muzyczno – ruchowa.
2. Praca poznawcza – obserwacja, kojarzenie:
- Nawiązanie do tematu lekcji poprzez rozwiązanie zadania matematycznego.
Wyniki zadania utworzą hasło – temat.
- Określenie nazwy miesiąca i czasu trwania pory roku – zimy.
- Cechy charakterystyczne zimowej aury (długość dnia, nocy itp.).
- Omówienie rodzajów opadów występujących zimą z wykorzystaniem
zagadek i symboli.
Zagadka 1.
Niebo okryły chmury,
gwiazdeczki lecą z góry.
A chociaż takie małe
zakryją pola całe…………(śnieg).
Zagadka 2.
Ni to kasza, ni to groch.
Spada z nieba, że aż strach.
Skacze, tańczy w szyby dzwoni.
Jedna kulka drugą goni…….(grad).
Zagadka 3.
Co to za ogrodnik konewki nie miewa,
a podlewa kwiaty, warzywa i drzewa………..(deszcz).
Zagadka 4.
Chociaż nie jest babcią, mówią na nią „siwa”.
Na „m” się zaczyna, zwykle rano bywa…….(mgła).
- Jak wygląda świat zimą? – Swobodne wypowiedzi na podstawie
usłyszanego wiersza i prezentowanych ilustracji.
2
„Na śniegu”.
Bielą się pola, oj bielą.
Zasnęły krzewy i zioła.
Pod miękką śniegu pościelą
biała pustynia dokoła.
Gdzie była łączka zielona,
gdzie gaj rozkoszny brzozowy.
Drzew obnażone ramiona
sterczą spod zaspy śniegowej.
- Zachowanie ptaków i zwierząt zimową porą (uzupełnianie tabeli).
Dzieci podchodzą do biurka, losują etykiety i próbują prawidłowo umieścić
je w tabeli.
- Zabawa muzyczno – ruchowa „Sopelki”.
- Rozmowa na temat wiersza pt. „Zima”.
„Zima”.
Padało, padało białe śnieżysko.
Na biało, na biało zasypało wszystko.
Białe są ulice i białe schody,
białe w parku ławki i białe samochody.
Niech wam żyje białe śnieżysko,
ulepimy z niego wielkie bałwanisko.
- Wybór właściwego zdania – utrwalenie pojęcia zdania, wyrazu i sylaby.
- Gra sylabowa – porównywanie liczby sylab.
- Zabawa muzyczno – ruchowa.
- Loteryjka sylabowa – przyporządkowanie sylab do wzoru.
3. Ekspresja:
- „Zimowy pejzaż” – malowanie pastą i farbami plakatowymi.
4. Zajęcia końcowe:
- Zabawa muzyczno –ruchowa.
- Podsumowanie zajęć.
- Ocena pracy uczniów – przyklejenie plakietek.
- Porządkowanie klasy, zadanie pracy domowej, pożegnanie.
Opracowała:
mgr Ewa Kryczka.
3
4

Podobne dokumenty