Redagujemy zaproszenie

Transkrypt

Redagujemy zaproszenie
mgr Iwona Tworuszka
Gimnazjum nr 2
w Katowicach
Scenariusz lekcji międzyprzedmiotowej z języka polskiego
i technologii informacyjnej w klasie II gimnazjum
Temat: Redagujemy zaproszenie
Czas realizacji: 2 godziny
Cele:
- powtórzenie i uporządkowanie wiedzy o krótkiej formie wypowiedzi
pisemnej - zaproszeniu (cechy formalne),
- doskonalenie umiejętności redagowania zaproszenia,
- uwrażliwianie na piękno języka i jego poprawność,
- integracja wiadomości i umiejętności z różnych przedmiotów
(język polski i informatyka).
Metody:
- podająca i poszukująca,
- oglądowa,
- zajęć praktycznych – metoda twórczej aktywności.
Formy: zbiorowa i indywidualna
Materiały i pomoce:
- autentyczne zaproszenia przyniesione przez nauczyciela (także
zawiadomienia, podziękowania, ogłoszenia),
- Słownik języka polskiego,
- zbiory aforyzmów, wierszy itp. przyniesione przez uczniów i nauczyciela,
- program komputerowy MS Word.
Przebieg lekcji
1. Część wstępna
Pogadanka z podaniem celu lekcji (egzamin, praktyczne zastosowanie
tej formy w życiu).
2. Co to jest zaproszenie i co jest celem stosowania tej formy (wypowiedzi
uczniów, uzupełnienie przez nauczyciela, sprawdzenie w słowniku).
3. Różnice między zaproszeniem a zawiadomieniem i ogłoszeniem
(w zaproszeniu nie obowiązuje zwięzłość; są w nim elementy perswazji
obok informacji; jest bardziej bezpośrednie zwracanie się do adresata)
– nauczyciel prezentuje przykładowe zaproszenia, zawiadomienia i
ogłoszenia.
4. Charakterystyczny styl zaproszenia, odpowiednie zwroty (np. mam
zaszczyt zaprosić, serdecznie zapraszam), konwencja stylistyczna zależna
od adresata
5. Kompozycja i jej elementy – adresat, nadawca, miejsce, czas i cel;
program imprezy; formuła końcowa (np. obecność Pańska będzie dla mnie
szczególnie ważna); znaczenie skrótu R.S.V.P. (repondes, s’il sous plait
– uprzejmie proszę o odpowiedź); elementy precyzujące, np. odpowiedni
strój – nauczyciel prezentuje oryginalne zaproszenia zawierające te
elementy.
6. Ortografia i interpunkcja w zaproszeniu
7. Wykorzystanie cytatów, złotych myśli, fragmentów wierszy itp.
8. Samodzielna praca uczniów – redagowanie oraz opracowanie techniką
komputerową zaproszenia na:
- otwarcie wystawy pt. „Historia książki”,
- wieczornicę poetycką pt. „Poezja polska XIX i XX w.”,
- szkolny bal kostiumowy,
- swoje urodziny.
9. Część końcowa
Prezentacja (w formie elektronicznej i w postaci wydruku) napisanych
zaproszeń, ocena przez nauczyciela

Podobne dokumenty