zobacz

Transkrypt

zobacz
Aleksandra Łysień – Szkoła Podstawowa nr 137 w Łodzi
Scenariusz zajęć świetlicowych dla uczniów klasy II
Temat: Ekologiczne zabawy na cztery pory roku.
Cele ogólne:
• uwrażliwienie na potrzebę ochrony środowiska
• poznanie nowych zabaw z wykorzystaniem przyborów nietypowych
Cele operacyjne: Po zajęciach dziecko potrafi:
• dostrzec przedmiot w różny niekonwencjonalny sposób
• wskazać różne możliwości wykorzystania odpadów
• posługiwać się przyborem nietypowym
• podać zagrożenia wynikające z braku ochrony środowiska
• wymienić korzyści płynące z ochrony środowiska.
Metody :
- rozwijające twórcze myślenie: widzenie inaczej, rozmowa, zagadki (krzyżówka), niedokończone
zdanie
- twórcza ekspresja ruchowa (zabawy z przyborami nietypowymi)
- twórcza ekspresja plastyczna (projekt wyspy – collage)
Formy pracy: indywidualna, z całą grupą, w zespołach pięcioosobowych
Pomoce do zajęć: magnetofon, płyty CD, duży karton z przygotowaną krzyżówką, 10 kopert
z hasłami krzyżówki (w każdej kopercie jedno hasło), karton z motywem drzewa, liście, walizka,
plastikowe butelki, gazety, papierowe kule papierowe i rolki, ,,gazetowa chusta animacyjna”, bibuła,
cukierki, kostka do gry, ilustracje wycięte z kolorowych czasopism, karton z wyrysowanym konturem
wyspy, klej, mazaki, hula-hop
Czas trwania zajęć: 1 godz.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
1. „Drzewo imion” - Każde dziecko otrzymuje papierowy listek. Wpisuje na nim swoje imię,
a następnie przykleja do kartonu z narysowanym drzewem.
2. Powitanie – nauczyciel proponuje każdemu z uczniów zabawę polegającą na dokończeniu zdania:
,,Mam na imię... i bardzo lubię...”- rundka w kręgu
3. Wprowadzenie do tematu:
− Nauczyciel mówi: Wyobraźcie sobie, że nagle znaleźliście się na bezludnej wyspie. Świeci piękne
słońce, z oddali słychać śpiew ptaków, szum morza, wszędzie rosną palmy. Ale na wyspie jesteście
tylko wy, prócz Was nie ma tu nikogo. Zmęczeni zwiedzaniem wyspy, chodzeniem po plaży,
kładziecie się pod palmą. Nagle spostrzegacie, że tuż obok palmy stoi jakiś przedmiot. Okazuje się,
że jest to walizka. Jesteście bardzo ciekawi co znajduje się w środku.
− Dzieci zaglądają do środka walizki i po kolei wyciągają przedmioty: butelki, sznurki, gazety,
rolki papierowe. Wśród nich jest także butelka z włożonym listem. Jedno z dzieci odczytuje
wiadomość.
Nasza Planeta jest taka piękna, a wy ją zaśmiecacie! Codziennie rośnie góra śmieci z rzeczy, które
wyrzucacie! Nie myśląc, że można je ponownie wykorzystać albo dać komuś, komu się przydadzą.
A czy przyszło wam kiedyś do głowy, w jaki sposób można wykorzystać te przedmioty oraz ile
zabawy można mieć z pustych butelek, rolek papierowych, gazet czy innych opakowań?
II. Ćwiczenia werbalne
− Krótka rozmowa w kręgu o potrzebie ochrony środowiska, o postępującej degradacji
przyrody i bezmyślności człowieka.
∗ „Widzenie inaczej” – przezwyciężanie szablonowego spostrzegania i wykorzystania butelek,
gazet; dzieci podają propozycje wykorzystania starych przeczytanych gazet, zużytych butelek,
nieużywanych sznurków np.: z gazet można zrobić wachlarze, na gazetach można malować,
z gazetami można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, z butelek można zrobić wazony itp.
III. Ekspresja ruchowa:
1. Zabawy z butelką:
∗ zabawa w kole – dzieci ustawiają się w kole. Jedno z nich otrzymuje do ręki plastikową butelkę.
Gdy gra muzyka butelka jest przekazywana z ręki do ręki. Osoba posiadająca butelkę w ręku
w momencie wyłączenia muzyki odchodzi z koła. Wygrywa ten zawodnik, który zostanie bez
butelki.
∗ zabawa ,, szczur”. Butelka uwiązana na sznurku. Dzieci stoją na obwodzie koła. Jedno stoi
w środku, obraca się wprawiając w ruch butelkę na sznurku. ,,Szczur toczy się pod nogami
ćwiczących. Kogo dotknie, ten wchodzi do środka.
∗ ,,gra w kręgle”- dla każdej grupy 6 butelek i papierowe kule. Wygrywa grupa, która strąci więcej
butelek.
2. Zabawy z gazetami:
∗ zabawa z gazetową chustą animacyjną, np.: „sałatka owocowa”, „kolory”, itp.
∗ ,,Zbieracze”- w zabawie biorą udział wszystkie dzieci. Na podłogę wysypujemy kule papierowe
(mogą być zrobione wcześniej) oraz skrawki gazet, sznurków, rolek. Na sygnał zawodnicy
zbierają z powierzchni pola wszystkie porozrzucane przedmioty w wyznaczone miejsca, ale nie
mogą używać rąk, jedynie pracują stopami
3. Zabawy z papierowymi rolkami:
∗ nawlekanie rolek na sznur a następnie użycie ich do zabawy orientacyjno - porządkowej „Morze,
ląd, ogień”. W zabawie biorą udział wszystkie dzieci. Ustawiają się w szeregu za leżącym na
podłodze sznurem z rolek. Miejsce w którym stoją dzieci, znajdujące się przed sznurem to LĄD,
za nim to – MORZE. Prowadzący szybko podaje komendy i zmienia kolejność haseł, np.:
morze, ląd, ogień lub ląd, ogień, morze lub morze, morze, ogień itd. Dzieci muszą przeskakiwać
przez sznur obunóż lub podskoczyć na hasło ,, OGIEŃ”. Kto się pomyli, odchodzi z zabawy.
IV. Ekspresja plastyczna
∗ ,,Gazetowa wyspa”- dzieci otrzymują pudełka z fragmentami ilustracji wyciętymi z kolorowych
czasopism. Zadaniem uczestników jest wybranie ciekawych elementów i przyklejenie ich do
kartonu, na którym znajduje się duży kontur wyspy. Pracę tę wykonują w dwóch zespołach.
V. Część końcowa
− Podsumowanie zajęć – rozmowa: Czy zajęcia podobały się? Które zabawy podobały się
najbardziej? itp.
− Ewaluacja – rozdanie dzieciom ,, słoneczek nastroju” i doklejenie ich do drzewa
VI. Pożegnanie
− Słodka niespodzianka – Dzieci siedzą w kole. W środku nauczyciel ustawia koszyk z cukierkami.
Zaczyna się wyścig do ,,szóstki”. Dzieci po kolei rzucają dużą kostką. Kto wyrzuci w pierwszej
kolejce sześć oczek może wziąć cukierka, jeśli nie czeka na następną kolejkę, w której szanse na
niespodziankę wzrastają ponieważ liczą się w niej rzuty na sześć oraz na pięć oczek W trzeciej
kolejce na sześć, pięć, cztery itd. aż dojdziemy do jednego oczka. W tej zabawie wszyscy
uczestnicy muszą otrzymać słodką niespodziankę.

Podobne dokumenty