scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole narodowe".

Transkrypt

scenariusz zajęć "jestem polakiem i szanuję symbole narodowe".
Scenariusz zajęć
I.
Informacje wstępne:
o
o
o
o
o
II.
Data: 10. XI. 2009r.
Miejsce: SOSW nr1 Gdynia
Klasa: II Gim
Czas trwania: 4x45min
Osoba prowadząca: Agnieszka Kowalczyk
Temat zajęć:
o Tygodniowy: Polska - symbole narodowe.
o Dzienny: JESTEM POLAKIEM I SZANUJĘ SYMBOLE NARODOWE.
III.
Cele zajęć:
o Cel ogólny: uczeń zna symbole narodowe swojego kraju
o Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymieni barwy znajdujące się na polskiej fladze,
- powie jak wygląda godło naszego kraju,
- rozpozna melodię hymnu narodowego,
- prawidłowo ułoży i przyklei puzzle w wyznaczonym miejscu,
- starannie i poprawnie wykona chorągiewki i orła,
- szanuje symbole narodowe,
- kształtuje swoją tożsamość narodową,
- wie, dlaczego wizerunek orła jest w godle Polski,
- słucha z zainteresowaniem recytacji utworu poetyckiego,
- rozumie, że bycie Polakiem zobowiązuje do godnego
reprezentowania swojego narodu,
- wyróżnia cechy charakterystyczne obserwowanego przedmiotu,
- trafnie dobiera słownictwo,
- dokonuje podziału kartki na dwie równe części - wyznacza
połowę całości,
- estetycznie nakleja kawałki papieru w odpowiednim miejscu,
- budzi wiarę we własne siły,
- wyrabia w sobie umiejętność obserwacji otaczającego środowiska
i zmian w nim zachodzących,
- rozwija sprawność manualną,
- pobudza swoją wyobraźnię,
1
IV.
- rozwija umiejętność wypowiadania się na określony temat na
podstawie własnych obserwacji,
- wzbogaca swój czynny język,
- wyrabia umiejętność klasyfikowania przedmiotów,
- odejmuje i dodaje w zakresie 10 na konkretach,
- słucha uważnie czytanego przez nauczyciela tekstu,
Metody pracy:
o
o
o
o
o
obserwacja
ćwiczenia
pokaz
rozmowa - opowiadanie, objaśnianie,
ekspresja twórcza
V.
Formy pracy:
o Indywidualna
o Zbiorowa
VI.
Środki dydaktyczne:
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
karta do czytania
karty pracy – załączniki
godło państwowe
godło Polski do ułożenia – puzzle
mapa Polski
kontury Polski
flaga Polski
hymn Polski na płycie CD
rozsypanka sylabowa i literowa
wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarski
wiersz „Mój orzeł”
treść legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”
rozsypanka literowa: Polska, flaga, hymn, godło
2
VII. Przebieg zajęć:
1. ZAJĘCIA WSTĘPNE
o Przywitanie dzieci
o sprawdzenie listy obecności
• rozmowa na temat miejsca zamieszkania – podanie adresu
• przeliczanie ilości dzieci obecnych i nieobecnych
o ustalenie daty: pora roku, miesiąc, dzień tygodnia
o obserwacja pogody
2. OBSERWACJA
o wprowadzenie do tematu dnia poprzez przeczytanie legendy „O
Lechu, Czechu i Rusie”. Zał.1
o Jakie państwo założył Lech?
3. KOJARZENIE – PRZERÓBKA UMYSŁOWA
o Rozmowa związana z wierszem:
- jak mieli na imię bohaterowie
- jak miał na imię założyciel naszego państw
- jaki ptak siedział na drzewie
- jakie godło dla Polski stworzył Lech
o w jakim państwie my mieszkamy?
Zagadka zał.2.
o Na której etykiecie jest napisane POLSKA odszukanie wśród
rozsypanki wyrazowej (wyrazy potrzebne do danej lekcji)
o Ułożenie z liter wyrazu POLSKA, przyczepienie do tablicy jako
temat lekcji.
3
o Wklejenie do zeszytu wyrazu z rozsypanki literowej zał.3.
o Wskazanie na mapie Polski, obwiedzenie palcem jej granic (mapa
musi być duża i wyraźna),
o dopasowanie konturów Polski zał. 4. do konturów na mapie,
przyklejenie.
o Wklejenie do zeszytu konturów Polski, poprawienie ich po śladzie,
słabsi uczniowie mają kontury z wypukłą fakturą i wodzą po niej
palcem,
o samodzielne podpisanie Polska (Alicja, Artur), wklejenie napisu
(Jerzy, Patrycja).
o Ustalenie, jakie miasto jest stolicą Polski, odnalezienie na mapie
Polski Warszawy, zaznaczenie jej na swojej mapce w zeszycie,
wklejenie podpisu,zał.5.
o Zwrócenie uwagi na miejsce naszego zamieszkania, wskazywanie
na mapie naszego miasta, wklejenie nazwy do zeszytu zał.5.
o Co to jest symbol-znak? Wyjaśnienia. Pokażcie gdzie w naszej
klasie znajdują się symbole narodowe. Wymieńcie te symbole. flaga, godło, herb stolicy.
Rozmowa w związku z prezentowanymi symbolami. Wskazanie
gdzie znajdują się te symbole: monety, banknoty, biura, szkoły,
urzędy.
o Wskazanie godła naszego kraju, próba opisu godła.
o Słuchanie wiersza „Mój Orzeł” zał.6.
o Rozmowa związana z treścią utworu.
• jakim orle jest mowa w wierszu?
• Czego się o nim dowiadujemy?
• Jakie są marzenia orła?
4
• Kto pragnie tego samego co on? - Zwracamy szczególną uwagę, że
Orzeł Biały symbolizuje wolność, niezależność, pokój, czyli
wartości bliskie wszystkim Polakom
o Gdzie w klasie wisi godło?
o Rozdanie uczniom małych obrazków z godłem, omówienie jak
wygląda: kolor tła, jaki ptak, jaki kolor, co ma na głowie. Zał.7.
o Ułożenie puzzli – godło Polski zał.8. – różna ilość elementów w
zależności od możliwości dziecka
o Wyszukanie wyrazu godło, wklejenie, ułożenie z rozsypanki
literowej w miarę możliwości uczniów, napisanie samodzielne lub
po śladzie, odszukanie podpisu Orzeł Biały, wklejenie, napisanie.
odczytywanie wyrazów.zał.9.
o Poprawinie konturów orła (łączenie kropek)
o Jaki jeszcze jest symbol narodowy?
o Naprowadzenie na flagę – pokazanie flagi, gdzie umieszcza się
flagę, jakie kolory są na fladze.
o Wysłuchanie wiersza „Barwy ojczyste” zał.10.
o Po wysłuchaniu wiersza uczniowie odpowiadają na pytania:
-Jakie barwy znajdują się na polskiej fladze?
-Symbolem, czego według autora jest czerwień, a czego symbolem
jest biel?
-Kiedy i gdzie możemy zobaczyć naszą flagę?
o Wybór flagi Polskiej spośród innych flag zał.11.
o Poprawienie konturów flagi nie odrywając ręki zał.12.
o Wybór z kolorowych pasków odpowiednich do stworzenia flagi
Polski zał. 12, dopasowanie do oryginału
o Naklejenie w zeszycie odpowiednich pasków tworząc flagę,
o Wyszukanie podpisu, zał.13. wklejenie, ułożenie wyrazu z
rozsypanki literowej, napisanie wyrazu,
5
o Porównywanie różnicowe: obwiedzenie pętlą takich samych
obrazków, przeliczenie wielkości zbiorów, podpisanie cyfrą,
używanie słów o tyle więcej, o tyle mniej, ustalenie, który ze
zbiorów jest większy, dla ułatwienia można łączyć poszczególne
elementy w pary (flaga – Polska), i sprawdzić, co zostajezał.14
(dwa poziomy trudności)
o Ostatnim symbolem charakteryzującym nasze państwo jest hymn.
o Mazurek Dąbrowskiego - Hymnem Polski. Wyjaśnienie, co to
takiego jest hymn i kiedy go możemy usłyszeć. Wspólne
wysłuchanie hymnu w pozycji na baczność. Próba śpiewania
pierwszej zwrotki hymnu przez dzieci.
o Wklejenie do zeszytu podpisu hymn wyrazu z rozsypanki literowej,
napisanie wyrazu, zał.15
o Czytanie samodzielnie przez uczniów /Ala i Artur/ wybranych
wyrazów z lekcji zał.16., ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej na
podstawie wyrazów związanych z lekcją:
• dzielenie wyrazów na sylaby
• łączenie sylab w wyrazy
• wyróżnianie głoski w nagłosie
• liczenie sylab w wyrazach
4. EKSPRESJA
o Dzieci otrzymują na kartonie orła, zadaniem ich jest domalowanie lub
doklejenie mu korony oraz wykonanie upierzenia z białej bibuły
drobno ciętej i przyklejanej na klej.zał.17.
5. ZAJĘCIA KOŃCOWE
o podsumowanie treści poznanych na zajęciach
o ocena zachowania i zaangażowania w pracę poszczególnych uczniów
o uporządkowanie miejsc pracy.
6
Zapis w dzienniku: Eksponowanie symboli narodowych w oparciu o teksty wierszy
,,Barwy ojczyste,” ,, Kto ty jesteś? Polak mały!”. Słuchanie hymnu ,, Jeszcze Polska
nie zginęła”. Praktyczne wykonywanie chorągiewek oraz zdobienie orła piórami–
wydzieranka. Porównanie różnicowe zbiorów. Zapamiętanie symboli narodowych.
7
ZAŁĄCZNIKI
1.
LEGENDA O POWSTANIU POLSKI
(O LECHU, CZECHU I RUSIE)
Przeszło tysiąc lat temu po gęstych borach środkowoeuropejskich błądzili ze
swoimi plemionami trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Kiedy pewnego dnia zagłębili
się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła
powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie.
Nagle Lech zauważył na rozłożystym dębie orle gniazdo. Gdy bracia podeszli do
niego, Lechowi na ramieniu usiadło orle pisklę. Lech zauroczony tym, oraz
pięknym, czerwonym zachodem słońca, który właśnie miał miejsce, postanowił
założyć w tym miejscu państwo POLSKĘ, którego herbem stałby się Biały Orzeł
na tle czerwonego zachodu słońca. Drugi z braci - Czech podążył na południe i
założył Czechy, a Rus na wschód i założył Rosję.
2. Zagadka: Pytanie to nietrudne, to każdy z was przyzna. Jak się nazywa nasza
ojczyzna?(Polska)
3. Napisy: Polska (całościowy, rozsypanka literowa).
POL SKA
8
4.Kontury Polski
5.Napisy:
GDYNIA, WARSZAWA
9
6.Wiersz „Mój orzeł”
Mój orzeł
Mój orzeł nie jest czarny i drapieżny
Mój orzeł śnieżny.
Nie taki, który dziobem rani.
Nie taki, co rozrywa pazurami.
Nie taki, co się puszy i gardzi innymi.
On chce tylko wolnym być na wolnej ziemi.
Płynąć nieba rzeką spokojną.
Srebrzyć się i lśnić jak wolność.
Joanna Kulmowa
7. Godło – całościowe
10
8. Puzzle – godło różna ilość elementów w zależności od możliwości dziecka –
załącznik 7 pocięty na kawałki.
9. Napisy:
GODŁO, ORZEŁ BIAŁY
GO D Ł O
10. Wiersz:
BARWY OJCZYSTE
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze - Biel i czerwień.
Czerwień– to miłość Biel – serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Czesław Janczarski
11. Flagi różnych państw.
11
12. Kolorowe paski do stworzenia flagi, wzór flagi Polski kolorowy.
12
13. Napisy:
FLAGA,
BIAŁY, CZERWONY
14. Karta pracy: porównywanie różnicowe
13
15. Napis:
HYMN
H YMN
16. Tekst do samodzielnego czytania.
TO JEST GODŁO.
TO JEST FLAGA.
A TO HYMN.
TO SĄ WARSZAWA
I GDYNIA.
TO JEST ORZEŁ BIAŁY.
14
17. Kontury orła do wyklejenia.
15