Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz – Edukacja zdrowotna (Obszar 3)
Grupa wiekowa: 3 i 4 - latki
Data: 11 marca 2014 r.
Prowadząca: mgr Krystyna Pabiś
Temat zajęć: Piramida Zdrowego Żywienia
Cele ogólne:
 Poznanie zasad zdrowego odżywiania się.
 Kształtowanie nawyku dbania o zdrowie.
 Doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi na
określony temat.
 Wdrażanie do kolejnego wypowiadania się w zespole oraz uważnego
słuchania wypowiedzi kolegów.
 Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej.
 Doskonalenie umiejętności rozplanowania pracy na kartce.
 Nabywanie sprawności manualnej w zakresie naklejania.
 Wdrażanie do dbałości o estetyczne wykonanie pracy.
 Rozumienie informacji przedstawionych w formie symbolu.
 Kształtowanie orientacji przestrzennej.
 Doskonalenie umiejętności wokalnych.
 Rozwijanie sprawności ruchowej.
 Przestrzeganie reguł obowiązujących w zabawie i sytuacjach
zadaniowych.
 Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
 Wdrażanie do cierpliwego oczekiwania na swoją kolej.
 Nabywanie umiejętności uzasadniania własnych wyborów.
 Rozwijanie poczucia rytmu.
 Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 Śpiewa wspólnie z dziećmi piosenkę: „Niedźwiadki – Niejadki”.
 Wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma ruch na świeżym powietrzu.
 Poprawnie rozpoznaje i nazywa produkty spożywcze.
 Zna podstawowe zasady prawidłowego odżywiania się.
 Wymienia korzyści wynikające ze zdrowego odżywiania się.
 Wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego
funkcjonowania organizmu, a które można spożywać tylko czasami.
 Rozumie, dlaczego trzeba ograniczać jedzenie takich produktów, jak:
słodycze, chipsy, napoje gazowane.
 Samorzutnie wypowiada się podczas zajęć.
 Uważnie słucha wypowiedzi kolegów.
 Zachowuje kolejność wypowiadania się w zespole.
 Współdziała w grupie podczas budowania piramidy zdrowia.
 Odczytuje informacje przedstawione w formie symbolu.
 Poprawnie reaguje na przerwę w muzyce.
 Czerpie radość ze wspólnej zabawy.
 Klasyfikuje produkty spożywcze na te, które sprzyjają zdrowiu lub
szkodzą mu.
 Doskonali sprawność manualną w zakresie naklejania elementów
w odpowiednim miejscu.
 Porządkuje miejsce pracy.
 Wypowiada się na temat swojej pracy – uzasadnia własny wybór.
Środki dydaktyczne:
Plakat „Piramida Zdrowego Żywienia”, produkty spożywcze, napisy do
globalnego czytania: owoce, warzywa, mleko…, kartony w różnych kolorach do
budowania Piramidy Zdrowego Żywieni, ilustracje przedstawiające produkty
spożywcze, karty pracy, klej, chusteczki nawilżające, płyta CD i odtwarzacz,
tamburyn.
Metody :
 Słowne.
 Oglądowe.
 Praktycznego działania.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa kołowa z piosenką „Niedźwiadki - Niejaki”.
2. Rozmowa nawiązująca do piosenki „Niedźwiadki - niejaki”.
(Podkreślenie znaczenia ruchu na świeżym powietrzu dla naszego
zdrowia).
 Dlaczego nazwano misie: „Niedźwiadki – Niejadki”?
 Kiedy niedźwiadkom wrócił apetyt?
 Co to znaczy, że „wyhasały się niedźwiadki?”
 Jakie są wasze ulubione zabawy ruchowe?
3. Zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowego Żywienia.
 omówienie grupy produktów zbożowych,
2
4.
5.
6.
7.
8.
 omówienie grupy warzyw,
 omówienie grupy owoców,
 omówienie grupy mleka i produktów mlecznych,
 omówienie grupy produktów białkowych,
 omówienie grupy tłuszczów – oleje roślinne.
Budowanie „Piramidy Zdrowego Żywienia” z kolorowych pudełek
zawierających produkty spożywcze.
Zabawa dydaktyczna: „Tak – Nie”
Należy jeść owoce i warzywa, ponieważ zawierają witamy. TAK
Chipsy są bardzo zdrowe. NIE
Mleko, sery i jogurty wzmacniają nasze kości i zęby. TAK
Powinniśmy codziennie jeść dużo lizaków i cukierków. NIE
Warzywa i owoce koniecznie trzeba myć przed jedzeniem. TAK
Zabawa ruchowa z przerwą w muzyce: „Produkty zdrowe i niezdrowe”.
Karty pracy – klasyfikowanie produktów spożywczych, na te, które
sprzyjają zdrowiu lub szkodzą mu (naklejanie obrazków w odpowiednim
miejscu). Wypowiadanie się na temat swojej pracy – uzasadnianie
własnych wyborów.
Zakończenie zajęć.

Podobne dokumenty