Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
Jaka dziś pogoda?
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczniowie poznają słownictwo związane z pogodą (typy pogody, temperatura, ciepłe i zimne
kraje).
b) Umiejętności
Uczniowie potrafią:
•
określić typ pogody, wysokość temperatury w różnych krajach Europy,
•
opisać wahania, zmienność pogody w różnych porach dnia i roku.
2. Metoda i forma pracy
Metoda komunikacyjna, praca zbiorowa, w grupach, indywidualna.
3. Środki dydaktyczne
Rysunki z prasy lub kalendarza przedstawiające różne typy pogody
Tekst prasowy
Mapa Francji lub Europy
4. Przebieg lekcji
1. Nauczyciel pokazuje uczniom rysunki przedstawiające różne typy pogody i opisuje je po
francusku, a uczniowie powtarzają za nim.
Np. : il fait beau, il fait chaud, il fait du soleil, il fait mauvais, il fait froid, il pleut
2. Nauczyciel na mapie Francji przykleja symbole pogody: słońce, deszcz, chmurki itp. i pyta
uczniów:
Quel temps fait-il au sud de la France?
Quel temps fait-il au nord de la France?
Quel temps fait-il à l’est de la France?
Quel temps fait-il à l’ouest de la France?
3. Nauczyciel pisze na tablicy:
4 saisons de l’année
le printemps
l’été
l’automne
l’hiver
Następnie pyta uczniów: Vous aimez le printemps? Quel temps fait-il au printemps, en été,
en automne, en hiver ?
4. Ćwiczenie. Z listy poniżej uczniowie wybierają kraje ciepłe i zimne.
l’Espagne, la Finlande, la Grèce, l’Italie, la Russie, la Norvège, la Tunisie, l’Egypte, le
Portugal, la Suède
5. Ćwiczenie. Należy podać przeciwne znaczenia następujących wyrażeń:
a. Le temps était ensoleillé
b. Les nuages couvrent le ciel
c. Il fait du vent
d. Il pleut
e. Il fait de la brume
6. Ćwiczenie. Zadaniem uczniów jest omówienie wahań pogody i temperatury w trzech
miastach Europy:
Varsovie
Londres
Paris
matin: neige 2°
matin: pluie 10°
matin: pluie 16°
midi: nuages 3°
midi: nuages 13°
midi: soleil 18°
soir: neige -1°
soir: pluie, vent 10°
soir: nuages 15°
Pomocne wyrażenia: le temps change, il y a 2 degrés, il y a 1 degré au-dessous de zéro, la
température baisse / augmente.
7. Podsumowanie. Nauczyciel czyta tekst Une incroyable météo. Uczniowie wypisują
słownictwo związane z pogodą.
5. Bibliografia
1. Descotes-Genon Ch., L’exercisier, Presses Universitaires de Grenoble, Grenoble 1993.
2. Une incroyable météo, « Pèlerin magazine » 21 juillet 2000, N° 6138.
6. Załączniki
brak
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Tekst o pogodzie może być wybrany z innego czasopisma. Ważne jest tylko, aby nawiązywał
do tematu lekcji i nie był zbyt skomplikowany merytorycznie.

Podobne dokumenty