SCENARIUSZ LEKCJI

Transkrypt

SCENARIUSZ LEKCJI
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
● Publiczne Gimnazjum Nr 6 w Opolu
● Data:17.04.2013 r.
● Klasa:.II b
●Czas trwania zajęć: 45 min.
● Nauczany przedmiot: matematyka
● Nauczyciel: Ewa Jakubowska
2.Program nauczania:
Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki dla trzeciego etapu edukacyjnego (klasy IIII gimnazjum). Marta Jucewicz, Marcin Karpiński, Jacek Lech.
3.Temat lekcji:
Siatki graniastosłupów. Pole powierzchni..
Podstawa programowa:11. Bryły. Uczeń:
1) rozpoznaje graniastosłupy i ostrosłupy prawidłowe;
2) oblicza pole powierzchni i objętość graniastosłupa prostego, ostrosłupa, walca,
stożka, kuli (także w zadaniach osadzonych w kontekście praktycznym);
4.Integracja:
Wewnątrzprzedmiotowa.
5.Cele lekcji
Wiadomości:
kategoria A - zapamiętanie
Uczeń potrafi:
-zdefiniować graniastosłup, graniastosłup prosty i graniastosłup prawidłowy.
-opisać budowę graniastosłupa;
-podać wzory na obliczanie pól powierzchni figur płaskich;
-podać wzór na obliczanie pola powierzchni graniastosłupa;
-podać jednostki pola powierzchni figur.
kategoria B – zrozumienie
Ucze potrafi:
-wyjaśnić pojęcie siatki graniastosłupa;
-wyjaśnić pojęcie pola powierzchni graniastosłupa;
-wyjaśnić sposób obliczania pola powierzchni jako pola siatki;
-rozumie zasadę kreślenia siatki
Umiejętności:
kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
-nazwać graniastołup na podstawie jego siatki;
-kreślić siatkę graniastosłupa o podstawie trójkąta lub czworokąta;
-obliczyć pole powierzchni graniastosłupa prostego.
(A1)
(A2)
(A3)
(A4)
(A5)
(B1)
(B2)
(B3)
(B4)
(C1)
(C2)
(C3)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
-kreślić siatkę graniastosłupa o podstawie dowolnego wielokąta;
(D1)
-rozwiązać zadanie tekstowe związane z polem powierzchni graniastosłupa prostego. (D2)
Postawy i zainteresowania:
-motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności;
-nabycie umiejętności dobrej organizacji pracy;
-rozwijanie umiejętności pracy w zespole;
-kształtowanie odpowiedzialnościza powierzone zadanie;
-dbanie o estetykę.
6.Strategie nauczania:
- strategia problemowa- samodzielne dochodzenie uczniów do wiedzy, rozwiązywanie problemów;
-oddziaływania na rzeczywistości: ćwiczenia, zadania.
7.Metody nauczania:
-pogadanka;
-praca z książką;
-.
8.Zasady nauczania:
-zasada operatywności wiedzy (wdrażanie uczniów do samodzielnego rozwiązywania określonych
problemów teoretycznych i praktycznych );
-zasada świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie kształcenia.
9.Formy pracy uczniów
-praca zbiorowa;
-praca w zespołach dwuosobowych.
10.Środki dydaktyczne:
-podręcznik;
-karty pracy.
11.Wykaz piśmiennictwa
●dla nauczyciela
-podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str.188-191,
str. 153-154. Wersja dla nauczyciela;
●dla ucznia
podręcznik Matematyka 2 Praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej str. 188-191.
12. Organizacja zajęć lekcyjnych.
Etapy lekcji
Zagadnienia,
Sposoby
Spełnienie
zadania,problemy realizacji
założonych
lekcji
zagadnień, zadań, celów lekcji
problemów
Faza wstępna
Temat i cele lekcji.
Faza realizacyjna
Powtórzenie
wiadomości na
temat
graniastosłupów:
- definicja
graniastosłupa
i graniastosłupa
Czynności
nauczyciela
Uwagi o
realizacji
ucznia
Zapisanie
tematu lekcji na
tablicy.
Zapoznanie
uczniów
z celami lekcji.
Pytania
skierowane do
uczniów.
(A1), (A2)
Jaką figurę
nazywamy
graniastosłupem
? Jaki
graniastosłup
nazywamy
prostym, a jaki
Uczniowie
odpowiadają na
zadawane im
pytania.
prostego;
-budowa
graniastosłupa;
-określenie
graniastosłupa
prawidłowego.
----------------------- ---------------------- ------------------Pojęcie siatki
(B1)
graniastosłupa.
prawidłowym?
Jak zbudowany
jest
graniastosłup?
-------------------- -------------------Co to jest siatka To graniastosłup
graniastosłupa? po rozcięciu
i rozłożeniu.
----------------------- ---------------------- ------------------- -------------------- -------------------Przykłady siatek
Pokaz modeli
(C1)
Zademonstrowa
graniastosłupów.
graniastosłupów,
nie modeli
a następnie ich
graniastosłupów
siatek.
oraz ich siatek.
-------------------
----------------------- ---------------------- ------------------- -------------------- -------------------Przykłady różnych
(C1)
Uczniowie
siatek tego samego
oglądają modele
graniastosłupa.
dwóch
graniastosłupów
i ich siatek.
----------------------- ---------------------- ------------------- -------------------- -------------------Rozpoznawanie
Zad. 1 str.189
(C1), (D1)
Przeczytanie
Uczniownie
graniastosłupów
Zad.2 str.189
(B4)
poleceń zadania ustnie
na podstawie ich
1 i 2 ze str.189. rozwiązują
siatek.
zadania.
----------------------- ---------------------- ------------------- -------------------- -------------------Powiązanie pola
Zadawanie pytań (B2) , (B3)
Czym jest pole Tym samym co
powierzchni
uczniom.
powierzchni
pole
graniastosłupa
graniastosłupa? powierzchni
z polem jego
jego siatki.
siatki.
Wzór na pole
(A4)
Jaki jest wzór na Pc = 2Pp + Pb
powierzchni
pole
graniastosłupa.
powierzchni
graniastosłupa?
----------------------- ---------------------- ------------------- -------------------- -------------------Przypomnienie
Zadawanie pytań (A3), (A5)
Podać wzory na Uczniowie
wzorów na
uczniom.
obliczanie pola podają wzory na
obliczanie pól
powierzchni:
obliczanie pola
powierzchni figur
-kwadratu;
powierzchni
płaskich.
-prostokąta;
figur płaskich
Jednostki pola
-trójkąta;
oraz jednostki
powierzchni.
-trójkąta
pola
równobocznego; powierzchni.
-trapezu;
-rombu;
-sześciokata
foremnego.
W jakich
jednostkach
wyraża się pole
powierzchni?
-----------------Podręcznik:
str.188
----------------------- ---------------------- ------------------Obliczanie pola
Karta pracy.
(C3)
powierzchni
graniastosłupów.
------------------Załącznik 1.
Po skończeniu
nauczyciel
zbiera
podpisane karty
-------------------Rozdanie
uczniom kart
pracy.
-------------------Uczniowie
rozwiązują
w parach
zadanie z karty
pracy.
------------------Przytwierdzenie
siatek na tablicy
za pomocą
magnesów.
-------------------
-------------------
-------------------
pracy. Na
kolejnej lekcji
wpisuje punkty
za rozwiązanie
zadania
Zad. 9 str 191
Faza
podsumowująca
Pytania
sprawdzające
stopień
opanowania
tematu.
Zadawanie pytań
uczniom.
(D2)
Monitorowanie
rozwiązania
zadania.
Jakimi figurami
są ściany
graniastosłupa?
Jaki
graniastosłup
nazywamy
prawidłowym?
Jak obliczamy
pole
powierzchni
graniastosłupa?
W jakich
jednostkach
wyrażamy pole?
----------------------- ---------------------- ------------------- -------------------Zadanie pracy
Zad.3 str.189
(B4),(C2), (D1)
domowej.
Zad.7 str.190
Wybrani
uczniowie
rozwiązują
zadanie na
tablicy.
Uczniowie
odpowiadają na
zadawane im
pytania.
-------------------- -------------------
Opracowała:
Ewa Jakubowska
ZAŁĄCZNIK 1
Graniastosłup prawidłowy czworokątny
Zmierz na siatce długości odpowiednich odcinków. Oblicz pole powierzchni podstawy oraz pola powierzchni ścian
bocznych. Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa.
Graniastosłupa prawidłowy trójkątny
Zmierz na siatce długości odpowiednich odcinków. Oblicz pole powierzchni podstawy oraz pola powierzchni ścian
bocznych. Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa.
Graniastosłup prawidłowy sześciokątny
Zmierz na siatce długości odpowiednich odcinków. Oblicz pole powierzchni podstawy oraz pola powierzchni ścian
bocznych. Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa.
Graniastosłup czworokątny
Zmierz na siatce długości odpowiednich odcinków. Oblicz pole powierzchni podstawy oraz pola powierzchni ścian
bocznych. Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa.
Ggraniastosłup czworokątny
Zmierz na siatce długości odpowiednich odcinków. Oblicz pole powierzchni podstawy oraz pola powierzchni ścian
bocznych. Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa.
Graniastosłup trójkątny
Zmierz na siatce długości odpowiednich odcinków. Oblicz pole powierzchni podstawy oraz pola powierzchni ścian
bocznych. Oblicz pole powierzchni całkowitej graniastosłupa.