Scenariusz nr 1

Transkrypt

Scenariusz nr 1
Scenariusz nr 1 - odwrócona lekcji matematyki w klasie II gimnazjum
Temat: Pola powierzchni graniastosłupów
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- własności figur płaskich;
- wzory na pola figur.
Cel ogólny: udoskonalenie umiejętności uczniów w zakresie obliczania pól powierzchni
graniastosłupów.
Cele sformułowane w języku ucznia: Ile potrzebujesz papieru do oklejenia pudełka na prezent dla
koleżanki?
Nacobezu: uczeń będzie umiał obliczyć pole powierzchni graniastosłupa.
Pytanie kluczowe: Jak obliczamy pole powierzchni sześcianu i prostopadłościanu? (wyjaśnij własnymi
słowami).
Materiały i środki dydaktyczne:
- tablica multimedialna;
- karta pracy (wiązki zadań dla grup);
- papier (duże arkusze), pisaki.
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności).
2. Omówienie zadania domowego – burza mózgów na temat zadanego do obejrzenia filmu (film
dydaktyczny ze strony www.matmagwiazdy.pl albo www.edukacjaprzyszlosci.pl na temat pól
graniastosłupów (film powinien wyjaśniać sposób obliczania pola powierzchni dowolnego
graniastosłupa).
3. Sformułowanie tematu lekcji, podanie celu lekcji.
4. Podział klasy na zespoły (najlepiej 4-osobowe, przydział ról- lider, sprawozdawca,..), rozdanie
kart pracy z zadaniami sytuacyjnymi – czas pracy do 20 minut).
5. Prezentacja rozwiązań zadań przez grupy, może być w postaci sesji plakatowej.
6. Podsumowanie zajęć – zadania na dobieranie (graniastosłup o danych wymiarach – liczba
wyrażająca jego pole powierzchni) – wykorzystanie tablicy multimedialnej.
7. Sprawdzenie stopnia osiągnięcia celów lekcji – technika samooceny „Dłoń”.
8. Praca domowa i jej omówienie (wyszukaj, albo ułóż zadanie dotyczące pola powierzchni
graniastosłupa).
Scenariusz został opracowany 20.11.2015 roku przez nauczycieli:
- Dorotę Wojciechowską (Zespół Szkół w Deszcznie);
- Masłowska Agnieszka (Zespół Szkół w Bogdańcu);
- Beatę Oracz (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.,)

Podobne dokumenty