obszar ii alternatywne formy realizacji wychowania fizycznego

Transkrypt

obszar ii alternatywne formy realizacji wychowania fizycznego
1
OBSZAR II
ALTERNATYWNE FORMY REALIZACJI
WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
-zajęcia taneczne
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat: Rytm-Muzyka-Taniec. Własne prezentacje taneczne.
Klasa: V dziewczęta
Miejsce: Sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 12 osób (dziewczęta)
Pomoce: odtwarzacz CD, różne przybory wykorzystywane w układach tanecznych
(pompony, poduszki, szarfy)
Czas: 45 minut
CELE LEKCJI:
- rozwój koordynacji ruchowo-słuchowej,
-wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką
- popularyzacja tańca wśród uczennic
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE:
UMIEJĘTNOŚCI:
-uczeń potrafi samodzielnie przeprowadzić rozgrzewkę przy muzyce
-uczeń potrafi przygotować krótki układ taneczny do wybranej przez siebie muzyki
MOTORYCZNOŚĆ:
-kształtowanie koordynacji ruchowej
-nauka dokładności i estetyki wykonywania poszczególnych kroków i figur
WIADOMOŚCI:
-uświadomienie korzyści płynących z tańca
-poznanie tańca jako formy rekreacji ruchowej
POSTAWA:
-umiejętność prezentowania układu tanecznego przed publicznością
-nauka sportowego zachowania podczas kibicowania
1
2
TOK LEKCJI
ZADANIA
SZCZEGÓŁOWE
CZAS
UWAGI
ORGANIZACYJNOMETODYCZNE
-zbiórka
-powitanie
-sprawdzenie obecności
-podanie tematu zajęć
-przedstawienie
przebiegu lekcji
3 min.
Uczennice ustawiają się w
szeregu, twarzą do
nauczyciela
Zabawa ożywiająca
„Skaczące piłeczki”
1) wykonywanie
podskoków obunóż w
miejscu, obracając się w
wokół własnej osi
- wykonując 4 razy po 8
podskoków (przodem do
nauczyciela, bokiem
tyłem, bokiem)
-wykonując 4 razy po 4
podskoki
- wykonując 4 razy po 2
podskoki
-wykonując 4 razy po 1
podskoku
2 min.
Dziewczęta stoją w
rozsypce. Wykonują
podskoki w rytm muzyki,
nauczyciel głośno liczy.
Ćwiczenia
kształtujące przy
muzyce
1) marsz w rytm muzyki 10 min.
(praca nóg i rak)
2) w marszu skłony
głowy w przód, w tył i
na boki
3) unoszenie i
opuszczanie barków jednoczesne i
naprzemianstronne
4) ruchy nożycowe
ramion- z przodu, z tyłu,
z boku
5) sprężynowanie nóg
6) krok odstawnodostawny z pracą ramion
w P i L stronę (na 4-ry)
7) akcentowanie
biodrami w przód, w tył i
na boki (na dwa)
8) „Rolowanie”-
Część wstępna
Czynności
organizacyjnoporządkowe
2
Uczennice stoją w
szachownicy twarzą do
nauczyciela, naśladując
jego ruchy.
Dziewczęta wykonują
ćwiczenia w rytm muzyki,
nauczyciel rozlicza.
3
Część główna
Część końcowa
wykonywanie pełnego
skłonu tułowia
począwszy od skłonu
głowy w przód aż do
dotknięcia palcami
podłogi i z powrotem
(na 8-em)
9) obroty w prawo i lewo
(na 4-ry) z wymachem
rąk i klaśnięciem
Prezentowanie
25 min.
samodzielnie ułożonych
układów tanecznych
przed grupą.
Wykorzystywanie
różnych przyborów w
czasie układu.
Dziewczęta tańczą solo,
w duetach lub w małych
grupach
Ćwiczenia oddechowe
5 min.
-zbiórka
- omówienie lekcji
3
Na środku sali
prezentowane są
pojedynczo układy
taneczne. Pozostałe osoby
siadają na ławeczkach
gimnastycznych, oglądają
poszczególne układy i
kibicują sobie nawzajem.