Wiewiórka mała - Joanna Miarka

Transkrypt

Wiewiórka mała - Joanna Miarka
Scenariusz zajęć
Temat: Wiewiórka mała orzechy zbierała …
Prowadzący: Joanna Miarka - Żukowska
1. Cele ogólne:
poznanie zwyczajów wiewiórki,
rozwijanie sprawności fizycznej,
rozwijanie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej,
kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi do sześciu,
wzbogacanie doświadczeń plastycznych,
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
poznaje wiewiórkę i jej zwyczaje,
podskakuje w zabawie,
posługuje się nazwami zwierząt: wiewiórka, jeż, niedźwiedź, lis,
dziecko przeliczy wylosowane oczka na dużej kostce oraz materiał przyrodniczy
(orzechy) podczas zabawy matematycznej,
ćwiczy oddech,
wykonuje wiewiórkę z gotowych elementów,
dziecko bierze udział w zabawie,
3. Metody pracy: słowna, percepcyjna, czynna
4. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
5. Środki dydaktyczne: obrazek wiewiórki, karteczki z ciekawostkami do przysłonięcia
obrazka, woreczki gimnastyczne, obrazki zwierząt (wiewiórki, jeżą, niedźwiedzia, lisa),
kostka, szarfa, koszyk z orzechami, łupiny po orzechach, rolki po papierze toaletowym
pomalowane na brązowo, gotowe elementy (głowa, ogon, kończyny, żołądź), klej
6. Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie:
Gdy się rączki spotykają
To od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają,
To do razu się witają.
Gdy się palce spotykają
1
To od razu się witają
Jeden palec, drugi, trzeci,
tak umieją liczyć dzieci,
czwarty, piąty palec mam.
Widzisz? Umiem liczyć sam.
2. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, wybór dyżurnego)
3.
„Ruda wiewiórka” – poznanie ciekawostek dotyczących wiewiórki. Nauczyciel
pokazuje dzieciom zasłonięty obrazek z wiewiórką i prosi dzieci, aby spróbowały
odgadnąć nazwę ukrytego zwierzątka. Obrazek został przysłonięty kartonikiem z
podpowiedziami – ciekawostkami na temat wyglądu i zwyczajów rudego zwierzątka
np.:
ma puszysty rudy ogon i rude futerko
na uszach ma pędzelki
świetnie skacze po drzewach
można ją spotkać wciągu dnia
zbiera zapasy na zimę
lubi nasiona, grzyby, owoce
mieszka w lesie lub w parku
4. „Wiewiórka i orzeszki” – zabawa z elementami podskoku.
Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach sali woreczki – to orzeszki. Dzieci
podskakują swobodnie, zatrzymują się i szukają sobie orzeszka. Kto znajdzie przynosi
woreczek do nauczyciela i siada skrzyżnie.
5. „Którego zwierzątka brakuje?” – zabawa dydaktyczna.
Nazywanie zwierząt na obrazkach: wiewiórka, jeż, niedźwiedź, lis, Wybrane dziecko
zamyka oczy, a nauczyciel chowa jeden obrazek. Po odtworzeniu oczu dziecko
odgaduje , jakiego zwierzątka brakuje i podaje jego nazwę.
6. „Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku
kładziemy szarfę (dziupla) oraz koszyk z orzechami. Dzieci rzucają po kolei kostką
oraz przeliczają ilość oczek. Wylosowana liczba oczek wskazuje ile dziecko ma
włożyć do dziupli orzechów i szyszek.
7. „Wiewiórki szukają dziupli” – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Nauczyciel pokazuje przygotowane na podłodze koło – to dziupla dla wiewiórek.
Dzieci biegają, na hasło: Wiewiórki do dziupli – szybko wskakują do koła.
2
8. „Orzeszki” – ćwiczenia oddechowe.
Dzieci siedzą na krzesełkach przy stolikach. Nauczyciel rozdaje dzieciom łupiny po
orzechach włoskich. Każde dziecko dostaje jedną połówkę. Następnie demonstruje
sposób dmuchania na łupinę tak, by przesuwać je w miejsce lub stronę wskazaną
poleceniem nauczyciela np. dmuchamy w stronę środka stolika, tak aby łupina spadła
ze stolika itp.
9. „Wiewiórka” – praca techniczna
Dzieci z rolki po papierze toaletowym i gotowych elementów wykonują wiewiórkę.
10.Sprzątanie miejsca pracy
3