2010-04-30_Podsumowanie aukcji_XV ASW
Informacja prasowa Warszawa, 30 kwietnia 2010 Zainteresowanie sztuką nie słabnie Wczorajsza Aukcja Sztuki Współczesnej w DESIE Unicum była okazją do wylicytowania ciekawych dzieł polskiej sztuki z lat 80. i 90. XX w. Aukcję rozpoczęła licytacja prac w ramach projektu „Czeski sen – Świadomy sen”, nowych właścicieli znalazły dzieła obu czeskich artystów: Jiri Davida i Jiri Kovanda (w cenach odpowiednio: 8 500 i 11 000 zł). Dla polskich miłośników sztuki pojawienie się tych obiektów było nie lada okazją, szczególnie tak atrakcyjnych cenach, gdyŜ wspomniani artyści znani są głownie w Czechach i na rynkach zachodnich. Projekt "Czeski sen Świadomy sen" to wydarzenie odbywające się w dwóch miastach - Łodzi i Warszawie, na które składać się będą wystawy, projekcje wideo, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla studentów. Te skomasowane w czasie wydarzenia łączyć będzie jedna rzecz - sztuka czeska (rozpoczęcie projektu planowane jest na 17 maja). Od wielu lat w Polsce nie miała miejsca tak wielka prezentacja tego kraju, która jest przygotowywana we współpracy z tak waŜnymi instytucjami kulturalnymi jak Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria Foksal w Warszawie, Fabryka Sztuki w Łodzi oraz Czeskie Centrum w Warszawie. Zgodnie z przewidywaniami, zainteresowanie zgromadzonych wzbudził dyptyk autorstwa zmarłego niedawno Tomasza Tatarczyka, para prac "Czarne wrota" z 1985 r. została wylicytowana za 41 000 zł. Jak zwykle w jego obrazach pozorna monochromatyczność mieni się kolorami. Czerń bywa i granatem i brązem, przez szpary desek przebija malujące się na fakturze światło, a skala obrazu (170 x 240 cm) buduje sens całości, uświadamia nam naszą małość i bezradność. Na aukcji sprzedano dwie prace Jarosława Modzelewskiego, zainteresowanie pracami tego artysty od dłuŜszego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie. Zakup „Błękitnych delfinów” za wywoławcze 28 000 zł z pewnością jest dobrą inwestycją, tego typu prace, z początku lat 80. XX w. są ogromną rzadkością na rynku aukcyjnym. Tempera „Niosący ścięte drzewo II” została wylicytowana za 4 000 zł. Warto równieŜ wspomnieć o „Ołtarzu” Józefa Szajny – tak atrakcyjna i okazała praca pojawiła się po raz pierwszy w obrocie aukcyjnym, i od razu stała się cenowym rekordem na prace tego artysty sprzedane na aukcji (34 000 zł). Ciekawie wylicytowała się teŜ praca „W polu” Ludwika Maciąga (do 7 000 z wywoławczych 4 400 zł). Ten artysta jest bardzo ceniony przez innych twórców i jest obecny na polskim rynku sztuki, jednak na razie nie pojawia się w instytucjach kultury, a szkoda. „Figura” Jana Lebensteina została sprzedana za wywoławcze 7 500 zł, co jest bardzo atrakcyjną ceną za tak dobrą pracę artysty. NajwyŜszą cenę na aukcji osiągnął obraz „Bez tytułu” Leona Tarasewicza (60 000 zł). Kolejne aukcje w DESIE Unicum: 20 maja – 4 Aukcja Młodej Sztuki; 27 maja – Aukcja Grafiki i Prac na Papierze; 17 czerwca – 166 Aukcja Dzieł Sztuki. Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena śuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Małgorzata Mańko tel. 0600 048 515 e-mail: [email protected] Informacja prasowa XV Aukcja Sztuki Współczesnej Autor Jiri David Jiri Kovanda Grzegorz Sztwiertnia Jerzy Nowosielski Stanisław Fijałkowski Jarosław Modzelewski Tomasz Tatarczyk Ludwik Maciąg Zdzisław Salaburski Antoni Kowalski Józef Szajna Jarosław Modzelewski Leon Tarasewicz Stasys Eidrigevicius Marian Bogusz Lech Kunka Stasys Eidrigevicius Jan Cybis Franciszek Maśluszczak Izabella Gustowska Ryszard Ledwos Franciszek Starowieyski Jan Lebenstein Judyta Sobel Ryszard Winiarski Tytuł Krzysztof Kieślowski - z cyklu "Ukryty obraz", 1990-95 Untitled, 2009 r. To nie jest język, 2007 r. Akt z lustrem, 1997 r. II Studia Biblijne, 1980 r. Niosący ścięte drzewo II, 2006 r. Czarne wrota II, 1985 r. W polu, 2005 r. Kompozycja strukturalna, 1971 r. Modlitwa nad jeziorem, 2006 r. Ołtarz, 1985 r. Błękitne delfiny, 1981 r. Bez tytułu, 1993 r. Maska w ciemnościach, ok. 1990 r. Rytm na kole, 1970 r. Kompozycja z jednoroŜcem Głowa renifera, ok. 1990 r. Akt, 1957 r. Opór myśli, 1984–85 r. Bez tytułu – z cyklu „Względne cechy podobieństwa”, ok. 1988 r. Kobiety przy pracy Chmura nad N.Y. widziana z bagien Newark, 1696 (1996) r. Figura Park Przypadek w grze 7x7, 1999 r. * - cena warunkowa Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena śuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Małgorzata Mańko tel. 0600 048 515 e-mail: [email protected] Cena wywoławcza Cena wylicytowana Cena sprzedaŜy (wraz z opłatą aukcyjną) 9 775 12 650* 1 840* 5 290 2 990 4 600 47 150* 8 050 6 900 14 950 39 100 32 200 69 000* 3 680* 20 700* 2 645* 3 450* 39 100 5 750 Pozycja w katalogu 8 000 12 000 2 000 2 600 2 600 4 000 45 000 4 400 6 000 13 000 32 000 28 000 80 000 3 600 20 000 2 400 3 600 29 000 5 000 8 500 11 000* 1 600* 4 600 2 600 4 000 41 000* 7 000 6 000 13 000 34 000 28 000 60 000* 3 200* 18 000* 2 300* 3 000* 34 000 5 000 1 2 3 7 19 27 28 30 32 38 40 41 46 48 49 53 54 55 59 6 000 5 500* 7 000 8 500 6 325* 9 775 63 64 12 000 10 000* 11 500* 65 7 500 25 000 9 000 7 500 20 000* 8 000* 8 625 23 000* 9 200* 68 70 72 Informacja prasowa DESA Unicum jest właścicielem jednego z największych domów aukcyjnych w Polsce oraz sieci galerii w Warszawie. Głównym obszarem działalności firmy jest obrót dziełami sztuki i antykami – na aukcjach i w galeriach. W ciągu roku DESA Unicum organizuje około 10 aukcji, w tym licytacje sztuki dawnej, sztuki współczesnej, sztuki młodych artystów oraz tematyczne (np. fotografii artystycznej). DU organizuje równieŜ wystawy monograficzne interesujących osobowości artystycznych i nurtów. Ponadto, DESA Unicum prowadzi szeroko pojęte doradztwo w zakresie Art Consultingu, zajmuje się wyceną dzieł sztuki, konserwacją i renowacją antyków oraz pośredniczy w zamawianiu ekspertyz. www.desa.pl Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena śuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Małgorzata Mańko tel. 0600 048 515 e-mail: [email protected]