2009-11-23_Zapowiedz aukcji_ASW XIII
Informacja prasowa Warszawa, 23 listopada 2009 KLASYKA WSPÓŁCZESNOŚCI I MŁODA SZTUKA W DESIE UNICUM W najbliŜszy czwartek w DESIE Unicum odbędzie się ostatnia w tym roku aukcja sztuki współczesnej. Będzie ona okazją do nabycia ciekawych dzieł zarówno klasyków współczesności, jak i młodych, mniej znanych artystów. Na licytację wystawionych będzie 95 dzieł sztuki, m.in. takich twórców jak: Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor, Tomasz Tatarczyk i Władysław Hasior. Zapraszamy do obejrzenia Przewodników Aukcyjnych w formie video prezentacji, na YouTube.com eksperci DESY Unicum opowiadają o historii wybranych obrazów oraz ich autorach. W ofercie aukcyjnej uwagę zwraca asamblaŜ Władysława Hasiora pod tytułem „Łzy Hasiora” z 1962 r. Cena wywoławcza (10 000 zł) jest dosyć atrakcyjna, gdyŜ jest to praca wczesna i klasyczna dla artysty, obiekt był prezentowany na wielkiej monograficznej wystawie artysty w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2005 roku. Miłośnicy malarstwa zachwycą się dyptykiem pt. „Stos” Tomasza Tatarczyka. Cykl „Stos” był prezentowany po raz pierwszy w galerii Foksal w Warszawie w 1987 r. Artysta otrzymał za 2008 r. prestiŜową nagrodę im. Jana Cybisa przyznaną przez Związek Polskich Artystów Plastyków, 8 grudnia otwarta zostanie związana z tym wystawa w związkowej galerii na Mazowieckiej w Warszawie. Specyficzny klimat lat 80. widać takŜe w efemerycznej pracy Ewy Kuryluk „Ręce z portretem” wykonanej na chuście. Niedawno jej twórczość przypomniana została dzięki filmowi dokumentalnemu pt: Vera Icon, Ewa Kuryluk (reŜ. Cederic Schiltz; francuska premiera odbyła się 29 czerwca 2009 w ParyŜu, polska - 21 października 2009 w Warszawie). Z tego samego czasu pochodzi para rysunków postaci ze spektaklu „Umarła klasa” Tadeusza Kantora. To powstałe w ciągu kilku miesięcy przedstawienie okazało się najwaŜniejszym w twórczości artysty – spektakl wystawiono około 2 000 razy w ciągu siedemnastu lat. Wyjątkowość tego dzieła artysta utrwalił równieŜ w formie dzieł plastycznych odwołujących się bezpośrednio do idei Teatru Śmierci. Na licytację wystawione będą równieŜ dwie prace Jerzego Dudy-Gracza. Owalny obraz „Tamara” pochodzi z początku drogi twórczej artysty i przedstawia młodą dziewczynę, „Ogródek babciny” pochodzi natomiast z późnego okresu twórczości i zachwyca subtelnym ujęciem pejzaŜu. Prezentowane na aukcji obrazy Wojciecha Fangora pochodzą z lat 1972-73, w tym czasie artysta pracował w USA i był jednym z prekursorów op-artowskiego kierunku w malarstwie. Kierunek ten wykorzystuje zjawiska złudzeń optycznych – wielka, czerwona praca, która zdobi okładkę katalogu jest tego doskonałym przykładem. Poza tym prezentowane są prace klasyków sztuki polskiej 2 poł. XX w.: Jana Tarasina, Jerzego Tchórzewskiego, Alfreda Lenicy, Teresy Pągowskiej, Tadeusza Dominika i innych. Ofertę uzupełniają prace artystów młodych: Rafała Bujnowskiego, Laury Paweli czy Rafała Wilka. Aukcja odbędzie się 26 listopada 2009 roku (czwartek) w domu aukcyjnym DESA Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, początek o godzinie 19.00. Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena śuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Małgorzata Reczyńska tel. 0600 048 515 e-mail: [email protected] Informacja prasowa Kolejne aukcje w DESIE Unicum: 17 grudnia – Aukcja Dzieł Sztuki. DESA Unicum jest właścicielem jednego z największych domów aukcyjnych w Polsce oraz sieci galerii w Warszawie. Głównym obszarem działalności firmy jest obrót dziełami sztuki i antykami – na aukcjach i w galeriach. W ciągu roku DESA Unicum organizuje około 10 aukcji, w tym licytacje sztuki dawnej, sztuki współczesnej, sztuki młodych artystów oraz tematyczne (np. fotografii artystycznej). DU organizuje równieŜ wystawy monograficzne interesujących osobowości artystycznych i nurtów. Ponadto, DESA Unicum prowadzi szeroko pojęte doradztwo w zakresie Art Consultingu, zajmuje się wyceną dzieł sztuki, konserwacją i renowacją antyków oraz pośredniczy w zamawianiu ekspertyz. www.desa.pl Kontakt dla mediów: FineArt Communications Magdalena śuk tel. 0608 36 29 96, e-mail: [email protected] Małgorzata Reczyńska tel. 0600 048 515 e-mail: [email protected]