Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Autor: Anna Welke-Beker Szkoła podstawowa Przedmiot: Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Klasa: 4 Czas trwania: 60 minut Tytuł: Usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych na bazie poznania pisowni wyrazów z „ó” wymiennym. Cel ogólny: zapoznanie z pisownią wyrazów z „ó” wymiennym Cele operacyjne: ćwiczy umiejętność wypowiadania się usprawnia umiejętność poprawnego czytania ćwiczy pamięć wzrokową ćwiczy pamięć słuchową ćwiczy grafomotorykę usprawnia pracę obu półkul mózgowych Metody pracy: wzrokowa – słuchowa - słowna - motoryczna Formy pracy: indywidualna – grupowa Środki dydaktyczne: ksero z tekstem bazowym, tablica, kreda, plakaty ortograficzne, ksero z zadaniami tekstowymi, komputer Przygotowanie nauczyciela http://LearningApps.org/display?v=p9c4tmtn301 Przebieg lekcji: Część 1.Wprowadzenie 5-10 min Przebieg Uwagi Powitanie: rytualna Iskierka przyjaźni; Wypowiedzi ustne: Czy masz jakieś hobby, której poświęcasz swój wolny czas? Przedstaw ją za pomocą ruchu, bez używania słów, następnie opowiedz o niej; Powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć: przypomnienie poznanych reguł ortograficznych, omówienie prac domowych Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 2.Część zasadnicza ok.35 min Odtwarzanie rytmu ilustrowanego układem przestrzennym (dzieci wystukują o blat stołu graficzny układ kropek zapisanych na tablicy, następnie zadają sobie w parach rytm do zapamiętania i odtworzenia). Omówienie zasad pisowni wyrazów z „ó” wymiennym (ksera, tablice dydaktyczne wiszące na ścianie). Trening ortograficzny przy komputerze; Testy ortograficzne w których uczeń wpisuje właściwą literę http://www.testy.dyktanda.net/testy-ortograficzne-u2.php Wskazywanie wyrazów napisanych poprawnie- trzy poziomy trudności http://www.zyraffa.pl/edukacja/kat/polski/ort1/pokaz.ht ml Utrwalanie zasad ortograficznych, ćwiczenia utrwalające http://www.ortografka.pl/pisownia-u-i-o Praca z tekstem: odczytanie tekstu, odpowiedzenie na pytania do tekstu, podkreślenie wyrazów z ó wyjaśnienie zasad ich pisowni. http://LearningApps.org/display?v=p9c4tmtn301 Ćwiczenia grafomotoryczne: łączenie kropek tworzących kształt, pisanie po śladzie. Ćwiczenia relaksacyjne – ruchowe wg metody Dennisona (np. leniwe ósemki)- zestaw wspomagający przekraczanie środkowej linii ciała, wspomagające sprawne uczenie się, ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, słoń, oddychanie przeponowe, rysowanie oburącz, alfabetyczne ósemki, aktywna ręka, motyl na suficie, punkty na myślenie, wypady, luźne skłony, kapturek myśliciela, energetyczne ziewanie, akumulator, zginanie stopy). Ćwiczenia przedstawia grupie wybrane dziecko, wspomagane przez terapeutę. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2 3.Ewaluacja/pods Zadanie domowe. Krzyżówka zawierająca hasła z „ó’ umowanie wymiennym (mrówka, jagódka, makówka, kózka, dróżka, pióro) dwie ok. 5 min grupy Załącznik 1 Podsumowanie zajęć, samoocena. Pożegnanie oraz ewaluacja bieżąca – rundka: Jakim czuję się kolorem i dlaczego. Materiały przygotowane przez Nauczyciela: Załącznik 1 Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3 Adnotacja dotycząca praw autorskich Zezwalam na wykorzystanie i modyfikację mojego scenariusza z podaniem autora oraz strony, z której został pobrany. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 4