Obliczanie pola trójkąta.

Transkrypt

Obliczanie pola trójkąta.
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu
• Data : 21.01.2013
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 45 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Obliczanie pola trójkąta.
Podstawa programowa:
Figury płaskie. Uczeń:
•
•
4.
5.
oblicza pola i obwody trójkątów;
zamienia jednostki pola.
Integracja: przedmiotowa
Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zapamiętuje:
♦ wzór na pole trójkąta ( A1)
• kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń zapisuje:
♦ wzór na pole trójkąta ( B1)
♦ jednostki długości ( B2 )
♦ podstawowe jednostki miar pola ( B3)
•
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi :
♦ obliczyć pole trójkąta , którego długości boków są wyrażone w tych
samych jednostkach i różnych jednostkach ( C1 )
♦ zamieniać jednostki długości w zadaniach praktycznych ( C2)
♦ zastosować wzór na pole trójkąta w zadaniach praktycznych (C3),
♦ zastosować podstawowe jednostki miar pola (C4)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
•
♦ uczeń oblicza pole trójkąta w zadaniach nietypowych ( D1)
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań dotyczących pola
trójkątów
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy ( A )
• strategia podająca ( P )
• strategia oddziaływania na rzeczywistość ( S )
7. Metody nauczania:
• Pogadanka ( M1 )
• Burza mózgów( M2 )
• Metoda ćwiczeń ( M3 )
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności ( Z1)
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa ( Z2)
• Zasada łączenia teorii z praktyką ( Z3)
9. Formy pracy uczniów:
• Praca zespołowa ( F1)
• Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
( F2)
10. Środki dydaktyczne:
• podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
• Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Faza wstępna
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Zadanie 17 str.128
Zadanie 18 str.128
Zadanie 19 str. 128
Zadanie 20 str.128
Zadanie 24 str.129
Faza
podsumowująca
Uwagi o realizacji
Podanie tematu lekcji
i zapoznanie uczniów
z celami lekcji
Przypomnienie podstawowych
jednostek pola powierzchni., wzorów
na pole trójkąta
Faza
realizacyjna
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
Podsumowanie zajęć
A1, B1─ B3, C4
M1, M2, A, F1, Z2
Uczniowie
rozwiązują zadanie
dotyczące obliczania
pola trójkąta.
Poszczególni
uczniowie rozwiązują
zadania.
Na konkretnych, prostych
przykładach uczniowie
obliczali pole powierzchni
trójkątów posługując się
jednostkami długości
i powierzchni
Zadanie w załączeniu
(zał.1)
C1,─C4, D1,
B1─B2, A1
M3,S, P, Z2,Z3, F2
A1, B1─B3,
C1,─C4, D1,
M3,S, P, Z2,Z3, F2
Zadania w załączeniu
(zał.1)
dyskusja nad poprawnością
rozwiązań
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
wiadomości o polu
trójkąta.
Ocena pracy uczniów
Zadanie zadania
domowego : zadanie
21,22 str.128
Zadania w załączeniu
(zał.2)
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
Załącznik 1
Zadanie 17 str.128
Oblicz pola zacieniowanych trójkątów
Zadanie 18 str.128
Czy trójkąt, w którym każdy bok ma długość większą od 1m, może mieć pole równe 1 cm2 ?
Zadanie 19 str.128
Oblicz długości wytłuszczonych odcinków .
a)
b)
pole = 40
pole = 63
Zadanie 20 str.128
Oblicz długości odcinków oznaczonych literami.
a)
Zadanie 24 str.129
Oblicz pole zacieniowanej figury.
b)
Załącznik 2 ( zadanie domowe)
Zadanie 21 str.128
W trójkącie prostokątnym o polu 49 cm2 jedna z przyprostokątnych ma 7 cm. Jaką długość ma druga
przyprostokątna?
Zadanie 22 str.128
W trójkącie ABC o polu 12 cm2 dane są : AB = 5cm i BC = 6cm .
a) Czy kąt przy wierzchołku B jest prosty?
b) Czy jedna z wysokości trójkąta ABC może mieć długość 2 cm ?
c) Czy jedna z wysokości trójkąta ABC może mieć długość 4,8 cm ?
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole