Scenariusz nr 5.

Transkrypt

Scenariusz nr 5.
Scenariusz nr 5.
Scenariusz katechezy dla kl. III gimnazjum
Temat: Aborcja a zbawienie dzieci nieochrzczonych
Cele ogólne:
 przedstawienie nauki Kościoła na temat zbawienia dzieci nieochrzczonych zabitych w wyniku
aborcji
 uwrażliwienie uczniów na potrzebę godnego pogrzebu dzieci nieochrzczonych
 wzbudzenie dziękczynienie za dar życia i chrztu św.
Cele szczegółowe:
Wiedza
- uczeń wie, że aborcja jest zabójstwem
 czym jest limbus puerorum
 na czym polega dzieło duchowej adopcji
Umiejętności
 uczeń potrafi wyjaśnić stanowisko Kościoła dotyczące wiecznego losu dzieci zmarłych przed
chrztem św.
 przedstawić wiarygodne argumenty przemawiające za niegodziwością aborcji
 uzasadnić konieczność przeprowadzenia katolickiego pogrzebu dzieci nieochrzczonych
Postawa
 uczeń omawia poszczególne stacje pogrzebu dzieci nieochrzczonych
 podejmuje dzieło duchowej adopcji
 nawiedza cmentarz parafialny i ofiarowuje odpust za dziecko potrzebujące takiej modlitwy.
Metody i formy pracy:
 projekcja filmu, ankieta, praca w grupach, rozmowa kierowana
Środki dydaktyczne
 dokumenty Kościoła, rytuały pogrzebu, środki RTV, kartki papieru
Temat podzielony jest na dwie godziny lekcyjne. Pierwsza ma charakter wprowadzenia do tematu aborcji za
pomocą ankiety i filmu. Druga pogłębia kwestię i zacieśnia ją do przekazania wiedzy na temat aktualnego
stanowiska Kościoła w sprawie śmierci dzieci nieochrzczonych oraz budzenia w uczniach szacunku do
życia nienarodzonych, które mają prawo do godnego pogrzebu.
Przebieg katechezy
Wprowadzenie
Modlitwa na rozpoczęcie lekcji.
Katecheta wprowadza w temat poprzez anonimową ankietę, w której pyta o stanowisko uczniów w sprawie
moralnej kwalifikacji aborcji. Należy założyć, że uczniowie mają w tej kwestii pewną wiedzę, więc ankieta
jest zebraniem dotychczasowych wiadomości, ale mobilizuje uczniów do wydobycia ich z pamięci.
Następnie katecheta wprowadza w tematykę filmu („Niemy krzyk” lub „Cywilizacja aborcji”),
przedstawiając pokrótce fabułę, autora obrazu, głównych bohaterów.
Podanie prawdy
Podczas drugiej godziny katecheta przypomina najważniejsze treści filmu. Dobrze jest, gdy dyskusja wypada
wkrótce po obejrzeniu filmu (najlepiej w tym samym tygodniu, podczas drugiej tygodniowej godziny
katechezy), gdyż w pamięci uczniów obraz filmowy jest jeszcze żywy i świeży.

co was najbardziej uderzyło w filmie?

czy przedstawione treści zgadzają się z waszymi przekonaniami?
Następnie katecheta dokonuje wraz z uczniami krótkiej analizy wyników ankiet. Na tablicy porównuje
stanowiska, akcentując zwłaszcza tych najbardziej spolaryzowanych i skrajnych. Uczniowie mogą
dopowiadać to, czego jeszcze nie wypisano. Po zreferowaniu wyników materiał staje się punktem wyjścia do
rozmowy. Rozmowa prowadzona jest w grupach, które wyznaczają stanowiska uczniów:

jak kwalifikujecie aborcję? dlaczego?

w jaki sposób wasza argumentacja koresponduje z treścią filmu?
Następnie katecheta przedstawia naukę Kościoła powszechnego i lokalnego (materiał wydany przez bp
Łomżyńskiego). Czyni to poprzez pracę w grupach. Dzieli uczniów na cztery grupy, gdzie każda z nich
otrzymuje rytuał pogrzebowy – dwie grupy dostają rytuał „zwykły”, a drugie dwie rytuał zawierający
ceremoniał pogrzebu dzieci nieochrzczonych. Zadaniem uczniów jest wskazanie różnic między rytuałami.
Zestawienie owoców pracy zamieszcza się na tablicy w formie graficznej lub tabeli.
Zastosowanie
Katecheta inicjuje dyskusję o możliwościach uczniów w konkretnym zaangażowaniu na rzecz promocji
duchowego wsparcia dzieci zagrożonych aborcją oraz organizowania pogrzebów dzieci nieochrzczonych we
własnej parafii:
3.
co możecie zrobić dla dzieci zagrożonych aborcją?
4.
czy możecie zachęcić własnego duszpasterza do zorganizowania takiego pogrzebu lub do poruszenia
tematu przez niego wobec grupy wiernych przy jakiejś okazji? jakiej?
5.
czy znacie dzieło duchowej adopcji i warunki jego realizacji?
Puenta
katecheta przypomina obecną naukę Kościoła na temat ostatecznego przeznaczenia dzieci nieochrzczonych i
wyjaśnia czym był tzw. limbus puerorum w dotychczasowej nauce Kościoła. Dzieci nieochrzczone są
zbawione i przysługuje im normalny pogrzeb katolicki.
Zakończenie

Uczniowie zapisują w zeszycie temat i pracę domową: zaprezentować w formie symboliczno –
graficznej poszczególne stacje pogrzebu dzieci nieochrzczonych, oraz odwiedzić cmentarz parafialny i
pomodlić się za zmarłe dzieci.
opracowali: Piotr Jarnicki i Rafal Chruśliński