W zielonym kolorze

Transkrypt

W zielonym kolorze
16. 03.2009
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE
PROWADZĄCA: Joanna Jaworska
OŚRODEK TEMATYCZNY: Witaj wiosno
TEMAT DNIA: W zielonym kolorze
W zielonym kolorze. Rozwiązywanie problemów przygotowanych przez „Wiosnę”.
Czytanie utworów poetyckich z właściwą ekspresją. Zdania oznajmujące, pytające,
rozkazujące. Różne formy tego samego rzeczownika. Projektowanie sukienki dla
wiosny, ozdabianie. Dzielenie pisemne. Doskonalenie piosenki pt. „Kto uwolni wiosnę”
na powitanie zielonej pory roku.
CELE ZAJĘĆ:
OGÓLNE:
 Dostrzeganie i tworzenie obrazów inspirowanych utworami poetyckimi
 Kształtowanie postawy wytrwałości, zaangażowania, współpracy w drodze do
rozwiązywania problemów i osiągania sukcesu
SZCZEGÓŁOWE:
 dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie,
 wyraziście czyta teksty poetyckie,
 wzbogaca słownictwo o wyrazy określające cechy,
 rozpoznaje rodzaje zdań,
 wykonuje dzielenie sposobem pisemnym,
 potrafi zastosować różnice walorowe w zakresie jednej barwy,
 śpiewa piosenkę
-1-
METODY:
 oglądowe
 eksponujące (plakat)
 słowne (rozmowa ukierunkowana pytaniami)
 aktywizujące (rozszyfrowanie problemów, improwizacja określonych ról)
 praktyczne (projektowanie, ozdabianie)
FORMY PRACY:
 indywidualne (jednolita, zróżnicowana)
 zespołowa
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
 wizerunki dwóch wiosen (plakaty)
 ślady (wycięte z kartonu)
 treść telegramu
 materiały na sukienkę (fizelina, krepina, kwiaty, rafia itp.)
 styropianowy model
 płyta CD z nagraniem piosenki
 tulipany (z wiosennymi życzeniami)
 „coś” zielonego
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wzbudzenie zainteresowania dzieci, przez odwołanie się do tajemniczego tropu
- Czyje to mogą być ślady?
- Ciekawe co wam wiosna chce przekazać, że zostawiła jakiś trop
Na tablicy wywieszony portret oblodzonej, zamrożonej, smutnej wiosny, a na
podłodze prowadzące do niej między ławkami „ślady wiosny”
2. Zachęcenie uczniów do odkrycia oznaczonego ŚLADU nr 1.
Odczytanie przez jedno z dzieci treści telegramu:
-2-
Odbiorca: Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zabratówce
Nadawca: Zielona pora roku „Pani Wiosna” 2009 roku!
Kochane dzieci!
Bardzo chciałabym się z Wami spotkać, ale niestety nie mogę. Zła zima zamknęła
mnie w pieczarze. Otworzy ją wtedy, gdy udowodnicie jej, że jesteście gotowi na moje
przyjście.
Zima przygotowała Wam zadania do wykonania. Jeżeli dokładnie i poprawnie je
rozwiążecie, na pewno się spotkamy. Życzę powodzenia!
Wiosna
Wprowadzenie atmosfery tajemniczości, zmotywowanie do rozwiązywania kolejnych
zadań i problemów.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA (ZASADNICZA)
3. Zabawa dydaktyczna w kręgu (np. z użyciem piłki) – odszukiwanie przymiotnika
jako określenie rzeczownika i podawanie we właściwym rodzaju osobowym
ŚLAD NR 2:
Wymyśl wyrazy, które kojarzą ci się z przymiotnikami zielony, zielona, zielone
4. Wyraziste czytanie wierszy pt. „Wiosna”, „Zielony wiersz”
ŚLAD NR 3:
Przeprowadźcie rozmowę na temat utworu:
Przykładowe pytania:
- Co na ogół oznacza ‘świeżo malowane”?
- Dlaczego poetka umieściła napis w wierszu o wiośnie?
- Wyobraź sobie, że jesteś wiosennym drzewem
Co czujesz? Czego pragniesz? Czyim jesteś domem?
- W jaki sposób można uzyskać różne odcienie tej samej barwy?
-3-
5. Scenki dramowe ilustrujące nadejście wiosny
ŚLAD NR 4:
Przedstaw ruchem, gestem np.
- przylot bocianów
- budowę gniazd
- wiosenny spacer
- pierwszy motylek
6. Układanie poznanych rodzajów zdań związanych z wiosną
ŚLAD NR 5:
Dokończ
zdania
i
nazwij
je
(układanie
zdań
pytających,
oznajmujących,
rozkazujących)
K. 4, ćw. 1
7. Różnice walorowe w zakresie jednej barwy
ŚLAD NR 6:
Wiosna nie może zdecydować się na odcień sukienki…zaproponuj kilka odcieni
barwy zielonej, namaluj je i nazwij K. 4, ćw. 6
8. Ubieranie modelu wiosny
ŚLAD NR 7:
Wiosna nie zdążyła uszyć sukienki, pomóż jej zaprojektować strój na spotkanie
z mieszkańcami ziemi przy użyciu dostępnych materiałów.
9. Dzielenie sposobem pisemnym
ŚLAD NR 8:
Wiosna chce się przystroić w 963 kwiaty.
Po tyle samo kwiatów do koszyka, we włosy i na sukienkę.
Ile jest kwiatów w każdej części jej wiosennego przybrania?
-4-
III. CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
10.
Nauka, doskonalenie piosenki pt. „Kto uwolni wiosnę”
ŚLAD NR 9:
Zaśpiewajcie piosenkę, na powitanie zielonej pory roku.
11.
Podsumowanie zajęć, nagrodzenie uczniów, wprowadzenie do tematyki
kolejnego dnia.
ŚLAD NR 10:
Wiosna pragnie nagrodzić dzieci za cierpliwość za podjęty wysiłek w jej
uwolnieniu. W podziękowaniu obdarza je tulipanami z wiosennymi wierszykami,
życzeniami i zaprasza na wspólną wycieczkę.
12.
Próby dokonania samooceny, za pomocą zdań niedokończonych typu:
 Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem się, że……..
 Nie podobało mi się….
 Najbardziej podobało mi się ……………
 Najtrudniejsze dla mnie było ……………….
 Po raz pierwszy dowiedziałem się ………….
-5-