Umowa nr - eko

Transkrypt

Umowa nr - eko
WARSZTATY EKO - DOM – zbuduj własny dom:
 scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich
 czas trwania: 30 minut
 wielkość grupy: minimum 15 osób
1. CO TO JEST DOM?
OPIS OGÓLNY:
Celem warsztatów jest przekazanie podstawowych informacji na temat domu, jego pomieszczeń i
rozkładu funkcjonalno - przestrzennego. Dzieci w trakcie spotkania „zaprojektują”, w różnych formach
(klocki, rysowanie itp.; zależnie od dostępnych materiałów), własny dom marzeń. Nauczą się podziału
na pomieszczenia ogrzewane i wymagające oświetlenia naturalnego oraz te, które są pomieszczeniami
gospodarczymi, zimnymi. Dzieci w trakcie tych zajęć poznają pierwsze zagadnienia dotyczące terminu
„energooszczędny dom”.
Cel ogólny:

zapoznanie z podstawowymi informacjami na temat domu, jego pomieszczeń i rozkładu
funkcjonalno – przestrzennego oraz rozwiązań pozwalających na oszczędzanie energii
Cele operacyjne:
Dziecko:



wymienia rodzaje pomieszczeń i ich funkcje
rozróżnia pomieszczenia o różnym zapotrzebowaniu na energię, oświetlenie
poznaje termin „energooszczędny dom” i umie je w prosty sposób wytłumaczyć
Metody pracy:




słowna – opowiadanie, rozmowa
czynna – manualna – wykonywanie zadań stawianych dziecku
percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu
metody aktywizujące (burza mózgów, problemowa)
Pomoce do zajęć:

1
papier do rysowania, kredy, flamastry


kolorowe małe karteczki samoprzylepne w dwóch kolorach – czerwonym i niebieskim
przykłady domów energooszczędnych ( 1 i 1a) i tradycyjnych (2 i 2a) – karty pracy zdjęcie
źródło: 1 – fot. Velux 1a - Galeria Architektury SARP, 2 - http://www.wymarzonydom.com.pl, 2a
- http://www.budujemydom.pl
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat domu – nauczycielka pyta dzieci: Co to jest dom? Co składa się na dom?
Jakie są ulubione pomieszczenia w waszych domach, mieszkaniach? (np. pokój dzienny,
kuchnia, własny pokój), a do jakich części domu, mieszkania nie lubią zaglądać? (np. piwnica,
pomieszczenie gospodarcze)
2. Przykład rzutu domu parterowego (zdjęcie 3, źródło http://www.nowoczesneprojektydomow.pl/projekty,10,11,126), pokazanie jak rysują domy architekci, omówienie planu
razem z dziećmi, pokazanie im różnych pomieszczeń
3. „Mój dom marzeń” – rysowanie planu domu przez dzieci z uwzględnieniem pomieszczeń (w
rzucie z góry)
4. Prezentacja planów domu przez dzieci pozostałym osobom z grupy, zwrócenie uwagi, czy dzieci
uwzględniły wszystkie potrzebne pomieszczenia, takie jak: garaż, pomieszczenie gospodarcze,
kotłownia, garderoba
5. Burza mózgów
 „Skąd się bierze energia do ogrzewania domu? Co robimy, aby w domu było ciepło?”. Dzieci
podają odpowiedzi, np. włączamy kaloryfery, rozpalamy w kominku, z elektrociepłowni, z
gazu…… Wszystkie odpowiedzi nauczycielka „zapisuje” symbolicznie na tablicy. Potem
dzieci jeszcze raz wybierają trafne, najbardziej prawdopodobne odpowiedzi.
Nauczycielka podsumowuje podając źródła ciepła: Aby móc ogrzać dom potrzebujemy
energii, najczęściej dostarczana jest ona do naszych domów z elektrociepłowni, w której
spalany jest węgiel, z ogrzewania piecykiem gazowym… A czy słyszeliście o urządzeniach,
które pobierają ciepło lub energię z gleby, powietrza/gleba (pompy ciepła, zdj. 4, 4a, źródło
http://www.ogrzewamy.pl/urzadzenia/pompy-ciepla/pompy-gruntowe,
http://www.ekspertbudowlany.pl), słońca (kolektory, zdj. 5, źródło http://elektroman.info),
wiatr (wiatraki, zdj. 6, źródło)? Od kilkudziesięciu lat ludzie wymyślają różne urządzenia,
które pomagają produkować energię, czy to do ogrzewania, czy to do np. oświetlenia, a
które nie wykorzystują zasobów ziemi, takich jak węgiel czy gaz. Rysunki – biorą one
energię z ciepła słońca, ciepła ziemi, energii wiatru. I wtedy takiego typu źródła energii
nazywamy ekologicznymi.
2
 „Czy wszystkie pomieszczenia w domu, mieszkaniu muszą być tak samo ciepłe i dlaczego?
Dzieci podają odpowiedzi, np. w pokoju dziennym powinno być ciepło, w łazience bo się
kąpiemy w ciepłym pomieszczeniu…. I kolejne pytanie: „W jakich pomieszczeniach
najczęściej przebywamy?”. Dzieci podają odpowiedzi, np. w pokoju dziennym, sypialni,
pokoju dla dzieci...
Nauczycielka prosi, aby dzieci zaznaczyły na swoich rysunkach (poprzez przylepienie
karteczki lub punkcików) pomieszczenia, które potrzebują ogrzewania i powinny być
ciepłymi pomieszczeniami (czerwona karteczka) oraz tych, które takiego samego ciepła nie
potrzebują (niebieska karteczka). Prezentacja niektórych prac i odpowiedzi.
6. Nauczycielka uzupełnia wypowiedzi dzieci wykorzystując ilustracje oraz dopowiadając – jak
zauważyliście różne pomieszczenia potrzebują różną ilość ciepła. W związku z tym, jeśli w domu
istnieją pomieszczenia, które nie wymagają wyższej temperatury, to możemy je zaprojektować
od strony północnej (czyli takiej, na którą nie pada słońce), te pomieszczenia, które potrzebują
światła i energii do ogrzania pomieszczenia budujemy od strony południowej, czyli najbardziej
słonecznej i dzięki temu wykorzystujemy energię słońca do ogrzania. Domy, które tak są
projektowane nazywamy domami energooszczędnymi, gdyż oszczędzają energię, np. nie
musimy palić tyle węgla, drewna, gazu, gdyż samo ułożenie względem słońca pomaga nam
uzyskać energię słoneczną lub z powietrza, gruntu, wody.
7. Demonstracja
planów
dwóch
domów
(tradycyjnego
zdjęcie
7,
źródło
http://www.galeriadomow.p i energooszczędnego – zdjęcie 8 i 8a, źródło ) i porównanie przez
dzieci, czym się te domy różnią – zaznaczenie na planszy
3

Podobne dokumenty