Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 12
Materiał z podręcznika: Rozdział 7. Komputer, a prawo
Konspekt lekcji „Komputer, a prawo”
Temat: Komputer, a prawo
Czas: 45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: cytat, prawo
Uczeń powinien posiadać umiejętności: przeglądania stron WWW, wyszukiwania informacji na stronach WWW
Cele lekcji:
Uczeń:
•
wymienia i stosuje w praktyce zasady netykiety.
•
zna termin prawo autorskie,
•
rozumie, iż korzystanie z owoców pracy intelektualnej podlega regulacjom prawnym,
•
korzysta z licencjonowanego oprogramowania komputerowego,
•
szanuje efekty pracy innych.
•
zna różnice pomiędzy typami licencji.
•
wyjaśnia zasady, na jakich można korzystać z cudzych materiałów,
•
wyjaśnia terminy prawo przedruku i prawo cytatu.
•
zna kryteria, jakie musi spełniać praca, aby chroniło ją prawo autorskie,
•
przestrzega zasad prawa autorskiego.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
 Sprawdzenie obecności.
 Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
 Jak można szyfrować i weryfikować autentyczność plików z wykorzystaniem pary kluczy?
 Jakie są sposoby sprawdzania autentyczności strony WWW i poziomu jej zabezpieczeń?
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
 Celem lekcji jest poznanie uregulowań prawnych związanych z korzystaniem z komputerów.
Podanie nowego materiału
• Wyjaśnienie znaczenia netykiety — zbioru zasad dotyczących korzystania z poczty elektronicznej oraz
list dyskusyjnych.
• Wyjaśnienie, iż korzystanie z Internetu, przeglądanie stron, pobieranie programów powoduje wejście
w sferę regulacji prawnych.
• Wyjaśnienie, że prawo autorskie stanowi zbiór przepisów chroniących własność intelektualną.
• Wyjaśnienie terminu licencja.
• Wyjaśnienie różnic pomiędzy typami licencji: adware, cardware, freeware, GNU, GPL, OEM, public
domain, shareware, licencja jednostanowiskowa, licencja grupowa.
• Wyjaśnienie zasad korzystania z cudzych materiałów.
• Przedstawienie praw dotyczących przedruku i cytatu.
• Wyjaśnienie, w jaki sposób prawo autorskie chroni własność intelektualną.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
• Podaj reguły jakie należy spełniać, aby nie utrudniać innym użytkownikom korzystania z poczty
elektronicznej i list dyskusyjnych.
• Podaj reguły jakie należy spełniać, aby posługiwanie się komputerem nie powodowało konfliktów.
• Scharakteryzuj rodzaje najczęściej używanych licencji.
• Podaj zasady legalnego wykorzystywania cudzych materiałów.
• Podaj co jest chronione przez prawo autorskie.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
• Uczniowie w formie dyskusji podają zasady, które powinny regulować korzystanie z poczty
elektronicznej i list dyskusyjnych. Porównują własne propozycje z etykietą.
• Uczniowie w formie dyskusji podają zasady, które powinny regulować posługiwanie się komputerami.
Porównują własne propozycje z przykazaniami etyki komputerowej.
• Uczniowie przeglądają serwis http://dobreprogramy.pl/. Znajdują trzy programy, których licencje
należą do różnych grup. Sprawdzają w opisie programu na co zezwala i do czego zobowiązuje licencja.
• Sprawdzają w oknach pomocy programów zainstalowanych w komputerze, jakie są warunki
korzystania z zainstalowanego w nim oprogramowania.
• Wymieniają reguły, które powinny być spełnione, aby możliwe było w pracach własnych legalne
wykorzystywanie cudzych materiałów.
Czynności końcowe
 Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.

Ocena pracy uczniów.

Samoocena uczniów.
Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
 Podanie tematu następnej lekcji.

Ćwiczenia
Ćwiczenie 7.1
Znajdź w portalu, którego adres pod Ci nauczyciel (np. www.wp.pl) utwory w formacie mp3. Sprawdź, czy
zostały opublikowane zgodnie z prawem.
Ćwiczenie 7.2
Czy wykonanie strony WWW, która będzie zawierała tylko odsyłacze do innych stron WWW stanowi
naruszenie prawa. Odpowiedź uzasadnij.
Ćwiczenie 7.3
Korzystając z serwisu http://www.download.com/ zaproponuj zestaw darmowego oprogramowania do komputera
w szkolnej pracowni komputerowej. Weź pod uwagę konfigurację sprzętową komputera.
Ćwiczenie 7.4
Wejdź na stronę internetowego dziennika, którego adres poda Ci nauczyciel (np. http://www.rzeczpospolita.pl/).
Znajdź informacje publikowane na zasadzie prawa cytatu oraz prawa przedruku.
Ćwiczenie 7.5
Wyjaśnij znaczenie słowa plagiat. Zaproponuj sposoby zwalczania plagiatów.
Ćwiczenie 7.6
Wejdź na stronę www.plagiat.pl. Wyjaśnij jaki rodzaj plagiatów można wykryć korzystając z tego serwisu.
Ćwiczenie 7.7
Podaj przykłady plagiatów utworów muzycznych. Czy można je w sposób jednoznaczny wykrywać?
Ćwiczenie 7.8
Co oznacza skrót P2P? Podaj przykłady znanych sieci P2P. Jakie używanie ich jest zgodne z prawem, a jakie
zakazane?
Ćwiczenie 7.9
Czy kinoman, który wykupił bilet na seans, a następnie sfilmował cały film ręczną kamerą, a kopie ma tylko na
własny użytek popełnił przestępstwo?
Ćwiczenie 7.10
Czy kinoman, który zarejestrował za pomocą magnetowidu emitowany w telewizji film popełnił przestępstwo?
Kiedy jego działanie jest legalne, a kiedy nie?
Sprawdziany i system oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wyjaśnia termin
netykieta.
Wyjaśnia termin
przykazania etyki
komputerowej.
Wyjaśnia termin licencja.
Wyjaśnia termin piractwo
komputerowe.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Podaje minimum trzy
przykazania etyki
komputerowej.
Podaje minimum pięć
zaleceń etykiety.
Podaje minimum trzy
przykłady piractwa
komputerowego.
Podaje minimum trzy
rodzaje licencji.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wyjaśnia znaczenie
terminu licencja
grupowa.
Wyjaśnia zasady
korzystania z programów
freeware.
Wyjaśnia zasady
korzystania z programów
shareware.
Wyjaśnia znaczenie
terminu OEM.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wyjaśnia kiedy utwór
chroniony jest prawem
autorskim.
Wyjaśnia czy
umieszczanie na stronie
WWW odsyłaczy do
stron zawierających pliki
mp3 jest przestępstwem.
Wyjaśnia czy
publikowanie w
Internecie plików mp3
jest przestępstwem.
Wyjaśnia czy właściciel
płyty CD, który
przekonwertował utwory
na format mp3, aby ich
słuchać w przenośnym
odtwarzaczu popełnił
przestępstwo.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Wyjaśnia wady i zalety
licencji OEM.
Wyjaśnia wady i zalety
licencji GNU.
Wyjaśnia wady i zalety
licencji freeware.
Wyjaśnia wady i zalety
licencji adware.
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Ocena „6”

Podobne dokumenty