Scenariusz Lekcji - Kompetentny e

Transkrypt

Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Dariusz Kupski
Gimnazjum
Przedmiot: fizyka
Klasa: 3
Czas trwania: 45 minut
Właściwości magnesów trwałych
Odniesienie do podstawy programowej:
Wymagania ogólne:
II.
Przeprowadzanie doświadczeń i wyciąganie wniosków z otrzymanych wyników.
III.
Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych za pomocą poznanych
praw i zależności fizycznych.
Wymagania szczegółowe:
5. Magnetyzm. Uczeń:
1) nazywa bieguny magnetyczne magnesów trwałych i opisuje charakter oddziaływania między nimi;
2) opisuje zachowanie igły magnetycznej w obecności magnesu oraz zasadę działania kompasu;
3) opisuje oddziaływanie magnesów na żelazo i podaje przykłady wykorzystania tego oddziaływania;
Cel ogólny:
Uczeń rozumie i potrafi nazwać bieguny magnetyczne magnesów stałych i opisać oddziaływania między nimi.
Rozumie zasadę działania kompasu.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi zbadać właściwości magnesów;
Odkrywa oddziaływanie magnesu na różne metale;
Uczeń potrafi opisać oddziaływanie na siebie biegunów magnetycznych;
Opisuje sposób posługiwania się kompasem;
Metody pracy: doświadczenie, pokaz z objaśnieniem, rozwiązywanie zadań problemowych
Formy pracy: zbiorowa, praca w grupach, praca w parach
Środki dydaktyczne: szachownica magnetyczna, magnesy sztabkowe i podkowiaste, próbki metali
(żelazo, aluminium, cynk, miedź, mosiądz) igły magnetyczne, kompasy, opiłki żelaza, szyba,
podręcznik „Świat fizyki 3” wyd. ZamKor, aplikacja interaktywna Whiteboard wydawnictwa ZamKor
www.fizyka.zamkor.pl, rzutnik i komputer (internet)
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1
Przebieg lekcji:
Część
1.Prolog
Przebieg
Uwagi
Uczniowie mieli za zadanie wgrać darmową aplikację
„Kompas” na smartfony.
2.Wprowadzenie Wprowadzenie do tematu – Nauczyciel pokazuje
szachownicę magnetyczną i odwraca figurami w dół.
5 min.
Naprowadza uczniów na temat lekcji. Przykłady
wykorzystania magnesów w życiu codziennym.
Podanie i zapisanie tematu lekcji.
3.Część
zasadnicza
35 min.
1. Przypomnienie wiedzy na temat magnesów –
rodzaje biegunów magnetycznych i ich oznaczenia
za pomocą kolorów.
2. Przeprowadzenie doświadczenia – badanie
właściwości magnesów: oddziaływanie biegunów Praca w grupach
magnetycznych, oddziaływanie magnesu na próbki 4 osobowych
różnych
metali,
sprawdzanie
biegunów
magnetycznych po przełamaniu magnesu oraz
połączeniu dwóch magnesów.
3. Zapis wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.
4. Doświadczenie z opiłkami żelaza rozsypanymi na
szybie, pod którą znajdują się magnesy - opis pola Pokaz
magnetycznego (linie pola magnetycznego wokół nauczyciela
magnesu
sztabkowego
i
podkowiastego). z objaśnieniem
Obserwacja
igły
magnetycznej
ustawionej
w pobliżu magnesów – podanie umownego zwrotu
linii pola magnetycznego.
5. Podsumowanie
doświadczenia
wykonaniem
zadania z aplikacji Whiteboard wyd. ZamKor
(str.111, Z)
6. Zaprezentowanie linii pola magnetycznego wokół
Ziemi – prezentacja z aplikacji Whiteboard wyd.
ZamKor (str.111, A)
7. Zabawy z kompasami – odpowiedzi na pytania Praca w parach
nauczyciela:
a. Który biegun magnetyczny Ziemi powoduje
przyciąganie bieguna północnego igły
magnetycznej?
b. Czy igła magnetyczna ustawia się zgodnie
z biegunami
magnetycznymi
czy
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2
geograficznymi Ziemi?
Włączenie aplikacji „Kompas” na smartfonie.
Porównanie wskazań kompasu tradycyjnego
z internetowym. Analiza wyników.
8. Obejrzenie
filmu
na
YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=F9PbOhOjERE
pokazanie przykładu ukazującego wykorzystanie
magnesu neodymowego, jako ciekawostka.
4.Ewaluacja/pods Objaśnienie zadania domowego – wykonanie igły Zadanie
umowanie
magnetycznej. Uczniowie mogą posłużyć się opisem chętnych
doświadczenia nr1 ze str. 113 podręcznika lub filmem na
ok. 5 min.
YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=__33ZzNBnEg
dla
Adnotacja o prawach autorskich:
Oświadczam, że w scenariuszu lekcji nie naruszone zostały prawa majątkowe ani osobiste osób trzecich.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie scenariusza lekcji w formie elektronicznej i drukowanej z podaniem autora
oraz strony, z której został pobrany.
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3

Podobne dokumenty