Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat
Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej
I.
Temat: Grzeczne dzieci segregują i wykorzystują śmieci
II.
Cel ogólny:
Rozwijanie wśród uczniów podczas zajęć świadomości ekologicznej związanej z ponownym
wykorzystaniem posegregowanych odpadów.
III.
Cele szczegółowe:
 Uczeń rozumie, dlaczego tak ważne jest segregowanie odpadów.
 Uczeń wie i potrafi wytłumaczyć, co to jest recykling.
 Uczeń wie, jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające
w gospodarstwie domowym.
 Uczeń rozumie rolę recyklingu w ograniczeniu składowania odpadów oraz jako
metodę ochrony środowiska.
 Uczeń współpracuje z rówieśnikami podczas wykonywania zadań.
IV.
Metody nauczania:
 wymiana w parach,
 praktyczna oparta na aktywności praktyczno – technicznej,
 zdania podsumowujące.
V.
Formy pracy:
 indywidualna,
 w parach,
 zespołowa.
VI.
Środki dydaktyczne:
 kolorowe karteczki w sześciu różnych kolorach,
 czyste odpady z trzech różnych grup (plastikowe i metalowe, papierowe),
 klej, taśma klejąca, sznurek,
 pojemniki lub worki do segregacji odpadów (żółty, zielony, niebieski).
VII.
Przebieg zajęć
1. Nauczyciel wita uczniów. Nauczyciel pyta, co to są odpady. Dzieci podają
skojarzenia ze słowem odpady. Następnie nauczyciel podsumowuje
odpowiedzi dzieci. Nauczyciel wysypuje na podłodze czyste odpady. Pyta
dzieci:

Skąd się biorą śmieci?

Gdzie można spotkać śmieci?

Co można z tymi śmieciami zrobić?

Czy dzieci wiedzą, co się robi ze śmieciami? Gdzie powinny trafić?

Czy wiedzą, co to jest segregacja odpadów?

Jakie znają kolory pojemników?

Czy wiedzą, jakie śmieci powinny do nich trafić?
Nauczyciel pokazuje dzieciom trzy pojemniki w trzech różnych kolorach
Wyjaśnia dzieciom przeznaczenie poszczególnych pojemników. Wskazuje
na konkretnych przykładach, do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy.
2. Nauczyciel zaprasza dzieci do posegregowania odpadów, sprawdzając,
czy odpady trafiają do właściwych pojemników. Następnie nauczyciel pyta
dzieci:

Czy wiedzą, co to jest recykling?

Jak można wykorzystać odpady lub niepotrzebne rzeczy?

Dlaczego warto wykorzystywać ponownie śmieci?
3. Nauczyciel mówi uczniom, że za chwilę będą wykonywali plakaty
wykorzystując do ich stworzenia posegregowane przez siebie odpady. Plakaty
mają przypominać i zachęcać innych uczniów i nauczycieli do konieczności
segregowania odpadów. Prosi, aby każdy uczeń zajrzał pod swoje krzesło
i odkleił kolorową karteczkę. Do pierwszego stolika nauczyciel zaprasza
uczniów z karteczkami w kolorze niebieskim. Do drugiego stolika zaprasza
uczniów z karteczkami w kolorze żółtym. Do trzeciego stolika uczniów
z karteczkami w kolorze zielonym. Do czwartego stolika uczniów z karteczkami
w kolorze czerwonym. Do piątego stolika uczniów z karteczkami w kolorze
czarnym, a do szóstego stolika uczniów z karteczkami w kolorze
pomarańczowym.
4. Uczniowie w zespołach wykonują plakaty wykorzystując odpady.
Po zakończeniu pracy, dzieci segregują pozostałe niepotrzebne odpady
do właściwych pojemników.
5. Nauczyciel prosi uczniów o prezentację swoich plakatów, które później
zostaną zamieszczone na szkolnym korytarzu, aby przypominały innym
uczniom oraz nauczycielom o konieczności segregacji śmieci.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów, dziękuje im za zaangażowanie
w pracę zespołów i ciekawe pomysły.
6. Nauczyciel zachęca uczniów do podsumowania zajęć poprzez dokończenie
zdania: Podczas dzisiejszych zajęć najbardziej zaskoczyło mnie to, że …
lub Dowiedziałem się … lub Zaczynam się zastanawiać … lub Chciałbym się
dowiedzieć więcej o … (dobrze byłoby, aby przed zajęciami lub w trakcie pracy
uczniów prowadzący zapisał na tablicy lub kartce przykłady zdań
podsumowujących).

Podobne dokumenty