Oblicze II wojny światowej

Transkrypt

Oblicze II wojny światowej
Konspekt lekcji koleżeńskiej - otwartej z przedmiotu „plastyka”
Przygotował mgr Marek Świderski
Temat: Oblicze II wojny światowej – pejzaż.
Lekcja ta jest jedną z cyklu poświęconego zagadnieniom II wojny światowej. Po
spojrzeniu na zagadnienie z historycznego punktu widzenia, analizie
fragmentów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i lekcji języka
angielskiego poświęconej wojennej tematyce przyszedł czas na plastyczną wizję
realizowanego cyklu. Wszystkie te zajęcia pozwoliły mi i moim koleżankom
uzmysłowić jak ciekawie można korelować treści różnych przedmiotów i w jak
syntetycznym ujęciu prezentować je uczniom.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
- powtarza wiadomości o barwie;
- utrwala pojęcie pejzażu;
- tworzy pracę plastyczną wyrażając jej nastrój przy pomocy barwy.
ZWIĄZEK Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ
Uczeń:
- przejawia własną aktywność plastyczną
- efektywnie współdziała w zespole
- rozwiązuje problemy w sposób twórczy
- odnosi do praktyki zdobytą wiedzę
- pojmuje wiadomości w sposób integralny, prowadzący do lepszego
rozumienia świata
- dostrzega różnego rodzaju związki i zależności przyczynowo-skutkowe
1
ZWIĄZEK ZE STANDARDAMI WYMAGAŃ
Uczeń:
- wyszukuje informacje zawarte w różnych tekstach kultury (I 3)
- dostrzega środki wyrazu typowe dla dzieł plastycznych (I 4)
- odnajduje i interpretuje związki przyczynowo-skutkowe w rozwoju
cywilizacyjnym Polski i świata (I 5)
- dostrzega i analizuje konteksty niezbędne do interpretacji tekstów kultury,
wypowiada się na ich temat oraz wyjaśnia zależności między różnymi
rodzajami tekstów kultury (I 6)
FORMY PRACY
- praca w zespołach
METODY PRACY
-
pogadanka
-
dyskusja
-
gwiazda skojarzeń do słowa „wojna”
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- reprodukcje obrazów i rysunków przedstawiających tematykę wojenną
- zdjęcia z okresu II wojny światowej
- duży blok rysunkowy
- przybory plastyczne
2
TREŚCI
- Barwa – rodzaje barw
- chromatyka
- zagadnienie pejzażu
PRZEBIEG LEKCJI
1. Powitanie;
2. Nawiązanie do wydarzeń z września 1939 r. – przypomnienie treści
odbytych lekcji cyklu;
3. Krótka pogadanka powtórzeniowa o barwie i pejzażu;
4. Podział uczniów na grupy , w których będą pracować;
5. Gwiazda skojarzeń do słowa „wojna” – uczniowie na otrzymanych przez
prowadzącego kartach wypisują z jakimi innymi określeniami kojarzy im
się wyraz wojna (uczucia, przedmioty, zachowania itp.);
6. Prezentacje efektów pracy poszczególnych grup;
7. Wyjaśnienie uczniom, co będzie tematem ich plastycznej działalności
(zwrócenie szczególnej uwagi na barwę) – pejzaż wojenny (powojenny);
8. Pokaz reprodukcji i zdjęć z pejzażem wojennym oraz ich krótka analiza;
9. Praca w grupach – tworzenie pejzażu;
10.Omówienie przez uczniów, pod kierunkiem prowadzącego, wykonanych
prac;
11.Utrwalenie przypomnianych zagadnień plastycznych;
12.Ocena pracy uczniów;
13.Zakończenie.
3