Scenariusz zajęć - "List"

Transkrypt

Scenariusz zajęć - "List"
Scenariusz zajęć
Prowadząca zajęcia: Adriana Gabryś
Skład zespołu: uczniowie z głębszą niepełnosprawnością
Temat: „Listy”
Czas trwania: 2 godziny lekcyjne (Funkcjonowanie w środowisku, Technika)
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z pojęciem - list.
Wprowadzenie i utrwalenie litery „L”
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-umie prawidłowo określić jaka jest pogoda
-nazywa dzień tygodnia, miesiąc oraz porę roku
-poprawnie odnajduje swoje imię, potrafi je zaznaczyć i napisać po śladzie
-słucha z zainteresowaniem tekstu czytanego przez nauczyciela
-uczy się i utrwala obraz graficzny litery „L”
-potrafi napisać literę „L” samodzielnie, po śladzie lub pokolorować
-potrafi współdziałać w zespole
-wystukuje rytmicznie rymowankę
- wypełnia karty pracy
-wykonuje pracę techniczną
Forma pracy:
- indywidualna
- grupowa
Metoda:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Pomoce dydaktyczne:
- teksty wiersza i rymowanek, koperty, znaczki, tacki z kaszą, woreczki, wydrukowane
wyrazy, litery, karty pracy Metoda Dobrego Startu, zeszyt ucznia, kredki, szmatki, guziki,
ziarna kawy, włóczka, wycinanki, nożyczki, klej
---
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1.Powitanie. 1) Powitanie (na melodię piosenki „Panie Janie”):
„Witaj np. Teresa / 2 x
Jak się masz? / 2 x (machanie ręką w stronę dziecka)
Wszyscy Cię witamy (wyciągnięcie rąk w geście powitania)
Wszyscy Cię kochamy (krzyżowanie rąk na piersiach)
Bądź wśród nas / 2 x (cała grupa chwyta się za ręce).
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni:
-dzieci witają się prawymi rękami wypowiadając słowa: „Witaj sąsiedzie, jak Ci się
wiedzie?”, następnie witają się prawymi łokciami oraz klaszcząc wzajemnie w prawe dłonie;
- prawą ręką dotknij prawego ucha, ramienia, kolana, stopy nazywając jednocześnie te części
ciała, np. prawe ucho, prawe ramię itd., podskocz kilkakrotnie na prawej nodze;
- „daszek z palców” – dzieci stykają odpowiadające sobie palce u rąk przed sobą, a następnie
nad głową tworząc „daszek”.
3. Odnalezienie własnego imienia pośród innych imion.
4. Określenie:
- pory roku, miesiąca
- dnia tygodnia (wybór etykiety),
- stanu pogody (obrazek)
5. Ćwiczenia z wykorzystaniem woreczków (przy stolikach):
Nauczyciel czyta rymowankę − uczniowie wystukują rytm , próbują powtarzać słowa
za nauczycielem.
Lubię listy
i dlatego
Wyślij do mnie
list kolego
Część właściwa:
1.Wprowadzenie w tematykę zajęć recytacją wiersza „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”;
Julian Tuwim „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”
-Wrzuciłeś, Grzesiu, list do skrzynki, jak prosiłam?
-List, proszę cioci? List? Wrzuciłem, ciociu miła!
-Nie kłamiesz, Grzesiu? Lepiej przyznaj się kochanie!
-Jak ciocię kocham, proszę cioci, że nie kłamię!
-Oj, Grzesiu, kłamiesz! Lepiej powiedz po dobroci!
-Ja miałbym kłamać? Niemożliwe proszę cioci!
-Wuj Leon czeka na ten list, więc daj mi słowo.
-No, słowo daję! I pamiętam szczegółowo:
List był do wujka Leona, A skrzynka była czerwona,
A koperta...no, taka....tego... Nic takiego nadzwyczajnego,
A na kopercie - nazwisko I Łódź... i ta ulica z numerem,
I pamiętam wszystko, Że znaczek był z Belwederem,
A jak wrzucałem list do skrzynki, To przechodził tatuś Halinki,
I jeden oficer też wrzucał Wysoki - wysoki, Taki wysoki, że jak wrzucał, to kucał,
I jechała taksówka... i powóz... I krowę prowadzili...I trąbił autobus,
I szły jakieś trzy dziewczynki, Jak wrzucałem list do skrzynki...
Ciocia głową pokiwała, Otworzyła szeroko oczy ze zdumienia:
-Oj, Grzesiu, Grzesiu! Przecież ja ci wcale nie dałam Żadnego listu do wrzucenia..
2. Rozmowa na temat treści wiersza, ocena postępowania Grzesia, odpowiedź na pytanie
„Czy można kłamać?”. Przypomnienie o tym, co widzieliśmy w czasie wycieczki na pocztę.
3. Wprowadzenie litery „L”.
Demonstracja litery „L” drukowanej małej i wielkiej oraz pisanej małej i wielkiej,
Rozmowa: z czym Ci się kojarzy litera: L?
Pisanie litery „L” w powietrzu.
Pisanie litery „L” palcem po śladzie
Pisanie litery „L” na tackach z kaszą
4. Wyszukiwanie literek w „L” rozsypance literowej.
5. Czytanie globalne wyrazów: list, lis, las, lalka, lody, lina
6. Praca w zeszycie ucznia-karty pracy, pisanie liter, kolorowanie, rozsypanka literowa
7. Wykonanie pracy technicznej.
Wyklejanie wzoru litery „L” różnymi technikami: ścinki, guziki, ziarna kawy, papier,
plastelina itp.
Zdobienie kopert na listy
Część końcowa:
Porządkowanie miejsca pracy.
Ekspozycja prac.
Podsumowanie i zakończenie zajęć rymowanką:
Chodzi, chodzi pan listonosz,
dźwiga torbę przepełnioną.
Niesie w torbie listów sto, wszystkie dzieci lubią go.