Scenariusz zajęć plastyki w klasie IV

Transkrypt

Scenariusz zajęć plastyki w klasie IV
Konspekt lekcji plastyki w klasie 4 przeprowadzonej w
udziałem gości ze Szwecji w dn.18.03.2013 r.
Temat: Pisanki, koguciki i zajączki w wielkanocnym koszyku.
Podstawowe pojęcia
Sztuka ludowa
Kompozycja rytmiczna i symetryczna
Gama barw
Pisanki
Wycinanki
Cele i umiejętności
Określanie cech sztuki ludowej wielkanocnej w Polsce i w Szwecji
Znajomość znaczenia tradycji ludowej dla zachowania własnej tożsamości
narodowej
Poznanie różnych ozdób wielkanocnych i wykonanie ich z materiałów
ekologicznych
Poznanie różnorodności wykonania pisanek
Własna praca twórcza
Podstawa programowa
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystani zawartych w nim informacji.- percepcja
sztuki.
1.1
Uczeń określa swoją przynależność kulturową poprzez kontakt z
wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w swoim środowisku lokalnym
i regionalnym, a także uczestniczy w życiu kulturalnym tego środowiska.
1.2 Korzysta z przekazów medialnych oraz stosuje ich wytwory w swej
działalności twórczej.
II. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę.
2.1 Podejmuje działalność twórcza posługując się podstawowymi środkami
wyrazu plastycznego i innych dziedzin sztuki.
2.2 realizuje projekty w zakresie form użytkowych w tym służące kształtowaniu
wizerunku i otoczenia człowieka oraz upowszechnianiu kultury w społeczności
szkolnej i lokalnej.
Metody pracy
Pogadanka
Prezentacja eksponatów
Rozmowa nauczająca
Ćwiczenia plastyczne
Prezentacja prac
Materiały i narzędzia uczniów
Wydmuszki i jajka ugotowane na twardo, jajka styropianowe
Farby plakatowe
Pędzle
Naczynia na wodę
Wytłaczanki i rolki tekturowe
Kolorowe nici i piórka
Klej, nożyczki
Przebieg lekcji
1.Powitanie gości i uczniów.
2.Przedstawienie się , ofiarowanie gościom kwiatów wiosennych na przypięcie
imion.
3 Pogadanka nauczyciela o zwyczajach świątecznych w Szwecji, uczniowie
opowiadają o polskiej tradycji i obrzędach.
4. Pokazanie uczniom i gościom co będziemy robić, przygotowanie stanowisk,
pokazanie potrzebnych materiałów.
5. Wspólna praca nad pisankami, wycinanie kogutków i robienie zajączków ich
malowanie i ozdabianie piórami.
6. Wystawa prac na obrusie, ozdobienie pszenicą i rzeżuchą.
7. Prośba do jednego z gości o wykonanie i pokazanie tradycyjnych gałązek z
piórami wykonywanymi w Szwecji.
8.Podsumowanie lekcji, sprzątanie stanowisk pracy. Przypomnienie uczniom,
że dalszy ciąg pracy nad ozdobami wielkanocnymi i wspólna ocena prac na
kolejnej lekcji.
Ewa Poręba