Hallowe`en - święto strachów
Transkrypt
Hallowe`en - święto strachów
KONSPEKT LEKCJI PRZEDMIOT: Język angielski DATA: 26.10.2011 CZAS TRWANIA: 45 minut KLASA: V c TEMAT LEKCJI: Hallowe’en – święto strachów. CELE LEKCJI: Cele ogólne: poszerzenie i utrwalenie słownictwa związanego ze świętem Halloween, zachęcenie do poznawania tradycji kulturowych krajów anglojęzycznych, doskonalenie umiejętności pracy indywidualnej, w parach i zbiorowej Cele szczegółowe: Uczeń potrafi: nazwać symbole związane ze świętem Halloween, opowiedzieć o święcie Halloween, powiedzieć, czego się boi, uzupełnić tekst kluczowymi dla tematu wyrazami, Uczeń rozumie: polecenia nauczyciela, tekst czytany i słuchany, Uczeń poznaje: nowe słownictwo i wyrażenia związane z Halloween METODY NAUCZANIA: Treningowa: uczeń doskonali umiejętność wypowiadania się w języku angielskim, ćwiczy umiejętność słuchania ze zrozumieniem, wymowę, wzbogaca słownictwo Aktywizująca: uczniowie wspólnie rozwiązują zadania, prezentują wyniki na forum klasy Podawcza: nauczyciel wyjaśnia znaczenie nowego słownictwa, podaje wiadomości na temat święta Halloween POMOCE DYDAKYCZNE: podręcznik New Friends 2, magnetofon i płyta CD, karty obrazkowe, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, tekst z lukami FORMY PRACY: praca indywidualna, praca w parach, praca zbiorowa PRZEBIEG LEKCJI: I FAZA POCZĄTKOWA 1. Czynności organizacyjne – powitanie, sprawdzenie listy obecności i podanie celów lekcji. 2. Rozgrzewka językowa: Nauczyciel pisze na tablicy datę: October 31, a następnie pyta klasy, co kojarzy się uczniom z tą datą i co ludzie robią w ten dzień. Nauczyciel uzupełnia wiadomości podane przez uczniów o Halloween: jest to święto obchodzone w noc 31.10., kiedy to wierzy się, że dusze umarłych pojawiają się na ziemi; jest to święto obchodzone zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii. Dzieci przebierają się w specjalne ubrania, żeby wyglądać strasznie, np. duchy, szkielety. Chodzą po domach, mówiąc: ‘tick or treat’. 3. Zapis na tablicy nazwy święta: Hallowee’en. Wyjaśnienie, że e’en pochodzi od słowa even – krótkiej formy słowa evening. 4. Podanie uczniom tematu lekcji oraz zapisanie go na tablicy: Halloween – święto strachów. II FAZA ŚRÓDLEKCYJNA 1. Uczniowie dwukrotnie słuchają nagrania tekstu o Halloween, a następnie czytają tekst, starając się przy tym odgadnąć z kontekstu znaczenie nowych słów. 2. Prezentacja za pomocą kart obrazkowych i zapisanie w zeszytach nowych słówek: ghost, skeleton, ‘trick or treat’, vampire, witch, wizard, bat, scary, spider, black cat. 3. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie typu prawda-fałsz, porównują swoje odpowiedzi w parach, a następnie odczytują je głośno. 4. Nauczyciel czyta głośno tekst. Uczniowie w parach czytają raz jeszcze tekst i numerują obrazki. Następnie wybrani uczniowie odczytują poprawne odpowiedzi. 5. Nauczyciel pyta uczniów: ‘What are you afraid of....’, uczniowie odpowiadają na pytanie: ‘I’m afraid of…’ Uczniowie otrzymują od nauczyciela kwestionariusze zatytułowane ‘Fear survey’ i w parach zadają sobie pytania, a następnie swoje wyniki prezentują klasie. III FAZA KOŃCOWA 1. Podsumowanie zajęć: przypomnienie kluczowych symboli, daty święta, uczniowie mówią też, co najbardziej podoba im się w tym święcie; ocena aktywności uczniów. 2. Wyjaśnienie pracy domowej: Uczniowie dostają krótki tekst z lukami o Halloween. Ich zadaniem będzie wypełnienie luk poznanymi słowami, co utrwali ich wiedzę na temat święta. Opracowała: Marzena Sbirenda 2