"Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier

Transkrypt

"Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier
"Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier?" - Barbara Szmulik
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie VI z wykorzystaniem wiersza Vaclava Havla pt. "Bariera"
Temat: Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier?
Cele: (uczeń)
• nazywa przeszkody utrudniające porozumienie między ludźmi;
• tworzy związki frazeologiczne ze słowem "bariera";
• potrafi zwerbalizować przeżycia wewnętrzne;
• wyciąga wnioski;
• współpracuje w grupie.
Metody i formy:
* Metoda "burza mózgów;
* Metoda metaplanu;
* Praca w grupach;
* Praca indywidualna.
Materiały i pomoce:
* Tekst wiersza;
* Kartki z zadaniami indywidualnymi (zad. 1) i grupowymi (zad.2);
* Arkusze szarego papieru, kolorowe kartki, markery, klej.
Czas trwania lekcji - 90 min.
Przebieg zajęć:
1. Wręczamy każdemu uczniowi kartkę z zadaniem 1.
Uczniowie dokonują podziału podanych wyrazów na te, które łączą i te, które dzielą.
miłość, wojna, kładka, most, przyjaźń, płot, bariera, wiadukt, telefon, kłótnia, nienawiść, wspólnota, pomost,
niezgoda, rodzina, parawan
2. Prezentujemy wiersz Vaclava Havla "Bariera". Zwracamy uwagę na układ graficzny tekstu.
Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytania:
a. Co stanowi barierę pomiędzy ludźmi? (ściana słów)
b. Co mogłoby pojawić się zamiast wyrazu "słowa" jako bariera między ludźmi? (pieniądz, polityka, język,
poglądy, rasa, religia, odległość, wykształcenie itp.)
c. Jakie inne bariery dzielą ludzi?
– bariera językowa
– bariera materialna
– bariera rasowa
– bariera terytorialna
– bariera polityczna
– bariera społeczna
– bariera preferowanych wartości
– bariera kalectwa
3. Klasa zostaje podzielona na grupy 5 - 6 osobowe, które otrzymują kartki z zadaniem 2. Uczniowie w
grupach próbują odpowiedzieć na pytanie : Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier?
(metoda metaplanu)
4. Zapis tematu: Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier? i wniosków poszczególnych grup.
Praca domowa:
- Korzystając ze słownika podaj wyrazy bliskoznaczne do słowa BARIERA.
Z jakiego słownika będziesz korzystać?
- Co znaczą związki frazeologiczne: ściana płaczu, mur wrogości, żelazna kurtyna.
- Napisz wiersz (wzorując się na utworze Vaclava Havla) o jedności, braterstwie między ludźmi. (dla
chętnych)
Dlaczego w naszym życiu tak wiele barier?
Jak jest ? Jak powinno być?
bariera językowa miłość bliźniego
bariera materialna zrozumienie
bariera rasowa szacunek
bariera terytorialna dobroć
bariera polityczna współczucie
bariera społeczna troska o słabszych, bezdomnych
bariera preferowanych wartości ofiarność
bariera kalectwa m¹droœć
Dlaczego tak nie jest, jak powinno być?
Ludzie:
• dokonują niewłaściwych wyborów,
• postępują niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami (grzeszą),
• postrzegają świat przez pryzmat mamony (kult pieniądza),
• nie umieją słuchać,
• kierują się w życiu egoizmem,
• popadają w uzależnienia (alkohol, narkotyki)
W N I O S K I:
1. W życiu kierować się miłością bliźniego.
2. Postępować zgodnie z Dekalogiem (prawem naturalnym, ogólnie przyjętymi zasadami).
3. Uczyć się języków obcych.
4. Dzielić się z potrzebującymi.
5. Zło dobrem zwyciężać.
6. Działać zgodnie z interesem ojczyzny i narodu.
7. Kierować się w życiu wartościami nadrzędnymi służącymi dobru wspólnemu (przyjaźń, miłość ojczyzny,
służba człowiekowi itp.)
Opracowanie:
mgr Barbara Szmulik.
nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 w Suwałkach

Podobne dokumenty