Konflikty w rodzinie

Transkrypt

Konflikty w rodzinie
SCENARIUSZ GODZINY DO DYSPOZYCJI WYCHOWAWCY
Temat: Konflikty w rodzinie
Cele: Po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:
znać istnienie moŜliwości konstruktywnego wykorzystania zaistniałych konfliktów,
umieć rozwiązać typowy konflikt rodzinny (odegrany na lekcji w formie scenki),
potrafić wczuć się w rolę pozostałych stron konfliktu,
rozumieć, jakie są najczęstsze przyczyny narastania konfliktu.
Formy pracy: praca zespołowa, w małych grupach i indywidualna.
Metody pracy: wykład, „giełda pomysłów”, prezentacja pracy w grupach, scenki sytuacyjne,
ocena wniosków.
Środki dydaktyczne: arkusze papieru pakowego, flamastry, kreda, tablica.
Przebieg lekcji
Powitanie i wprowadzenie w temat lekcji.
Podkreślenie powszechności występowania konfliktów i znaczenia umiejętności ich
rozwiązywania.
Praca w grupach.
Podział klasy na 3 grupy. KaŜda z nich otrzymuje papier pakowy i flamastry. Pierwsza grupa
wymienia i zapisuje rodzaje konfliktów w rodzinie (z jakiego powodu moŜe nastąpić
konflikt), druga grupa – przyczyny konfliktów, trzecia grupa – skutki konfliktów w rodzinie.
Po 10 min pracy następuje jej omówienie.
Ćwiczenie 1
Wybór 3 osób, które przejmują rolę matki, ojca i dziecka. Ich zadaniem jest wczucie się
w powyŜsze role i odegranie krótkiej scenki – dziecko chce przerwać naukę, rodzice są temu
przeciwni.
Nauczyciel zachęca, by akcentować czynniki utrudniające kontakt.
Odegranie scenki przez młodzieŜ.
Po odegraniu scenki „aktorzy” mówią, co im najbardziej przeszkadzało w zachowaniu
pozostałych osób.
Ćwiczenie 2
Wybrane osoby zastanawiają się, jak odegrać tę samą scenkę, podkreślając czynniki
pomagające w kontakcie.
Odegranie scenki na ten sam temat, co poprzednio.
KaŜdy z „aktorów” mówi, jakie zachowanie partnerów pomagało, a jakie przeszkadzało
w rozwiązaniu konfliktu. Pozostali uczniowie mogą dodawać swoje spostrzeŜenia.
Podsumowanie
Nauczyciel zapisuje na tablicy propozycje uczniów, co pomagało, a co przeszkadzało
w rozwiązaniu konfliktu w postawie matki, ojca i dziecka.
Co przeszkadzało w rozwiązaniu konfliktu?
Matka
Ojciec
Dziecko
……….
……….
……….
Co pomagało w rozwiązaniu konfliktu?
Matka
Ojciec
Dziecko
……….
……….
……….
Literatura:
U.
Dudziak,
„Wychowanie
w
klasie
szkolnej.
Scenariusze
wychowawczych”, WSiP
W. Misiak
godzin