Scenariuz dla klasy I

Transkrypt

Scenariuz dla klasy I
Opracowanie Mariola Weber SP nr 28
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I
Krąg tematyczny: Dzieci i rodzice.
Temat dnia: Zwierzęta i ich potomstwo.
Cele zajęć:
- Uczeń potrafi nazwać matki zwierzęce i ich dzieci.
- Czyta tekst ze zrozumieniem.
- Opisuje wygląd kotka i kogutka.
- Zgodnie współpracuje w grupie.
- Wypowiada się swobodnie na temat zwierząt domowych, ich wyglądu,
-
potomstwa, zachowania.
Czyta liczby dwucyfrowe zapisane słowami, przedstawia je w postaci
cyfr.
Ustala dziesiątki i jedności w liczbach dwucyfrowych.
Potrafi zilustrować ruchem słowa piosenki.
Wykonuje papierowego kotka.
Metody:
oparte na słowie - praca z tekstem, rozmowa kierowana,
oparte na obserwacji – pokaz,
oparte na działaniu – problemowa, praktycznego działania,
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa jednolita, indywidualna zróżnicowana.
Środki:
teksty zagadek i rymowanek, ilustracje, kartki z liniaturą, karty pracy
dla każdego ucznia, płyty z nagraniami piosenek, magnetofon, liczmany,
kartki z zadaniami do wykonania dla każdego dziecka, obrazki do
kolorowania, nożyczki, klej, bloki rysunkowe.
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie z tematem zajęć.
- Rozmowa o zwierzętach, które nazywamy domowymi.
2. Rozwiązywanie zagadek i rymowanek podanych przez nauczyciela.
3. Liczby dwucyfrowe w zakresie 100.
- Rachunek pamięciowy: Liczenie do 100 według podanych warunków.
- Kształtowanie pojęcia liczby dwucyfrowej na przykładzie liczby uczniów
w klasie.
- Rozumienie zapisu dowolnej liczby dwucyfrowej na przykładzie liczby
kurcząt, gąsiąt, kacząt, indycząt.
- Ustalenie dziesiątek i jedności w liczbach dwucyfrowych.
- Rozumienie rozmieszczenia liczb na osi liczbowej w zakresie 100.
- Porządkowanie liczb dwucyfrowych.
- Czytanie liczb zapisanych słowami i przedstawienie ich w postaci cyfr.
4. Zabawa na czworakach „Kotki”.
5. Ciche czytanie tekstu „Straszny zwierz” poprzedzone pytaniami nauczyciela.
- Jakie zwierzęta zobaczyła mała myszka na podwórku?
- Co o nich opowiedziała swojej mamie?
6. Ustalanie odpowiedzi na postawione pytania. Odszukiwanie i zaznaczanie
odpowiednich fragmentów tekstu.
7. Głośne czytanie zaznaczonych zdań tekstu „Straszny zwierz”.
8. Uzupełnianie zdań na podstawie znajomości tekstu i obrazka.
- Napisz, które z tych zwierzątek spotkała mała myszka na podwórku?
9. Swobodne wypowiedzi dzieci związane z udzielaniem rad małej myszce.
- Co wyjaśniła mama mysz swojemu dziecku.
- Jak myślicie, jakiej rady jej udzieliła? (Nie należy sądzić nikogo po wyglądzie).
- Jakiej rady wy udzielicie myszce?
10. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Uciekaj myszko”.
11. Porządkowanie zdań opisujących kotka i kogutka.
- Wycinanie zdań.
- Czytanie wyciętych zdań.
- Porządkowanie zdań.
- Przyklejenie ułożonego tekstu pod obrazkiem zwierzęcia.
- Ustne opisywanie.
12. Kolorowanie rysunków kotka i kogucika zgodnie z opisem.
13. Zabawa Prawda – fałsz.
Uczniowie głosem akceptują lub negują zdania wypowiedziane przez
nauczyciela, dotyczące zwierząt domowych, ich pożywienia, ulubionych
zajęć.
14. Ilustrowanie ruchem piosenki „Na podwórku koło bramy”.
Dzieci naśladują ruchem zachowanie zwierząt bawiących się na podwórku (Płyta).
15. Układanie zdań opisujących wygląd zwierząt przedstawionych na obraz-
kach.
- Przyjrzyj się obrazkom i przeczytaj podpisy pod rysunkami.
- Jak nazywają się matki zwierzęce, a jak ich młode?
- Jak nazwiesz malutkie kotki i pieski?
16. Tworzenie wyrazów zdrobniałych.
- Utwórz rzeczowniki według wzoru: jagnię – jagniątko
17. Swobodne wypowiadanie się na temat potomstwa zwierząt domowych,
ich nazw, wyglądu, zachowania na podstawie obrazka Co robią zwierzęta?
18. Naśladowanie w parach zachowań zwierzęcych matek i ich dzieci
oraz ich głosów.
19. Uzupełnianie zdań nazwami zwierzęcych dzieci.
20. Praca w grupach – Pisanie nazw zwierząt domowych.
21. Śpiewanie piosenki „Pies na medal”.
22. Wykonanie „Wesołego kotka” – wycinanka – składanka z papieru.
23. Ocenianie wykonanych prac.
24. Podsumowanie zajęć. Ocena pracy dzieci.
Nagrody w postaci braw i obrazków do kolorowania.