Bal Karnawałowy 2013
Transkrypt
Bal Karnawałowy 2013
Scenariusz balu karnawałowego Temat: „Bal karnawałowy w przedszkolu” 1. Cele ogólne: kultywowanie zwyczaju karnawałowych zabaw; dostarczenie dzieciom radości z wcielania się w role różnych postaci; stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. 2. Cele operacyjne: okazuje radość ze wspólnej zabawy oraz tańców bierze aktywny udział w konkursach radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa z dziećmi tańczy samo, z innymi i przed innymi 3. Metody pracy: aktywizujące, słowne 4. Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa 5. Środki dydaktyczne: kotyliony, płyta z muzyką, kawałki białego kartonu imitujące krę, kapelusz, losy, balony, serpentyny 6. Przebieg zajęć: 1. Rozpoczęcie balu: Zapraszamy wszystkie dzieci na bal do krainy baśni, gdzie słoneczko świeci i nigdy nie gaśnie, jest jedno zaklęcie, które drzwi otwiera, aby je odtworzyć powtarzajcie teraz: Cigali Cigali – ręce w górę dwa razy otwieramy i zamykamy dłonie Sa Sa – dwa razy klaskamy Bugali Bugali – ręce w dół dwa razy otwieramy i zamykamy dłonie Sa Sa – dwa razy klaskamy Bugali – ręce w dół raz otwieramy i zamykamy dłonie Sa - raz klaskamy Cigali – ręce w górę raz otwieramy i zamykamy dłonie 2. Powitanie wszystkich dzieci (ustawione w kole) okrzykiem: „Hip, hip, hura…” np. „Witamy wszystkie wróżki Hip, hip, hura” „Witamy wszystkie królewiczy Hip, hip, hura” itd. 1 3. Pogadanka na temat jak dawniej wyglądał bal karnawałowy, jak się do niego przygotowywano, jaką rolę odgrywał wodzirej, kotylion, jakie były tańce. Przypięcie dzieciom kotylionów (kotyliony są po dwa takie same). 4. Zabawa integracyjna w parach „Powitanie” Witamy się brzuszkami Raz, dwa, raz, dwa Teraz noski idą w ruch Puk, puk, puk, puk Kolankami się dotkniemy Jedno, drugie raz i dwa Teraz wszyscy rączki w górę Tra la la, tra la la Zamieniamy się parami i witamy się … 5. „Taniec magnesów” – dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy następuje przerwa w muzyce dzieci łączą się w pary wg. kotylionów i stykają się różnymi częściami ciała np. kolanami, łokciami, głowami, nosami, palcami. 6. Prezentacja strojów – dziecko przechodzi przez środek sali a inne dzieci odgadują, kto kim jest, z jakiej bajki. 7. Zabawa ruchowa „Kry”. Dzieci zamieniają się w pingwinki, które mają za zadanie poruszać się miedzy krami (duże kawałki kartonu imitujące krę) umieszczone na środku sali. Na przerwę w muzyce każde dziecko - pingwin odnajduje swój domek – krę (jedna kra mniej niż ilość dzieci). Kto nie znajdzie kry odpada z zabawy. 8. Konkurs bajek Disneya. Nauczyciel opowiada, o czym jest bajka a zadaniem dzieci jest zagadnąć tytuł: „Król lew”: 1.jest to historia opowiadająca o królewskiej-lwiej rodzinie 2. „Pewnego dnia na świat przychodzi Simba, następca króla Mufasty...” „ Królewna Śnieżka”: 1.zapatrzona w siebie macocha nakazuje leśniczemu, aby zabił piękną dziewczynkę; ten jednak pozwolił jej uciec i ukryć się w lesie 2. Dziewczynka zamieszkała w chatce, gdzie jest 7 małych łóżeczek, 7 małych 2 miseczek, 7 małych krzesełek... 3.Zła czarownica przebrana za staruszkę podarowała dziewczynce zatrute jabłko „ Śpiąca Królewna”: 1. Dziewczynka, na którą w dniu urodzin okrutna wiedźma rzuciła zaklęcie, i od ukłucia wrzecionem w wieku 14 lat zapadła w wieczny sen „Kubuś Puchatek”: 1.pulchny niedźwiadek, który mieszka w stumilowym lesie 2. jego przyjacielem jest Tygrysek, Królik, Prosiaczek, Osiołek, Pan Sowa, Kangurzyca i Maleństwo oraz Krzyś „Pinokio”: 1. Drewniany chłopczyk, któremu rósł nos jak kłamał „ Mała Syrenka”: 1. Ariel jest córką władcy mórz 2. Dziewczynka ta ma ogon i jest syreną 9. „Wędrujący kapelusz” – zabawa integracyjna przy muzyce. Dzieci siedzą w kole i przy dźwiękach muzyki pierwsza osoba szybko wkłada drugiej na głowę, ta szybko przekłada go następnej itd. Odpada osoba, która będzie go miała na głowię w momencie, gdy muzyka ucichnie. Wygrywa ten, kto jako ostatni zostanie bez kapelusza. 10.„Muzyczna loteryjka” – dzieci tańczą w rytm muzyki, na ciszę w muzyce dziecko wyciąga z kapelusza czarodziejski los i dzieci tańczą wg, instrukcji: tańczymy klaszcząc nad głową tańczymy na piętach prawa ręka w górę, a lewa w dół tańczymy trzymając się za nos tańczymy trzymając się za uszy tańczymy trzymając się za kolana 11. Taniec z kotylionami. 12. Taniec wyciszający wspólne pląsy przy piosence „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina”. 13.Poczęstunek dla dzieci 3