TEMAT: JESTEM EKOLOGIEM. CEL: METODA PRACY: FORMA

Transkrypt

TEMAT: JESTEM EKOLOGIEM. CEL: METODA PRACY: FORMA
Autorka scenariusza: Anna Szpakowska
TEMAT: JESTEM EKOLOGIEM.
Scenariusz zajęć świetlicowych z zakresu edukacji ekologicznej
ADRESAT: wychowankowie świetlicy.
CZAS: 90 minut
CEL:

uwrażliwienie na potrzebę ochrony środowiska;

kształtowanie postawy ekologicznej;

poznanie nowych zabaw z wykorzystaniem niekonwencjonalnych przedmiotów.
METODA PRACY:

aktywizująca – rozmowa dydaktyczna;

twórcza ekspresja ruchowa i plastyczna (zabawy z wykorzystaniem przedmiotów nietypowych);

praktycznego działania.
FORMA PRACY:

indywidualna;

grupowa;

zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

odtwarzacz CD; płyta z muzyką, pudełko, ,,śmieci” (gazety, plastikowe butelki itp.), list w butelce,
motyw drzewa, liście, długopisy, medal ekologa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Prowadzący wita dzieci, przedstawia temat zajęć i zaprasza do wspólnej zabawy.
2) Zabawa ruchowa na dobry początek – przyjaciel.
Zadaniem dzieci jest dotarcie na bezludną wyspę w sposób określony przez nauczyciela. Dzieci
wykonują następujące komendy:
1
- płyniemy aby dotrzeć do wyspy;
- szukamy przyjaciela i tańczymy z nim;
- dotarliśmy na wyspę i wędrujemy przez bagno;
- szukamy przyjaciela i tańczymy z nim;
- przedzieramy przez dżunglę;
- ludzie do ludzi, robimy duże koło i tańczymy razem.
3) Dotarliśmy na bezludną wyspę. Dzieci kładą się na podłogę i zamykają oczy. Włączamy relaksacyjną
muzykę i przeprowadzamy wizualizację.
,,Jesteśmy na bezludnej wyspie. Świeci piękne słońce i ogrzewa nam twarz. Z oddali słychać śpiew
ptaków, szum morza. Wszędzie rosną piękne palmy. Na wyspie jesteśmy tylko my. Zmęczeni
chodzeniem po wyspie kładziemy się pod palmą. Nagle spostrzegamy, że tuż obok stoi jakiś przedmiot.
Okazuje się, że to pudełko.”
4) Zaglądamy do pudełka w którym znajdują się ,,śmieci” i butelka z listem. Wspólnie czytamy list od
planety Ziemi.
(załącznik nr 1).
5) Rozmowa dydaktyczna, o potrzebie ochrony środowiska. Zadajemy dzieciom pytania : Co to jest
ekologia? Dlaczego nie powinnyśmy zaśmiecać naszej planety? Co ja mogę zrobić aby żyć ekologicznie?
6) Pokazujemy dzieciom makietę drzewa, które jest szare, smutne, bez iści. Prowadzący zachęca dzieci do
ekologicznego życia. Rozdaje zielone listki, na którym dzieci wypisują swoje imię i naklejają na drzewo,
jeśli chcą chronić środowisko.
7) Wręczenie dzieciom MEDALU EKOLOGA.
8) Wracamy do pudełka ze ,,śmieciami”. Szukamy sposobów ponownego wykorzystania surowców
wtórnych. Prowadzący przedstawia dzieciom propozycje ekologicznych zabaw.

Zabawa z butelką.
Dzieci siadają w kole. Jedno z nich otrzymuje do ręki plastikową butelkę. Gdy gra muzyka, butelka jest
przekazywana z ręki do ręki. Osoba posiadająca butelkę w ręku w momencie wyłączenia muzyki
odchodzi z koła.

Zabawa z kartką.
Włączamy skoczną muzykę, dzieci tańczą odzwierciedlając ruchy kartki, którą animuje prowadzący.

Taniec na gazetach.
Dzieci dobierają się w pary i tańczą na gazecie. Gazety składamy na coraz mniejsze części.

Zbieracze.
Zgniatamy gazety w kule (świetny sposób na rozładowanie złości) i zbieramy je bez używania rąk.
2

Zabawy z gazetami.
Z gazet możemy robić wachlarze, czapeczki, kukiełki.
9) Prowadzący dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i przypomina o potrzebie ochrony środowiska.
Drogie dzieci.
Nasza Planeta jest taka piękna, a Wy ją zaśmiecacie!
Codziennie rośnie góra śmieci z rzeczy, którą ludzie wyrzucają. Pamiętajcie, że ochrona środowiska jest
naszym obowiązkiem, ponieważ postępuje degradacja przyrody z powodu bezmyślności człowieka. Ekologia
jest bardzo ważna!
A przyszło Wam kiedyś do głowy, w jaki sposób można ponownie wykorzystać wyrzucane przez nas
przedmioty? Ile zabawy można mieć z pustych butelek, rolek papierowych, gazet czy innych opakowań.
3