Kształtowanie cech motorycznych na obwodzie stacyjnym

Transkrypt

Kształtowanie cech motorycznych na obwodzie stacyjnym
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Klasa: III psp
Temat lekcji: Kształtowanie cech motorycznych na obwodzie stacyjnym.
Ilość ćwiczących:14
Miejsce: sala gimnastyczna
Przyrządy: ławeczki, materace. Przybory: obręcz, piłeczki do tenisa stołowego, piłki lekarskie, pachołki, woreczki, skakanka,
instrukcje na kartkach.
Cele: Kształcący: Kształtowanie cech motorycznych z akcentem na koordynację ruchową, skoczność, siłę.
Poznawczy: Poznanie terminologii wykonywanych ćwiczeń.
Wychowawczy: Dbanie o bezpieczeństwo własne i współćwiczącego.
Zdrowotny: Uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia.
Metody: Realizacji zadań ruchowych: Naśladowcza - ścisła, zadaniowa – ścisła, problemowa, zabawowa – naśladowcza.
Przekazywania wiedzy: Pokaz, opis, objaśnienie, dyskusja.
Wychowawcze: Wyrażenie aprobaty i dezaprobaty, samokontrola, samoocena, wpływu osobistego.
1
Tok lekcyjny –
Czas /
Nazwa i opis zadania /ćwiczenia /
Uwagi organizacyjne i metodyczne
rodzaje zadań
dozowanie
I Część wstępna
Moment organi- Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania
5’
Zbiórka w dwuszeregu, raport kapitana.
zacyjno – poUczennice odpowiadają na pytanie – dyskućwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich
rządkowy
sja.
realizacji. Nauczyciel zadaje pytanie: Które grupy mięśni musimy
wzmocnić przygotowując się do wykonywania ćwiczenia - przewrót w
przód ?
Rozgrzewka
8’
Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.
Nauczyciel pokazuje i objaśnia ćwiczenia,
Trucht:
poprawia błędy, zwraca uwagę na bezpieczne
- krążenia ramion w przód, w tył,
odległości między ćwiczącymi.
- z energicznym wyrzucaniem, co kilka kroków raz prawej, raz lewej
nogi w bok,
- z rytmicznym podciąganiem co kilka kroków w kierunku klatki piersiowej
raz prawej, raz lewej nogi, ugiętych w kolanach z jednoczesnym klaśnięciem dłoni pod kolanami.
Ustawienie grupy w rozsypce.
W rytmie co krok: podskok raz na prawą, raz na lewą nogę z naprzemianstronnym wymachem ramion w górę.
W miejscu, w małym rozkroku, ramiona w bok: skręt tułowia w lewo i
w prawo bez odrywania stóp od podłoża.
Siad skulny, ramiona z tyłu oparte o podłogę, wyprost nóg w stawach
kolanowych, uniesienie ramion w bok - zatrzymanie w siadzie równoważnym i powrót do pozycji wyjściowej.
Leżenie przewrotne: ćwiczący dotyka raz prawą, raz lewą stopą do
podłoża za głową.
2
II Część główna
Kształtowanie
cech motorycznych na obwodzie stacyjnym –
wspólne rozwiązywanie problemu w zespole
dwójkowym
III Część końcowa
Uspokojenie organizmu
I stacja:
W leżeniu przodem naprzeciw siebie wydmuchiwanie piłeczek z obręczy.
II stacja:
Leżenie tyłem z nogami zgiętymi, ręce splecione za głową – skłony z
dotknięciem głową kolan, współćwiczący chwyta za stopy.
III stacja:
Ławeczka gimnastyczna zaczepiona o skrzynię. W leżeniu przodem
„poślizgi” – podciąganie na ławeczce i zeskok na materac.
IV stacja:
Na materacu leżenie tyłem z ramionami wyprostowanymi za głową,
chwyt partnerki za kostki – wznoszenie i opuszczanie nóg z woreczkiem między stopami. Po każdym uniesieniu partner odpycha nogi do
położenia wyjściowego. Leżąca zatrzymuje je tuż nad materacem przez
pięć sekund.
V stacja:
Skoki na skakance dowolnym sposobem.
VI stacja: Przejście przez tunel. Przejście przez tunel czworakowanie,
czołganie.
VII stacja:
W przysiadzie ręce splecione za głową – skoki slalomem między pachołkami.
26’
15x
5x
Uczennice dobierają się w pary. Nauczyciel
rozdaje kartki z określonym zadaniem ruchowym na każdej stacji. Czuwa nad bezpieczeństwem przy organizacji stanowisk,
sprawdza poprawność zrozumienia poleceń i
prawidłowość wykonania. Przestrzega czasu,
poleca zmianę stanowiska.
Ćwiczenia wykonywane są na zmianę (w
parach), przejście na kolejną stację sygnalizowane jest gwizdkiem.
Nauczyciel zwraca uwagę na asekurację
współćwiczącej.
Nauczyciel przypomina o wykonywaniu skoku na palcach i śródstopiu.
Nauczyciel przypomina o nachwycie ławeczki w czasie wykonywania „taczki”.
Zabawa „Głuchy telefon” – wyznaczona osoba wymyśla jakieś zdanie
związane ze sportem i podaje je dalej mówiąc do ucha – tak hasło dochodzi do ostatniej, która mówi głośno co usłyszała.
3’
Grupa ustawiona w kole w siadzie skrzyżnym
z zachowaniem prawidłowej postawy i odległości między sobą.
Zbiórka, podsumowanie zajęć, pożegnanie.
3’
Sprzątanie przyrządów i przyborów. Samoocena.
Moment organizacyjno – porządkowy
3