Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej
Transkrypt
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” - Rok Szkoły w Ruchu. Prowadzący: mgr Marcin Rychlik Data: 18.03.2014 r. Klasa: V A Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Przyrządy i przybory sportowe: 4 ławeczki, drabinki, 3 piłki lekarskie, pachołki, materace, skrzynia gimnastyczna, piłki lekarskie, Temat: Kształtujemy cechy motoryczne na zwinnościowym torze przeszkód. Cele główne lekcji: Umiejętności: Pokonanie toru przeszkód za pomocą różnych form ruchu. Doskonalenie przewrotów w przód i w tył. Motoryczności: Wzmacnianie siły mięśni nóg, ramion oraz tułowia. Kształtowanie siły, szybkości, zwinności, gibkości, koordynacji ruchowej oraz skoczności. Wiadomości: Pomiar tętna przed i po pokonaniu toru przeszkód. Rola aktywności ruchowej w życiu człowieka. Działań wychowawczych: Motywowanie do samodzielnego podejmowania aktywności ruchowej poza szkołą. Cele operacyjne: Uczeń: umie zmierzyć tętno przed i po wysiłku, prawidłowo wykona przewroty w przód i w tył, zna zasady bezpieczeństwa podczas pokonywania toru przeszkód, wyjaśni wpływ aktywności ruchowej na zdrowie człowieka, rozwinie podstawowe cechy motoryczne. Metody: zabawowo klasyczna, zadaniowo ścisła. Forma: strumieniowa (tor przeszkód). PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna - 6 min Część lekcji Tok lekcji Treść i przebieg ćwiczeń Dozowan ie Uwagi organizacyjnoporządkowe 1.Zorganizowani e grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. 1. Zbiórka. 2. Powitanie 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć. 1 min xxxxxxxxxx N 2. Nastawienie uczniów do lekcji i uświadomienie celów do zrealizowania. 1. Podanie zadań lekcji. 2.Pogadanka na temat rodzajów i zasad pomiaru tętna. 3. Próbny pomiar tętna metodą palpacyjną. 4 min N. omawia i pokazuje jak dokonać pomiaru tętna. U. próbują wykonać pierwszy pomiar. 3. Zabawa ożywiająca. Berek lawina" - jedna osoba jest berkiem, reszta ucieka. Złapana osoba razem z berkiem trzymając się za ręce próbuje złapać resztę uczniów. 2 min Część główna "A" - 12 min. 1. Ćw. ramion. - krążenia naprzemianstronne ramion w przód, tył, - krążenia oburącz ramion w przód i w tył. 2. Ćw. nóg. - bieg z wysokim unoszeniem kolan (skip A), - bieg z uderzeniem piętami o pośladki (skip C). - wieloskoki, 3. Ćw. tułowia. - marsz w skłonie, - skłony tułowia z prawej i lewej strony ("zbieranie grzybków"). 4. Ćw. ramion i - naprzemianstronne wyskoki w nóg. górę (PR i LN, LR i PN), - marsz na czworakach, 5. Ćw. tułowia - obszerne krążenia głowy, - skłony do P i L nogi, - skrętoskłony, 6. Ćw. nóg - w rozkroku siad na jednej nodze i przenoszenie ciężaru ciała z prawej na lewą stronę. 7.Ćw. tułowia - klęk prosty, siad na zmianę z lewej i prawej strony bez pomocy ramion. 8. Ćw. ramion - klęk podparty, ugięcia i wyprosty ramion ze wznosem P i L nogi w górę. 9. Ćw. tułowia - leżenie przodem, chwyt za stopy i wykonujemy kołyskę, - leżenie tyłem, wykonujemy leżenie przewrotne i przerzutne. 10. Ćw. - przysiad podparty, głowa przygotowujące między nogami, odepchnięciem do zadania ramion próba przetoczenia do głównego. przewrotu w tył. 30 s Ćwiczenia w biegu. 30 s 30 s 30 s 30 s 15 s 30 s Ćwiczenia w marszu. 30 s 30 s 30 s 10 razy 15 s 8 razy 8 razy 10 razy 15 s 6 razy 6 razy Ćwiczenia w staniu. 1.Przygotowanie zadań. 2. Pomiar tętna przed przystąpieniem do ćwiczeń. 3. Stacja I. Część główna "B" - 20 min 4. Stacja II. 5. Stacja III. 6. Stacja IV. 7. Stacja V. 8. Stacja VI. 9. Stacja VII. 10. Stacja VIII. 11. Stacja XIX. 12.Pomiar tętna. Część końcowa - 7 min. 1. Uspokojenie organizmu. 2. Czynności organizacyjno porządkowe. Omówienie lekcji. - przygotowanie pomocy (przyrządy, przybory) do poszczególnych ćwiczeń na torze przeszkód. - mierzymy tętno przez 15 sekund a następnie wynik mnożymy przez 4. - wyniki zapisujemy na tablicy. - start z pozycji leżąc przodem. - przewrót w przód z przysiadu do przysiadu. - przewrót w tył z przysiadu do przysiadu podpartego. - bieg slalomem. - ławeczka gimnastyczna zaczepiona na wysokości 1m na drabince, wejście po ławeczce na drabinki przejście bokiem po dwóch drabinkach i zeskok w bok. - bieg z przeniesieniem krótkiej ławeczki gimnastycznej. - pokonanie 4 płotków zmiennie raz nad a następnie pod płotkiem. - rzuty przodem zza głowy piłkami lekarskimi 2kg. - przejście pod ławeczkami czołgając się. - przeskok przez skrzynię gimnastyczną. - po pokonaniu toru przeszkód uczennice dokonują pomiaru tętna a wynik zapisują na tablicy. 1. Rozdanie uczennicom kartek z opisem wpływu aktywności ruchowej poszczególne narządy. 2 min U. pomagają w ustawianiu toru przeszkód. 1 min 17 min Asekuracja nauczyciela. 1 min Każda uczennica ma inną informację do przeczytania. 2. Przeczytanie przez uczennice zapisanych informacji i omówienie tych treści przez nauczyciela. 3 min Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi, wyjaśnia niezrozumiałe pojęcia. 1. Zbiórka 2. Sprzątanie przyborów i przyrządów. 3. Ocena uczniów, podsumowanie lekcji. 4. Pożegnanie. 3 min xxxxxxxxxxxxx N Załącznik 1