Kubizm jako kierunek i środek ekspresji Temat 1 lekcji

Transkrypt

Kubizm jako kierunek i środek ekspresji Temat 1 lekcji
Scenariusz lekcji plastyki w klasie II gimnazjum
Temat główny : Kubizm jako kierunek i środek ekspresji
Temat 1 lekcji: „ Autoportret widziany w rozbitym lustrze”- model
jako źródło inspiracji; analiza formy.
Temat 2 lekcji : Kubizm- sztuka pierwszej połowy XX wieku.
Czas trwania : 2 godziny
Klasa II gimnazjum
Program nauczania: DKW-4014-153/99
Metody: podająca, poszukująca, praktyczna
Formy pracy : zespołowa , indywidualna praca uczniów
Techniki plastyczne : szkic, malowanie farbami
Środki dydaktyczne : podręcznik A.Stopczyk „Plastyka dla II gimnazjum”,
reprodukcje dzieł Pabla Picassa i Georga Braqua
Narzędzia i przybory : farby plakatowe, pędzle, ołówek, blok A-3
Cel główny:
Zapoznanie uczniów z kierunkiem w sztuce XX wieku oraz rozwijanie
własnej działalności kreacyjnej.
Cele dydaktyczno- wychowawcze:
Uczeń wie:
- czym charakteryzuje się portret,
- w jaki sposób dokonać deformacji rzeczywistych kształtów,
- czym charakteryzuje się kubizm analityczny,
- kto był przedstawicielem kubizmu.
Uczeń rozumie pojęcia: analiza, synteza, deformacja.
Uczeń potrafi:
- stworzyć portret analityczny, posługuje się deformacją podkreślającą
jego cechy szczególne
- na podstawie wykonanych prac omówić fazy rozwoju kierunku
- na przykładzie dzieł Picassa i Braqua scharakteryzować fazę
syntetyczną i analityczną kubizmu ( odrzucenie perspektywy
zbieżnej, modelunku światłocieniowego ).
Uczeń doskonali :
- umiejętności manualne
- poczucie estetyki
- przeżywanie sztuki
Ogniwa lekcji 1
Część wstępna:
1. Przygotowanie przez uczniów stanowisk pracy, odpowiednich
materiałów i przyborów.
2. Wprowadzenie do tematu – omówienie cech szczególnych
autoportretu oraz pojęcia „ deformacja”.
3. Przypomnienie uczniom na czym polega analiza i synteza.
Część główna:
1. Podanie zadania plastycznego, wyjaśnienie sposobu wykonania.
2. Praca twórcza uczniów- wykonanie szkicu portretu analitycznego
posługując się deformacją. Malowanie portretu dowolnie
wybranymi przez siebie barwami.
3. Korekta nauczyciela- pomoc słowna uczniom mającym problemy
plastyczne.
Część końcowa:
1. Prezentacja wykonanych prac.
2. Wspólna analiza i ocena wytworów z uwzględnieniem prawidłowości
wykonania zadania.
3. Czynności porządkowe.
4. Informacja o temacie następnej lekcji.
Uwaga: W związku z tym że są to prace malarskie czas trwania lekcji
można wydłużyć o 1 godzinę.
Ogniwa lekcji 2
Część wstępna:
1. Przygotowanie przez uczniów stanowisk pracy ( podręczników oraz
swoich prac z poprzednich lekcji).
2. Swobodna rozmowa na temat pracy z poprzedniej lekcji oraz
nawiązanie do kierunku w sztuce- kubizmu.
Część główna:
1. Przeczytanie na głos informacji na temat kubizmu z podręcznika.
2. Demonstracja reprodukcji dzieł Pabla Picassa i Georga Braqua.
3. Omówienie na podstawie w/w dzieł fazy analitycznej i syntetycznej
kierunku.
4. Analiza własnych wytworów plastycznych uczniów oraz uchwycenie
analogii z podstawowymi założeniami kubizmu.
Część końcowa:
1. Rekapitulacja lekcji ( krótka powtórka wiadomości uzyskanych w
toku zajęć). Ocena aktywności uczniów.
2. Czynności porządkowe.
3. Informacja o temacie następnej lekcji oraz niezbędnych przyborach.
Agnieszka Szostak

Podobne dokumenty