KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Transkrypt

KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat lekcji:
Gimnastyka – nauczanie różnych form piramid
Umiejętności:
Uczeń wykonuje proste piramidy.
Wiadomości:
Uczeń wie, na czym polegają ćwiczenia zwane piramidami, zna zasady
samoasekuracji i podstawy asekuracji partnera
Cel wychowawczy: Przyzwyczajenie do odpowiedzialności za współćwiczącego
Klasa: IV
Ilość ćwiczących: 12
Przybory i przyrządy: materace, obręcze, długa skakanka
Tok lekcyjny –
Nazwa i opis zadania
rodzaje zadań
I Część wstępna
Moment
organizacyjno – Zbiórka, sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji
porządkowy
Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca- „mistrz skakanki” -wszyscy skaczą
przez długą skakankę, kto się skuje- odpada; ostatni jest
„mistrzem”.
Ćw. RR
Rozkrok, PR w bok – krążenia obręczy w przód,
następnie w tył; to samo LR.
Ćw. w
płaszczyźnie
strzałkowej w
przód
Rozkrok, obręcz w pł. czołowej trzymana od wew
oburącz za plecami nachwytem, łokcie oparte o obręcz
od tyłu, dolna krawędź opiera się na łopatkach, 1,2-opad
w przód, 3-skłon w przód, 4- pw.
Ćw. NN
Postawa, obręcz w PR. 1- wymach PN w przód i
przełożenie obręczy pod nią do LR, 2- dostawienie nogi,
3,4- to samo z wymachem LN.
Ćw. w
płaszczyźnie
czołowej
Rozkrok, obręcz trzymana w RR nad głową, 1- skłon
tułowia prawo, 2- wyprost, 3- skłon tułowia w lewo, 4wyprost
Rozkrok, krążenia obręczy na PN podniesionej w bok w
Ćw. równoważne górę; to samo LN
Siad ugięty, NN wew obręczy trzymanej oburącz za
Ćw. mm brzucha boki; wyprost NN do siadu równoważnego i skręty
obręczy w prawo i w lewo.
Uwagi organizacyjne i
metodyczne
Zbiórka w dwuszeregu,
raport kapitana.
Nauczyciel motywuje
uczniów do czynnego
udziału w zajęciach.
Ustawienie grupy w
rozsypce.
Nauczyciel pokazuje i
opisuje ćwiczenia,
koryguje błędy, zwraca
uwagę na bezpieczną
odległość między
ćwiczącymi.
Ćw. mm grzbietu Leżenie przodem, obręcz trzymana w RR w górze;
wznos RR w tył, wytrzymanie.
Ćw w podporach Podpór bokiem na ręce wewnątrz leżącej obręczy.
Obejść obręcz dookoła nogami zachowując prosty tułów,
R jest osią obrotu; to samo druga ręka.
Ćw. w
płaszczyźnie
złożonej.
Krążenia obręczy na biodrach.
Ćw. w
podskokach
Dowolne skoki przez obręcz
II Część główna I. Budowanie piramid- uczniowie dobrani w 2osobowe zespoły wykonują proste piramidy:
Piramida 1. Pierwszy ćwiczący wykonuje półprzysiad,
drugi podchodzi do niego, stawia stopę w skos na udzie
kolegi, swoje dłonie opiera na jego barkach. Osoba
znajdująca się na dole przytrzymuje partnera za udo.
Ćwiczący znajdujący się na górze, szybkim ruchem
stawia drugą stopę na udzie kolegi i stara się utrzymać
równowagę. Stopniowo puszcza barki partnera,
odchylając tułów w tył i wyciągając ramiona w bok.
Kolega znajdujący się na dole jednocześnie odchyla
tułów w tył, aż do wyprostu ramion podtrzymujących
uda partnera.
Piramida 2. Pierwszy ćwiczący wykonuje leżenie tyłem
o nogach ugiętych. Drugi podchodzi do niego, ustawia
stopy partnera na kościach miednicy. Dzieci chwytają się
za ręce. Przez stopniowe pochylanie się w przód osoby
stojącej, a wyprost nóg leżącego, dzieci tworzą piramidę.
Uczniowie sprawniejsi mogą spróbować wyciągnąć
ramiona w bok – wtedy uczeń stojący podtrzymywany
jest jedynie stopami przez leżącego kolegę.
Piramida 3. Podobna do piramidy 1, ale uczeń
znajdujący się na górze ustawia się tyłem do kolegi.
Uczniowie dobierają się
w dwójki (osoba
większa z mniejszą).
Każda piramida
wykonywana jest na
materacu.
Nauczyciel objaśnia
sposób wykonania
każdej piramidy, zwraca
uwagę na bezpieczne
wykonywanie piramid –
wzajemna asekuracja,
koryguje błędy.
II. Budowanie piramid- uczniowie dobrani w 3osobowe zespoły wykonują proste piramidy
1.
2.
3.
4.
5.
III. Budowanie piramid-wieloosobowych:
Piramida II.2 w wersji z większą ilością uczniów
Uczniowie dobierają się
w trójki.
III Część
końcowa
ćw. uspokajające Zabawa „minutka”. Dzieci kładą się w dowolnym
miejscu na sali. Na sygnał nauczyciela rozpoczynają
odliczanie minuty. Osoba, która uważa, że upłynęło już
60 sekund przechodzi do siadu skrzyżnego. Wygrywa
uczeń, który usiądzie dokładnie po upływie minuty.
czynności
organizacyjnoporządkowe
Zbiórka w dwuszeregu, omówienie lekcji pożegnanie
Opracowała:
Mgr Katarzyna Nowak