ScenariuSz

Transkrypt

ScenariuSz
Scenariusz lekcji
Temat: Rozwijanie umiejętności słuchania pod kątem przygotowania
do sprawdzianu szóstoklasisty
(zadania oparte na materiale ikonograficznym)v
Cele główne: rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:  uczniowie potrafią opisywać ilustracje,
uczniowie potrafią przewidywać, jakie słownictwo
i zwroty mogą się pojawić w nagraniu,
 uczniowie potrafią skupić uwagę na nagraniu,
 uczniowie potrafią robić notatki w czasie słuchania nagrania.
 Materiały dydaktyczne: tablica, nagrania zestawu egzaminacyjnego, kopie
wybranych zadań z zestawu egzaminacyjnego (CKE, Sprawdzian od roku szkolnego
2014/2015, Część 2. Język angielski, grudzień 2013)
Przebieg lekcji
Część wstępna
1. Rozgrzewka językowa.
Uczniowie mają minutę, aby zapisać tyle nazw części ubioru w języku obcym, ile pamiętają. Uczeń, który
zapisze najwięcej poprawnych nazw, wygrywa zabawę. Następnie uczniowie w parach porównują nazwy, które
zapisali i sprawdzają, czy mają podobne nazwy części ubioru, czy inne. Nauczyciel pyta uczniów, jakiego czasu
i czasownika używamy, by opisać, jak ktoś jest ubrany (present continous, wear). Uczniowie pracują w parach:
jeden uczeń opisuje, jak ubrana jest wybrana osoba w klasie, a drugi uczeń zgaduje, kto to jest. Następnie
uczniowie zamieniają się rolami.
Część właściwa
2. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że w sprawdzianie szóstoklasisty część zadań na słuchanie ze zrozumieniem
opiera się na ilustracjach. Wyjaśnia też, że uczniowie nie muszą zrozumieć każdego słowa w nagraniu - ważne
jest, by umieli wskazać odpowiedź na pytanie. Nauczyciel pyta uczniów, jakiego czasu używamy, by opisać to,
co dzieje się na ilustracji (present continuous). Uczniowie opisują w parach ilustrację do zadania 4.5. Nauczyciel
pyta, jak odróżnić chłopców na ilustracji (np.: the boy wearing glasses, the boy in the middle, the boy on the right/
on the left). Nauczyciel pyta, który z chłopców to Peter. Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi
w parach. Nauczyciel prosi uczniów, by zapamiętali lub zapisali to, co wskazuje na poprawną odpowiedź.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i razem z nauczycielem omawiają, co jest poprawną odpowiedzią. Jeśli
uczniowie mają problemy, można odtworzyć nagranie ponownie lub pokazać uczniom transkrypcję nagrania.
3. Uczniowie patrzą na ilustrację 4.1 i opisują to, co widzą na ilustracjach. Nauczyciel pyta, który chłopiec wykonał
wszystkie polecenia nauczycielki i pyta uczniów, w jaki sposób wydawane są polecenia w języku angielskim
(tryb rozkazujący) oraz prosi o przykłady. Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi w parach.
4. Uczniowie patrzą na ilustrację 4.2 i opisują to, co widzą na ilustracjach. Nauczyciel podaje pytanie do
przykładu: co ma kupić Mark? Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi w parach.
1/2
ANEKS
5. Nauczyciel pyta, jakiego czasu używamy, by mówić o stałych, powtarzających się czynnościach i prosi uczniów o podanie
przykładów (present simple). Zapisuje na tablicy godziny: 6.00, 10.00 i 12.00 i zadaje pytanie, o której godzinie kładzie
się spać brat dziewczynki. Prosi uczniów o podanie przykładowej odpowiedzi, jaką mogą usłyszeć w nagraniu (np.: My
brother goes to bed at six / ten/ twelve). Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi w parach.
6. Uczniowie patrzą na ilustrację 4.4 i odpowiadają na pytanie, jaki sport widzą na obrazkach. Nauczyciel pyta, jaki
sport uprawia Bill. Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi w parach.
7. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że w jednym z zadań na słuchanie ze zrozumieniem muszą oni wysłuchać jednego
dłuższego dialogu, który związany jest z jedną ilustracją. Uczniowie opisują w parach ilustrację do zadania 3. Nauczyciel
pokazuje uczniom treść zadania i upewnia się, że uczniowie wiedzą, co mają zrobić. Nauczyciel wyjaśnia też, że w czasie
słuchania nagrania uczniowie mogą robić notatki, a odpowiedzi zaznaczyć dopiero po wysłuchaniu nagrania po raz
drugi. Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi w parach. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i razem
z nauczycielem omawiają, co jest poprawną odpowiedzią. Jeśli uczniowie mają problemy, można odtworzyć nagranie
ponownie lub pokazać uczniom transkrypcję nagrania.
8. Uczniowie czytają polecenie do zadania 2. Nauczyciel pyta uczniów, czy rozumieją treść polecenia i wyjaśnia, że
uczniowie nie usłyszą nazwy miejsca w nagraniu, ale muszą zgadnąć, z jakim miejscem mają do czynienia po wysłuchaniu
dialogów, które się tam odbywają. Uczniowie pracują w parach i zapisują, co widzą na ilustracjach, jakie miejsca ilustracje
przedstawiają i co tam można robić. Następnie nauczyciel omawia z uczniami ich propozycje i pyta, jakie zwroty są
typowe dla danego miejsca. Uczniowie słuchają nagrania i porównują odpowiedzi w parach. Uczniowie ponownie
słuchają nagrania i razem z nauczycielem omawiają, co jest poprawną odpowiedzią.
9. Uczniowie czytają transkrypcję do zadania 2. Nauczyciel wyjaśnia, że w każdym zadaniu znajdują się błędne podpowiedzi,
które mogą się wydawać poprawne, ale poprawne nie są. Uczniowie pracują w parach i podkreślają pojedyncze wyrazy
lub zwroty, które mogłyby ich naprowadzić na błędną odpowiedź (np.: library i after lessons w dialogu 3). Nauczyciel
wyjaśnia, że uczniowie unikną błędnych odpowiedzi, jeśli wysłuchają nagrania uważnie do końca.
Część końcowa
10. Nauczyciel pyta uczniów, co mogłoby im pomóc lepiej rozwiązywać zadania na słuchania na zrozumieniem i lepiej
się skupiać w trakcie słuchania (uważnie przeczytać polecenie, opisać ilustracje po angielsku, zapisać kluczowe słowa
obok ilustracji, robić notatki w trakcie dłuższych nagrań, wysłuchać każdego nagrania do końca).
Materiał praktyczny do scenariusza
Plik dzwiękowy
Materiały wykorzystane na lekcji:
•
CKE, Sprawdzian od roku szkolnego 2014/2015, Część 2. Język angielski, str. 2-5;
Transkrypcja nagrań, str. 1-2; [online] [dostęp 20.03.2014]
2/2