PB- MŁAWA SŁUPY 5
Transkrypt
PB- MŁAWA SŁUPY 5
5. ANALIZA NOŚNOŚCI ELEMENTÓW śELBETOWYCH ZAŁOśENIA : - I strefa wiatrowa teren zabudowany - 3 strefa śniegowa - strefa przemarzania 1.00 m - spadek połaci dachu α = 14.00° = 25.0 % - wysokość ściany ( góra wieńca ) poziom : - ściana: 24cm - rozpiętość osiowa kratownic dachowych 31.80 m - rozstaw dźwigara co 6.60 m - beton B20 5.2. ObciąŜenia zmienne. 5.2.1. ObciąŜenie śniegiem ( α = 14.00° ) - obciąŜenia dla 3 strefy śniegowej śnieg 1,2 × 0,80× 1,2 1,15 × 1,5 = 1,73 kN/m² 0,05 × 1,3 = 0,07 kN/m² 0,18 × 1,3 = -0,23 kN/m² × 1.30 = 0.33 kN/m² 5.2.2. ObciąŜenie wiatrem I strefa teren B - zawietrzna parcie 0,25×1,0×0,10×1,8 - zawietrzna ssanie:0,25×1,0×(-0,40)×1,8 - obciąŜenia dla ściany parcie: - 0.25 × 0.8 × 0.70 × 1.8 = 0.25 kN/m² 5.3. Wymiarowanie głównych elementów konstrukcji 5.3.1. Słup Ŝelbetowy S-1 30×60cm co 6.60m 1. ZałoŜenia: ObciąŜenie dla słupa: - wiatrem z dachu ( długość połaci l = 0.5 × ( 16.50 + 2×0.30 ) = 8.55 ) P max = 0.50 × 0.32 × 6.60 × 8.55 × sinα/cosα = 2,25 ≈ 2,3 kN - parcie na ścianę ( wysokość ściany h = 9.10) q max = 0.33 × 6.60 = 2,18 kN/m Siły przekrojowe : M poziom –0,20 = 2,3×8,20 + 2,18×8.2× 4,10 = 18,86 + 73,30 = 92,16 kNm Siła z dachu: - P = 370kN. - cięŜar słupa 0.30 × 0.50 × 8.2m × 25 x 1.2 = 59,04 Siła z dachu: - P = 370kN + 59,04kN = 429,04kN Mimośród: eo = 0,02m ee = 0,02m es = M/N = 92,16 kNm / 429,04kN = 0,22m e = 0,02 + 0,02 + 0,22 =0,26m • • • • • • • • • • • • Beton klasy B30 Stal klasy A-IIIN f yk = 490,0 (MPa) Konstrukcja o węzłach przesuwnych Nr kondygnacji (licząc od góry n =1 Wysokość słupa l = 8,2 (m) Długość obliczeniowa l0 = 16,4 (m) Względny udział obciąŜeń długotrwałych Nd/N = 1,00 Współczynnik pełzania betonu ϕp = 2,40 Element prefabrykowany Obliczenia z uwzględnieniem równomiernego rozkładu zbrojenia w przekroju Obliczenia zgodne z PN-B-03264:1999 Nośność przekroju sprawdzana w sposób ścisły (z wyznaczenia rozkładu napręŜeń) 2. Przekrój: b = 40,0 (cm) h = 60,0 (cm) d = 5,0 (cm) 3. Przypadki obciąŜeniowe: Przypadek N O N (kN) My (kN*m) Mz (kN*m) 1. 219,00 92,20 0,00 2. 429,00 92,20 0,00 Numer przypadku wymiarującego: 2 4. Wyniki: Rzeczywista powierzchnia prętów zbrojeniowych: As1 = 4,0 (cm2) 2 φ16 = 4,0 (cm2) Rozkład prętów zbrojeniowych: Przekrój zbrojony prętami φ 16 Całkowita liczba prętów w przekroju Liczba prętów na boku b Liczba prętów na boku h Rzeczywista powierzchnia zbrojenia Stopień zbrojenia - minimalny As2 = 2,0 (cm2) 1 φ16 = 2,0 (cm2) =6 =2 =3 = 12,1 (cm2) µ = 0,50 (%) µ min = 0,30 (%) Analiza przypadków obciąŜeniowych: maksymalny µ max = 6,00 (%) O Przypadek N 1 N = 219,00 (kN) Momenty obliczeniowe Smukłość słupa Mimośród statyczny siły podłuŜnej Mimośród niezamierzony Mimośród początkowy Siła krytyczna Mimośród obliczeniowy e = η · e0 My = 92,20 (kN*m) My = 142,08 (kN*m) Względem Y: λy = 94,7 > 25 es = 42,1 (cm) en = 2,7 (cm) e0 = 44,8 (cm) Nkr = 708,83 (kN) e = 64,9 (cm) Nośność elementu : Stopień wykorzystania nośności Nn = 320,61 (kN) = 68,3 (%) O Przypadek N 2 N = 429,00 (kN) Momenty obliczeniowe Smukłość słupa Mimośród statyczny siły podłuŜnej Mimośród niezamierzony Mimośród początkowy Siła krytyczna Mimośród obliczeniowy e = η · e0 My = 92,20 (kN*m) My = 213,10 (kN*m) Względem Y: λy = 94,7 > 25 es = 21,5 (cm) en = 2,7 (cm) e0 = 24,2 (cm) Nkr = 837,37 (kN) e = 49,7 (cm) Nośność elementu : Stopień wykorzystania nośności Nn = 441,37 (kN) = 97,2 (%) Mz = 0,00 (kN*m) Mz = 9,42 (kN*m) Względem Z: λz = 142,0 > 25 es = 0,0 (cm) en = 2,7 (cm) e0 = 2,7 (cm) Nkr = 600,48 (kN) e = 4,3 (cm) Mz = 0,00 (kN*m) Mz = 41,06 (kN*m) Względem Z: λz = 142,0 > 25 es = 0,0 (cm) en = 2,7 (cm) e0 = 2,7 (cm) Nkr = 600,48 (kN) e = 9,6 (cm) 5.3.1. Słup Ŝelbetowy S-2 30×40cm co 7,95m 1. ZałoŜenia: ObciąŜenie dla słupa: - parcie na ścianę ( wysokość ściany h = 11.70) q max = 0.33 × 7,95 = 2.62 kN/m Siły przekrojowe : M poziom –0,60 = 2,62×11.70 = 30.65 kNm Siła z dachu: - cięŜar słupa 0.40 × 0.50 × 12.10m × 25 x 1.2 = 72,60 Siła z dachu: - P = 72,60 kN Mimośród: eo = 0,02m ee = 0,02m es = M/N = 30.65 kNm / 72,60kN = 0,42m e = 0,02 + 0,02 + 0,42 =0,46m • • • • • • • • • Beton klasy B30 Stal klasy A-IIIN f yk = 490,0 (MPa) Konstrukcja o węzłach przesuwnych Nr kondygnacji (licząc od góry Wysokość słupa Długość obliczeniowa Względny udział obciąŜeń długotrwałych Współczynnik pełzania betonu Element prefabrykowany n =1 l = 12,0 (m) l0 = 24,0 (m) Nd/N = 1,00 ϕp = 2,40 • • • Obliczenia z uwzględnieniem równomiernego rozkładu zbrojenia w przekroju Obliczenia zgodne z PN-B-03264:1999 Nośność przekroju sprawdzana w sposób ścisły (z wyznaczenia rozkładu napręŜeń) 2. Przekrój: b = 40,0 (cm) h = 50,0 (cm) d = 5,0 (cm) 3. Przypadki obciąŜeniowe: Przypadek N O 1. N (kN) My (kN*m) Mz (kN*m) 72,60 30,65 0,00 Numer przypadku wymiarującego: 1 4. Wyniki: Rzeczywista powierzchnia prętów zbrojeniowych: As1 = 4,0 (cm2) 2 φ16 = 4,0 (cm2) Rozkład prętów zbrojeniowych: Przekrój zbrojony prętami φ 16 Całkowita liczba prętów w przekroju Liczba prętów na boku b Liczba prętów na boku h Rzeczywista powierzchnia zbrojenia Stopień zbrojenia - minimalny As2 = 0,0 (cm2) 0 φ16 = 0,0 (cm2) =4 =2 =2 = 8,0 (cm2) µ = 0,40 (%) µ min = 0,30 (%) maksymalny µ max = 6,00 (%) Analiza przypadków obciąŜeniowych: O Przypadek N 1 N = 72,60 (kN) Momenty obliczeniowe Smukłość słupa Mimośród statyczny siły podłuŜnej Mimośród niezamierzony Mimośród początkowy Siła krytyczna Mimośród obliczeniowy e = η · e0 My = 30,65 (kN*m) My = 54,21 (kN*m) Względem Y: λy = 166,3 > 25 es = 42,2 (cm) en = 4,0 (cm) e0 = 46,2 (cm) Nkr = 190,53 (kN) e = 74,7 (cm) Nośność elementu : Stopień wykorzystania nośności Nn = 136,15 (kN) = 53,3 (%) Mz = 0,00 (kN*m) Mz = 4,68 (kN*m) Względem Z: λz = 207,8 > 25 es = 0,0 (cm) en = 4,0 (cm) e0 = 4,0 (cm) Nkr = 191,21 (kN) e = 6,4 (cm) 5.3.2. Słup Ŝelbetowy S-3 24×30cm ObciąŜenie dla słupa: - parcie na ścianę ( wysokość ściany h = 7,80) q max = 0.33 × 3.40 = 1,12 kN/m Siły przekrojowe : M poziom –0,60 = 1,12×7,80 = 8,74 kNm Siła z dachu: 0.24 × 0.30 × 7,80m × 25 x 1.2 = 16,85 - cięŜar słupa - stropy 3,40 x 1,35 x 26,15 = 120,03 - ściana 6,6 x 3,9 x 3,40 = 87,51 Siła z dachu: - P = 16,85 + 120,03 + 87,51 = 224,36 kN 1. ZałoŜenia: • • • • • • • • • • • Beton klasy B20 Stal klasy A-IIIN f yk = 490,0 (MPa) Struktura o węzłach nieprzesuwnych Wysokość słupa l = 4,8 (m) Długość obliczeniowa l0 = 4,8 (m) Względny udział obciąŜeń długotrwałych Nd/N = 1,00 Współczynnik pełzania betonu ϕp = 2,62 Element prefabrykowany Obliczenia z uwzględnieniem równomiernego rozkładu zbrojenia w przekroju Obliczenia zgodne z PN-B-03264:1999 Nośność przekroju sprawdzana w sposób ścisły (z wyznaczenia rozkładu napręŜeń) 2. Przekrój: b = 30,0 (cm) h = 24,0 (cm) d = 5,0 (cm) 3. Przypadki obciąŜeniowe: Przypadek N 1. O N (kN) My (kN*m) Mz (kN*m) 230,00 0,00 15,00 Numer przypadku wymiarującego: 1 4. Wyniki: Rzeczywista powierzchnia prętów zbrojeniowych: As1 = 4,0 (cm2) 2 φ16 = 4,0 (cm2) As2 = 0,0 (cm2) 0 φ16 = 0,0 (cm2) Rozkład prętów zbrojeniowych: Przekrój zbrojony prętami φ 16 Całkowita liczba prętów w przekroju Liczba prętów na boku b Liczba prętów na boku h Rzeczywista powierzchnia zbrojenia Stopień zbrojenia - minimalny =4 =0 =0 = 8,0 (cm2) µ = 0,00 (%) µ min = 0,30 (%) maksymalny µ max = 6,00 (%) Analiza przypadków obciąŜeniowych: O Przypadek N 1 N = 230,00 (kN) Momenty obliczeniowe Smukłość słupa Mimośród statyczny siły podłuŜnej Mimośród niezamierzony Mimośród początkowy Siła krytyczna Mimośród obliczeniowy e = η · e0 My = 0,00 (kN*m) My = -6,91 (kN*m) Względem Y: λy = 69,3 > 25 es = 0,0 (cm) en = 2,0 (cm) e0 = 2,0 (cm) Nkr = 688,22 (kN) e = 3,0 (cm) Nośność elementu : Stopień wykorzystania nośności Nn = 386,70 (kN) = 59,5 (%) Mz = 15,00 (kN*m) Mz = 25,04 (kN*m) Względem Z: λz = 55,4 > 25 es = 6,5 (cm) en = 2,0 (cm) e0 = 8,5 (cm) Nkr = 1058,77 (kN) e = 10,9 (cm)