SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Transkrypt

SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
SCENARIUSZ Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
DLA DZIECI W WIEKU 5 LAT
Data: 27.02.2014r.
Prowadzący: Marika Skrzypczak
Temat: Ćwiczenie zdolności motorycznych dziecka (zwinność, szybkość, skoczność) poprzez dobór
odpowiednich zabaw i gier.
Cel główny: Rozwój ruchowy dzieci, doskonalenie zwinności, szybkości i skoczności
Cele szczegółowe:
Dziecko
- potrafi zachowywać się zgodnie z ustalonymi zasadami
- integruje się z grupą
- potrafi współpracować z innymi dziećmi
- potrafi różnicować tempo poruszania się
- potrafi rzucać do celu
- potrafi ocenić odległość przedmiotu od siebie - kształtuje poczucie orientacji w przestrzeni
- sprawnie liczy w zakresie 5
- zna słowa piosenki ‘Head&shoulders’
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy:
- opowiadanie
- metoda zajęć praktycznych
Środki dydaktyczne:
szarfy (5szt.), piłki (2szt.), kreda, płyta CD, magnetowid
Czas trwania: 45 minut
Liczba ćwiczących: 10 osób
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Czas
Uwagi
organizacyjno –
metodyczne
I WSTĘPNA
1. Organizacja
1. Przywitanie
lekcji
2. Sprawdzenie liczebności klasy
5 – 7 minut
dwuszeregu
3. Sprawdzenie gotowości do zajęć
4. Zapoznanie z tematem
2. Zabawa ze
„Jedzie pociąg”. Na początku nauczyciel
śpiewem
zostaje konduktorem.
3 – 4 minut
Wszystkie dzieci śpiewają „Jedzie pociąg z
daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze
łaskawy zabierz nas do Warszawy”, po
odśpiewaniu piosenki dzieci stają za
konduktorem, który prowadzi pociąg po
całej sali krętymi ścieżkami zmieniając
poziomy (raz idzie wyprostowany, a potem
na zgiętych kolanach). Po chwili nauczyciel
zamienia się z wybranym losowo dzieckiem,
które zostaje konduktorem.
3. Zabawa
„Dzieci do domu – dzieci na spacer”.
orientacyjno -
Na zawołanie: dzieci na spacer, rozbiegają
porządkowa
się po całej sali. W czasie, gdy swobodnie
biegają prowadzący woła : dzieci do domu,
wtedy dzieci jak najszybciej muszą zająć
miejsca w swych domkach (miejsca na
zbudowanie domków oznaczone kredą na
podłodze sali), przy czym przybierają w nich
ustaloną pozę – np. siad skrzyżny. Po chwili
prowadzący znów zaprasza dzieci na spacer,
każąc im biegać dwójkami, bądź trójkami,
bądź spacerują.
1. Ustawianie w
3 – 4 minut
II GŁóWNA
30 - 35
1. Zabawa na
„Podchodzenie indiańskie”. Wszystkie dzieci
czworaka
zamykają oczy i prowadzący wybiera 3
5minut
indian, reszta dzieci to nieprzyjaciele. Na
sygnał z postawy wyprostowanej dzieci
zaczynają podchodzenie. Sygnałem jest
liczenie: raz, dwa, trzy. Na ten sygnał
uczestnicy wykonują 3 kroki z równoczesnym
skłonem tułowia, aż do skłonu podpartego.
Na następne liczenie idą 3kroki rękoma, aż
do pozycji leżącej. W tej pozycji odchylają
łokcie do tyłu i szukają domniemanego
nieprzyjaciela. Po skończonym wypatrywaniu
podnoszą się do skłonu podpartego, idą 3
kroki w tej pozycji, po czym ponownie
wykonują manewr wypatrywania w pozycji
leżącej. Po dwukrotnym wypatrywaniu,
prowadzący daje znak do ataku. Indianie
poprzez okrzyki „Aaaa! Uuu! Huu! Huu”
demaskują się i łapią nieprzyjaciół. Wszystko
odbywa się na czworaka. Później następuje
zamiana Indian.
2. Zabawa rzutna
„Wyścig piłek w
5minut
dwuszeregach”.
2 piłki, ręczne
najlepiej
Dzielimy dzieci
na 2zespoły. Każdy zespół na 2podzespoły.
Odmiana: piłka
Każdy podzespół tworzy jeden szereg.
musi wrócić na
Prawoskrzydłowi jednocześnie rozpoczynają
początek szeregu
podawać piłki do pierwszych drugiego rzędu,
a ci drugim z pierwszego itd. Wygrywa
drużyna, której piłka dotrze do końca.
3. Zabawa bieżna
„Jastrząb i kury” . Dziecko losowo wybrane
na jastrzębia wybiega z koła i stara się
schwytać jedną z kurek, które uciekają w
5minut
Koło narysowane
na ziemi.
popłochu. Kurki mogą skryć się przed
Szarfa dla
schwytaniem wchodząc do koła i siadając
jastrzębia
tam po turecku z głową w nogach. Nie mogą
tam jednak przebywać dłużej niż 3 sekundy
(nauczyciel czuwa). Gdy jakaś kurka zostanie
złapana, staje się jastrzębiem.
4. Zabawa
„Gorące kule”. 3 – 5 osób ma piłkę i stoi na
4minuty
Jeśli dzieci będą
skoczna
zewnątrz koła. Reszta w środku biega
unikać piłki to po
swobodnie i gdy piłka będzie się turlać po
każdej minucie się
podłodze muszą ją przeskoczyć. Jeśli jakieś
zmieniają.
dziecko nie zdąży przeskoczyć, to zamienia
się z turlającym.
5. Zabawa
„Tworzenie kół i szeregów” Dzieci
6minut
Dzielimy na grupy
orientacyjno -
podzielone na 3 grupy. Na umówiony sygnał
poprzez odliczenie
porządkowa
np. klaśnięcie dzieci chodzące swobodnie
do 3
muszą ustawić się w szereg, linie, koło,
kształt. Drużyna, która prędzej się ustawi
otrzymuje punkt.
III KOŃCOWA
1. Zabawa ze
Dzieci śpiewają piosenkę z pokazywaniem
1 – 2 minut
śpiewem
części ciała po angielsku: „Head and
części ciała w
shoulders, knees and toes, knees and toes.
języku angielskim
Eyes and ears and mouth and nose, mouth
and nose. Head and shoulders, knees and
toes, knees and toes, knees and toes.”
2. Zabawa
Wizualizacja. Dzieci kładą się na ziemi,
uspokajająca
uspokajają oddech, zamykają oczy.
3 - 4 minut
Prowadzący opowieścią przenosi ich na
szczyt góry, gratulując dotarcia na szczyt.
Następnie mówi dzieciom, by rozluźniły
wszystkie mięśnie, policzyły po cichu do 30 i
wstały
3. Omówienie
Podsumowanie wykonanych ćwiczeń, ocena
zajęć
aktywności dzieci
1minuta
Powtórzenie
4. Czynności
porządkowe i
pożegnanie
Zbieranie i odnoszenie przedmiotów
1minuta

Podobne dokumenty