Dbajmy o naszą ziemię.
Transkrypt
Dbajmy o naszą ziemię.
Scenariusz lekcji otwartej 21. 04. 2004 r. II oddział edukacyjno – terapeutyczny „A” Prowadzący lekcje: Karolina Pawłowicz Temat oś rodka: DBAJMY O NASZĄ ZIEMIĘ Temat dzienny: SEGREGACJA Ś MIECI Czas trwania: 1 godz. lekcyjna – funkcjonowanie w ś rodowisku Cel główny: Poznanie zasad segregacji ś mieci Cele operacyjne: - Uczeń wie do czego służą worki i kontenery. - Uczeń wie jak przygotować odpady przed wyrzuceniem. - Uczeń potrafi odpowiedzieć na proste pytania dotyczące treś ci wiersza (zakres indywidualny). - Uczeń potrafi segregować ś mieci różnego typu (butelki szklane i plastikowe, puszki, papier). - Uczeń potrafi liczyć lub dodawać na konkretach (zakres indywidualny). - Uczeń rozumie znaczenie potrzeby segregacji ś mieci. Przebieg zajęć: 1. Wprowadzenie tematu. Czytanie wiersza I. Sikiryckiego pt. „Sznurek Jurka” : Tuż za szkołą, bardzo blisko, Było miejsce na boisko. Kiedyś tam wyrzucił Jurek Poplątany, stary sznurek, A nazajutrz obok sznurka Od banana spadła skórka, Wyrzucona przez Karola. Tam też wkrótce Jaś i Ola Wyrzucili bez wahania, Swoje torby po ś niadaniach, PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com Stos papierków po cukierkach, Wysypała tam Walerka. Na papierki spadła ś cierka, Jakaś pusta bombonierka, I od lodów sto patyków, Pustych kubków moc z plastiku, Wyskubane słoneczniki, Jeden kalosz, nauszniki, Stare trampki, piłka z dziurą, Połamane wieczne pióro, Kilka opon od rowerów I ogromny stos papierów. Oto tak, od sznurka Jurka, Wnet urosła ś mieci górka, A z tej górki, wielka góra, Której szczyt utonął w chmurach. Nie ma miejsca na boisko Lecz ś mietnisko mamy blisko. – omówienie jego treś ci: - W co zamieniło się boisko? - W jaki sposób boisko zamieniło się w ś mietnik? - Jakie ś mieci wyrzuciły dzieci? Pogadanka, nt. zagrożeń związanych z ogromną iloś cią ś mieci wytwarzaną przez ludzi (ś mieci zajmują dużo miejsca, ze ś mieci do gleby przenikają szkodliwe substancje) oraz jak temu przeciwdziałać – segregacja ś mieci. 2. Demonstracja kolorowych worków przeznaczonych do segregacji odpadów: - Co to jest? - Do czego one służą? - Gdzie powinny wisieć takie worki? - Jakie są zasady segregacji ś mieci (kolor worka a typ ś mieci)? - Czy worki to, to samo, co kontenery? - Jak segregują ś mieci mieszkańcy domów a jak mieszkańcy bloków? – ulotki PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com 3. Nauka segregacji ś mieci – uczniowie otrzymują worek ze ś mieciami różnego typu i maja za zadanie posegregować je do worków okreś lonego koloru (zwrócenie uwagi na gięcie puszek i kartonów). 4. Loteryjka obrazkowa – poprowadź strzałkę od ś mieci do kontenera. 5. Ć w. w dodawaniu na konkretach lub liczeniu (zakres indywidualny). 6. Utrwalenie wiadomoś ci – test Zbierając makulaturę: a) niszczymy drzewa b) ratujemy drzewa c) zwiększamy liczbę ś mieci Z opakowań najlepsze dla ś rodowiska są: a) torby foliowe b) plastikowe butelki jednorazowe c) butelki wielokrotnego użytku Kolega rzuca na chodnik skórkę po bananie, a ty: a) traktujesz ją jak piłkę nożną b) omijasz ją z daleka c) zwracasz koledze uwagę Przeczytane czasopismo: a) wyrzucasz razem z innymi gazetami b) odkładasz na makulaturę c) sprzątają po tobie rodzice Skończył się napój w kartonie, więc: a) wsuwasz pusty kartonik pod stół b) bez zgniatania wyrzucasz kartonik do kosza c) zgniatasz kartonik i wyrzucasz go do kosza Pakując zakupy w sklepie: a) wkładasz każdy towar do oddzielnej torby z plastiku b) wykorzystujesz jedną reklamówkę c) korzystasz z własnej torby, plecaka lub koszyka 7. Podsumowanie i zakończenie zajęć. PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com