Rozpoznawanie i kreślenie linii krzywych, prostych i łamanych.

Transkrypt

Rozpoznawanie i kreślenie linii krzywych, prostych i łamanych.
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Data: 4 XII 2012
•
Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
JESIENNY CZAS
Temat dnia
Najeżony jeż
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Rozpoznawanie i kreślenie linii krzywych, prostych i łamanych.
Treść z podstawy programowej
W zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki:
Dostrzega symetrię, zauważa, że jedna figura jest powiększeniem lub pomniejszeniem drugiej;
kontynuuje regularny wzór
5. Cele zajęć:
•
Cel ogólny
Rozwijanie umiejętności rozpoznawania linii prostych, krzywych i łamanych
Kształcenie czynności kreślenia linii prostych, krzywych i łamanych
•
Cele pośrednie
Rozwiązywanie zadań utrwalających wiadomości na temat poznanych figur
geometrycznych
Ćwiczenia usprawniające koncentrację, pamięć, spostrzegawczość
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Rozpoznają oraz kreślą linie proste, krzywe i łamane
Rozpoznają i nazywają kształty figur ( trójkąt, prostokąt, kwadrat, koło)
Rysują poznane figury geometryczne
Wypowiadają się na dany temat
Uważnie słuchają
Dekodują oraz kodują zapisy
•
Postawy
Motywowanie do efektywnej pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę i własne działanie
Dbanie o estetykę ( czytelny rysunek, jasne i przejrzyste rozwiązywanie zadań)
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja plastyczna
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania
Przekazywania
wiedzy
(
pokaz,
dyskusja,
pogadanka,
rozmowa,
demonstracja),
samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna) wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów
Zbiorowa, indywidualna, grupowa
11. Środki dydaktyczne
Ćwiczenia „Matematyka część II”, kartka z bloku, kredki, paski papieru, patyki, sznurek,
muzyka relaksująca, piłeczka
12. Przebieg zajęć
Przebieg zajęć
Realizowane
Metody
Formy
Czynności
zagadnienia
nauczyciela
czynnościowa grupowa
Czynności
organizacyjno
–
ucznia
Zabawa Figury
Dzieci chodzą swobodnie po
geometryczne
sali. Na sygnał nauczyciela
Nauczyciel wymienia nazwy dobierają
porządkowe
się
czwórkami
figur
trójkami,
lub
więcej,
budują ze swoich ciał kształt
figur, mogą leżeć lub stać.
Ćwiczenia
Ćwiczebna
rachunku
grupowa
Uczeń
Rachunek
pamięciowego
pamięciowy
,
który
złapie
w piłeczkę, liczy w pamięci
zakresie 20. N. rzuca kolejno działanie
i
odpowiada
dzieciom piłeczkę i zadaje wynik.
Zabawa
matematyczna
–
Ćwiczebna
grupowa
działanie do wykonania.
Zabawa Prawda czy fałsz.
własności
poznanych
Dzieci muszą jak najszybciej
N. dzieli salę na dwie części. przejść na właściwą stronę
figur
Ustala, że prawa część sali sali. Jeśli ktoś się pomyli,
geometrycznych
to miejsce prawdy, a lewa – układa kolejne zdanie.
fałszu.
Następnie
wypowiada
Trójkąt
zdania,
ma
wierzchołki.
np.
cztery
Kwadrat
ma
cztery boki. Prostokąt, który
ma
wszystkie
jednakowej
boki
długości
nazywamy kwadratem. W
kole wyróżniamy kąty. Itp.
Kodowanie
i
odszyfrowywanie
Ćwiczebna
Grupowa
N. pokazuje figury
Uczniowie
wymyślają
do
każdej figury ruch, gest lub
schematów
dźwięk,
wskazują
cechy
figur tworzących zapis.
N.
układa
ciąg
geometrycznych.
figur Odczytują
umówionym
ruchem nazwy figur.
Rozpoznawanie
linii
krzywych
łamanych
prostych, Problemowa
i
Grupowa
N. pokazuje wąski pasek Uczniowie
wspólnie
papieru, kawałek sznurka i wymyślają z czego i jak
patyk. Zadaje pytanie: Jakie stworzyć linie proste, łamane
rodzaje
linii
i
z
czego i krzywe.
możemy utworzyć z tych
przedmiotów?
Indywidualna
Praktyczna,
N. zadaje do wykonania Uczniowie
ćwiczebna
ćw.1, str.28
wykonują
zadanie – rozpoznawanie i
zaznaczanie linii krzywych i
łamanych
na
rysunku
przedstawiającym jeża.
Rysowanie węża za
Indywidualna
linii Praktyczna
pomocą
krzywych
N. rozdaje dzieciom kartki
i
Uczniowie rysują kredkami
węża
łamanych
za
pomocą
linii
krzywych
i
łamanych,
następnie
wskazują
i
nazywają na rysunkach linie.
Podsumowanie
zajęć,
zadanie zabawa
pracy domowej
Indywidualna
i grupowa
Zadanie
pracy
domowej, Zapisanie
ćw.3, s.28; ćw.4, s. 29
N.
włącza
relaksującą
zadania
domowego.
muzykę siedzą
dzieci
w
Uczniowie
kręgu,
chętne
opowiadają
czego
nauczyły i co zapamiętały
podczas zajęć.

Podobne dokumenty