Dodawanie i odejmowanie jako działanie odwrotne.

Transkrypt

Dodawanie i odejmowanie jako działanie odwrotne.
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:

Data 2 X 2012

Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
PRZYRODA TWOIM PRZYJACIELEM
Temat dnia:
Skąd mamy wodę i prąd
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Dodawanie i odejmowanie jako działanie odwrotne
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych
Zapisuje rozwiązania zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej
sytuacji, zapisując zapis cyfrowy i znaki działań
5. Cele zajęć:

Cel ogólny
Poznanie, że dodawanie i odejmowanie są działaniami odwrotnymi
Poznanie zapisu działań na grafie

Cele pośrednie
Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20
Liczenie i przeliczanie w zakresie 20
Układanie i rozwiązywanie zadań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20

Cele operacyjne
Uczniowie:
Liczą i przeliczają w zakresie 20
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Konstruują zadania odpowiadające demonstrowanym schematom

Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
edukacja plastyczna, edukacja przyrodnicza, edukacja polonistyczna
7. Strategie:
O – operacyjna, E- emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się,
systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
11. Środki dydaktyczne
Oś liczbowa, grafy (na plakacie), szablony monet, kartki z bloku, kółka do wycięcia,
klej, nożyczki
12. Przebieg zajęć
Przebieg zajęć
Realizowane
Metody
zagadnienia
Gimnastyka
Czynności
Formy
nauczyciela
czynnościowa grupowa
paluszkowa
Ucznia
Opowiadanie historii i Powtarzanie ruchów rąk
pokazywanie
ruchów nauczyciela
podczas
rąk pt. „Pan Kręcik i słuchania historii.
Pan Wiercik”
Ćwiczenia
techniki
pamięciowej
ćwiczebna
grupowa Ustawienie dzieci w
dwóch rzędach.
Zadawanie każdej
parze działania do
obliczenia w pamięci
Obliczanie w pamięci
działań ( po kolei, każda
para uczniów, zgłasza się
(przyznanie punktu, za
każdą prawidłową
odpowiedź).
kto zna odpowiedź i
zdobywa
punkt
dla
swojej drużyny.
Zabawa
matematyczna dodawanie i
czynnościowa grupowa
odejmowanie
liczb na osi
liczbowej
Dodawanie jako problemowa
działanie
odwrotne
Wykonanie na
kartce papieru
schemat grafu
Podsumowanie
grupowa
pokaz
zbiorowa
praktyczna,
binarna
ćwiczebna
Ustawienie dzieci na
środku klasy w rzędzie
(każde dziecko ma
naklejoną karteczkę z
kolejnymi liczbami od
1 do 20). Jedno dziecko
trzyma w ręku dowolny
przedmiot ( pionek). N.
prowadzi grę, wydając
polecenia.
Zainscenizowanie
przez N. sytuacji, w
której dziecko ma 5 zł i
otrzymuje jeszcze 2 zł;
następnie mając 7 zł,
kupuje coś za 2zł.
Stosują się do poleceń
N., podczas przesuwania
pionka głośno
przeliczają każdy jego
ruch.
Układanie treści zadań
do podanej sytuacji,
zaprezentowanie sytuacji
na osi liczbowej
( działania wzajemnie
odwrotne)
Pokazanie, że działanie
matematyczne można
Uważnie słuchają i
zapisać za pomocą
obserwują
grafu – rysunek
działania. N. pokazuje
jak na grafie zapisać
działania wzajemnie
odwrotne.
Rozdanie dzieciom
potrzebnych
materiałów do
wykonania grafu
(1 para wykonuje 1
graf)
Uczniowie zgodnie z
instrukcją (wycinają,
naklejają) wykonują w
parach graf, wypełniają
je odpowiednimi
liczbami i układają do
grafu zadanie tekstowe.
zajęć, zadanie
pracy domowej
Zabawa
zabawa
integracyjna
ilustrująca
przepływ prądu
przez zamknięty
obwód.
Zrobić zadania w
ćwiczeniach str.30,
ćw.1,2 str.31,ćw.3,4
zbiorowa
Zapisują zadanie
domowe
N. wyjaśnia, że za
chwilę delikatne
uciśnie rękę osoby
stojącej obok, dzieci
Dzieci stają w
mają w ten sam sposób zamkniętym kręgu i
przekazywać uścisk
chwytają się za ręce
dalej tak, aby na końcu
wrócił on do N.
N. rozpoczyna zabawę
słowami „iskierkę
puszczam w krąg,
niech wróciło mych
rąk”

Podobne dokumenty