Regulamin I Otwartego halowego turnieju futsalu

REGULAMIN
I Otwarty Halowy turniej futsalu o puchar Wójta Gminy Baruchowo
§1
1. Do turnieju mogą zgłaszać się drużyny z powiatu Włocławskiego.
2. Drużyna ma się składać maksymalnie z 12 zawodników w tym 4 zrzeszonych, jeżeli
wśród tych osób znajdzie się osoba niepełnoletnia wymagane jest przedstawienie przez nią
organizatorowi specjalnego zezwolenia od rodziców lub prawnych opiekunów (dolna granica wiekowa
16 lat).
3. Skład drużyny musi być ustalony i zgłoszony przed rozpoczęciem turnieju do organizatora w
podanym przez niego terminie i musi być niezmienny przez cały czas trwania turnieju.
4. Każdy kierownik drużyny przed zawodami zobowiązany jest przedłożyć organizatorowi
imienną i ostateczną listę zawodników
maksymalnie 12 zawodników, – wśród których może być tylko 4 zrzeszonych, zgodną z
numerami na koszulkach, która obowiązywać będzie przez cały turniej.
( zawodnik nie zrzeszony musi mieć co najmniej roczną przerwę gry w strukturach OZPN)
5. W szczególnych sytuacjach organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia odstępstw od pkt.
1.
§2
Zawody rozgrywane będą zgodnie z aktualnymi przepisami gry w piłkę nożną, zatwierdzonymi przez
PZPN z następującymi uzupełnieniami lub zmianami:
I. POLE GRY.
1. Boisko o wymiarach do gry w piłkę ręczną.
2. Pole karne jest zarazem polem bramkowym ( linia ciągła 6 metra).
3. Bramki o rozmiarach do gry w piłkę ręczną.
4. Punkt rzutu karnego to linia 7 metra.
II. PIŁKA.
1. Zawody rozgrywane będą specjalnymi piłkami do gry na hali(nr.4).
III. ILOŚĆ ZAWODNIKÓW.
1. Na polu gry może znajdować się maksymalnie 5 zawodników, w tym bramkarz.
2. Zawody nie będą rozgrywane, jeżeli drużyna będzie miała na placu gry mniej niż 3 zawodników, (
np. w przypadku wykluczeń z gry).
3. Zmiany dokonywane są spośród zawodników rezerwowych w sposób lotny ( nie dotyczy
bramkarza).
4. Zmiany dokonywane są w strefie zmian ( narożnik pola gry za swoją bramką), najpierw boisko
opuszcza zawodnik grający, a następnie wchodzi rezerwowy.
5. W składzie drużyny, zgłoszonym przed daną kolejka rozgrywek, można zgłosić
maksymalnie 4 zawodników zrzeszonych, przy czym co najwyżej 2 zawodników może
jednocześnie znajdować się na polu gry. Maksymalna liczba zrzeszonych -4 zgłoszonych
na liście zawodników zgłoszonych do turnieju. Zawodnicy zrzeszeni do ukończenia 18
roku życia, przed rozpoczęciem turnieju nie będą zaliczani, jako zawodnicy zrzeszeni.
IV. UBIÓR ZAWODNIKÓW.
1. Obowiązuje obuwie dostosowane do gry na hali sportowej z jasną podeszwą.
2. Każdy zawodnik musi przez cały turniej posiadać ten sam numer na koszulce i ten sam numer
zapisany w protokole.
V. SĘDZIA.
1. Zawody będzie prowadziło dwóch sędziów po jednym na każdej połowie boiska.
VI. KOMISJA SĘDZIOWSKA.
1. W czasie turnieju będzie przyjmowała wszelkie protesty od zespołów i rozpatrywała je na bieżąco.
2. Będzie spełniała też zadania weryfikacyjne zawodów i sprawy dyscyplinarne wobec uczestników
turnieju.
VII. CZAS TRWANIA ZAWODÓW.
1. Zawody trwają dwa równe okresy po 15 minut.
2. Przerwa 5 min. to czas na zmianę pola gry.
3. Czas przygotowania się drużyny do następnego meczu to maks. 10 min. od zakończenia
poprzedniego meczu.
4. Jeżeli w turnieju zdarzy się, że drużyny będą miały zdobytą za mecze tą samą liczbę punktów,
wówczas o kolejności decydować będzie: wynik, jaki był we wcześniejszym bezpośrednim spotkaniu
między nimi a jeśli w tym spotkaniu był remis to decydować będzie różnica między bramkami
zdobytymi i straconymi w turnieju. Jeżeli ta różnica nie będzie mogła rozstrzygnąć o zwycięzcy (ta
sama różnica bramek) wówczas o zwycięzcy zadecyduje ilość zdobytych bramek w turnieju.
VIII. ROZPOCZĘCIE I WZNOWIENIE GRY.
1. Zawodnicy drużyny niewykonującej rozpoczęcia gry znajdują się w odległości, co najmniej 3 metrów
od piłki.
2. Jeżeli zawodnik nie wprowadzi piłki do gry w ciągu 5 sekund od chwili wejścia w posiadanie piłki lub
ociąganiu się z wykonaniem wznowienia, to sędzia nakaże to wznowienie wykonać drużynie
przeciwnej.
IX. PIŁKA W GRZE I POZA GRĄ.
1. Gdy piłka dotknie sufitu hali nad polem gry, sędzia przerwie grę i nakaże wykonanie rzutu wolnego
pośredniego przez zawodnika drużyny przeciwnej, z miejsca pod punktem dotknięcia sufitu przez
piłkę.
2. Gdy piłka dotknie sufitu nad polem karnym, rzut wolny pośredni zostanie wykonany:
- przez drużynę broniącą z dowolnego miejsca pola karnego,
- przez drużynę atakującą z linii pola karnego.
3. Gdy piłka wyjdzie poza linię bramkową sędzia nakaże wznowienie z rzutu rożnego lub od bramki w
zależności od tego, jakiej drużyny zawodnik dotknął ostatni piłkę.
4. Gdy piłka opuści salę gry (wyjdzie za drzwi, lub linie autową) sędzia nakaże
wznowienie przez wrzut wykonywany nogą w miejscu, gdzie piłka opuściła boisko.
X. JAK ZDOBYWA SIĘ BRAMKĘ.
1. Nie może być uznana bramka bezpośrednio z rzutu od bramki.
2. Nie może być uznana bramka, jeżeli piłka odbije się od drabinek, ściany, kosza, kibiców
itp.
XI. ZASADY UDZIELANIA KAR INDYWIDUALNYCH.
1. Przez cały czas trwania turnieju, kary indywidualne zawodników będą rejestrowane przez Komisję
Sędziowską.
2. Po 3 „żółtych kartkach” zawodnik nie będzie mógł wystąpić w następnym meczu, po 6 „żółtych
kartkach” w dwóch następnych.
3. Po otrzymaniu 2 „żółtych kartek” w jednych zawodach, zawodnik zostanie wykluczony
z gry („czerwona kartka”). Zawodnik ten nie może grać do końca tych zawodów.
4. Gdy zawodnik otrzyma bezpośrednio „czerwoną kartkę” za zagranie ręką w polu
karnym nie może grać do końca tych zawodów, oraz w kolejnych zawodach(w spornych
sytuacjach o długości kary decyduje komisja sędziowska).
5. Po wykluczeniu z gry („czerwona kartka”) zawodnika za wybitnie niesportowe
zachowanie lub grę brutalną, o ilości zawodów, w których nie będzie mógł wystąpić
zadecyduje Komisja (nie mniej niż cztery kolejne zawody).
6. W przypadku popełnienia przewinienia karanego wykluczeniem („czerwona kartka”), drużyna gra w
osłabieniu przez 5 minut. Uzupełnienie składu nastąpi po tym czasie lub gdy przeciwnik zdobędzie
bramkę. Punkt ten nie dotyczy wykluczenia z gry zawodnika za przewinienia określone w pkt. 5.
7. Gdy drużyna posiada na karze 5-minutowej dwóch zawodników i straci w tym czasie bramkę, na
boisko może wejść jeden zawodnik wcześniej wykluczony.
XII. GRA NIEDOZWOLONA.
1. Zabronione jest wejście wślizgiem w bezpośredniej bliskości z przeciwnikiem!!!. Za
każdy atak wślizgiem, drużyna zostanie ukarana rzutem wolnym bezpośrednim lub
rzutem karnym. Winny zawodnik ukarany zostanie napomnieniem („żółta kartka”), jeśli
atak wślizgiem będzie bezpośrednio w przeciwnika zostanie on ukarany wykluczeniem z
gry („czerwona kartka”).
2. Za trzymanie się zawodnika w czasie gry, (np. drabinki gimnastycznej) sędzia przerwie grę i
wznowi ją rzutem wolnym, pośrednim dla drużyny przeciwnej.
3. W przypadku stwierdzenia obecności na boisku (udziału w grze) więcej niż 2
zawodników zrzeszonych sędzia podyktuje rzut karny a zawodnika upomni żółtą kartką.
XIII. RZUTY WOLNE.
1. Zawodnik drużyny, przeciwko której wykonywany jest rzut wolny musi znajdować się od piłki w
odległości, co najmniej 3 metrów.
XIV. RZUT KARNY.
1. Rzut karny jest wykonywany z linii 7 metra na wprost bramki.
2. Podczas wykonywania rzutu karnego wszyscy zawodnicy oprócz bramkarza i wykonawcy rzutu
karnego, winni znajdować się za linią piłki i w odległości od niej, co najmniej 3 metrów.
XV. WRZUT.
1. Po opuszczeniu piłki poza salę, wrzut wykonywany jest nogą z tej linii w miejscu ,gdzie piłka
opuściła boisko.
2. Zawodnik przeciwnej drużyny znajduje się od piłki w odległości, co najmniej 3 metrów.
XVI. RZUT OD BRAMKI.
1. Rzut od bramki wykonuje tylko i wyłącznie bramkarz, wprowadzając piłkę do gry tak,
aby ta dotknęła boiska przed linią środkową.
2. Piłka jest w grze, gdy opuści pole karne.
3. Gdy bramkarz rzuci piłkę poza linię środkową boiska, sędzia przerwie grę i podyktuje rzut wolny
pośredni dla drużyny przeciwnej z miejsca, gdzie piłka dotknęła boiska.
4. Bramkarz może wprowadzić piłkę do gry nogą na połowę przeciwnika (poza linię środkową).
XVII. RZUT Z ROGU.
1. Rzut z rogu wykonywany jest z punktu złączenia linii bocznej z linią bramkową.
2. Zawodnik drużyny broniącej musi znajdować się od piłki, co najmniej 3 metry.
§3
O kolejności w zawodach decydować będą:
1. 1. Większa ilość zdobytych punktów - za zwycięstwo 3 pkt., za remis 1 pkt., za porażkę 0 pkt.
2. Wynik bezpośredniego spotkania przy równej ilości punktów zdobytych przez 2 drużyny.
3. W przypadku równej ilości punktów zdobytych przez więcej niż dwie drużyny, decydować będzie
różnica między bramkami zdobytymi i straconymi.
4. Większa ilość zdobytych bramek.
§4
XVIII. WALKOWER
W przypadku walkowera (zwycięstwa bez, gry, gdy przeciwnik nie zgłasza się na zawody, samowolnie
opuszcza miejsce rozgrywki lub przekracza przepisy) zespół otrzymuje za zwycięstwo 3 pkt. oraz
wygrywa spotkanie stosunkiem bramek, jakim jest średnia z ilości zdobytych goli w trzech ostatnich
zawodach - nie może być ona mniejsza niż 5-0. W przypadku, gdy średnia ta jest mniejsza niż 5
bramek walkower określa się stanem 5-0.