Wycieczka na czarne stawy

Transkrypt

Wycieczka na czarne stawy
SCENARIUSZ JEDNODNIOWEJ, PIESZEJ WYCIECZKI W RAMACH AKCJI MEN
„ĆWICZYCZ KAŻDY MOŻE”- ALTERNATYWNE FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ
WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Trasa: Chocianów- ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna Uroczysko Czarne Stawy
Cele ogólne:
- poznanie zagadnień z zakresu aktywnej turystyki
- rozwój dziecka w kontakcie z przyrodą
- rozwijanie sprawności fizycznej
- wdrażanie do podejmowania samodzielnej aktywności,
- kształtowanie harmonijnych relacji w grupie
Cele szczegółowe:
- wiadomości: uczeń omawia zasady bezpiecznego zachowania się w lesie oraz omawia dobór
stroju i obuwia w zależności od miejsca zajęć i warunków atmosferycznych, podaje nazwy
roślin rosnących na torfowiskach, omawia zasady aktywnego wypoczynku
- umiejętności: uczeń mierzy tętno w spoczynku i po wysiłku, porusza się zgodnie z podanym
kierunkiem, organizuje w gronie rówieśników zabawę, grę ruchową lub rekreacyjną w
terenie, odczytuje z tablic informacyjnych gatunki zwierząt zamieszkujących moczary i bagna
otaczające Czarne Stawy, potrafi korzystać z atlasu i przewodnika
- postawy: uczeń zgodnie współdziała w grupie
Metody: zadaniowa, zabawowa
Formy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: przewodniki, atlasy, piłki
.Uczestnicy: uczniowie klasy V C, V B,V A, VI A, VI C Szkoły Podstawowej w
Chocianowie
Termin: marzec
Przebieg trasy:
Przystanek I- stanowisko nr 1 „ Początek trasy- Nadleśnictwo Chocianów”
Wycieczkę rozpoczynamy na polanie w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Chocianówomówienie trasy.
Przystanek II- stanowisko nr 2 „ Trening zdrowotny i bezpieczna aktywność”
Uczniowie mierzą tętno w spoczynku, omawiają zasady bezpiecznego zachowania się
w lesie oraz omawiają dobór stroju i obuwia w zależności od miejsca zajęć i warunków
atmosferycznych.
Przystanek III- stanowisko nr 3 „ Świat zwierząt Uroczyska Czarne Stawy”
Uczniowie odczytują z tablic informacyjnych gatunki zwierząt zamieszkujących
moczary i bagna otaczające Czarne Stawy.
Przystanek IV- stanowisko nr 4 „ Roślinność torfowiskowa”
Uczniowie za pomocą atlasu- przewodnika podają nazwy roślin rosnących na
torfowiskach.
Przystanek V- stanowisko nr 5 „ Wypoczynek”
Uczniowie organizują w gronie rówieśników zabawę, grę ruchową lub rekreacyjną
oraz omawiają zasady aktywnego wypoczynku. Mierzą tętno po wysiłku.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie uczniowie wymieniają się doświadczeniami z odbytych zajęć.
Opracowanie:
Hubert Urbański
Zdjęcia z wycieczki dostępne w galerii:
Powitanie wiosny
http://spchocianow.lap.pl/index.php/foto/2013-2014/powitanie-wiosny

Podobne dokumenty