Gimnazjum nr 24 w Toruniu
Przepisy futsalu
FUTSAL przepisy ogólne GLF klas III sezon 2009/2010
I. Pole gry: minimum 25m x 12m otoczone liniami należącymi do pola gry, podzielone jest
linią środkową na dwie połowy. Po środku znajduje się punkt środkowy. Punkt karny znajduje się w
odległości 6m od środka linii bramkowej. Pole karne zakreślają łuki o promieniu 6m. Strefy zmian mają
po 3m długości i znajdują się poza linią boczną boiska, po obu stronach linii środkowej w odległości 3m
od niej. Bramki jak w piłce ręcznej (3m x2m).
II. Piłka tylko do futsala. Upuszczona z wys. 2m nie powinna się odbić niżej niż 50cm i wyżej niż 65cm.
III. Zawodnicy. W chwili rozpoczęcia gry każda drużyna musi liczyć, co najmniej pięciu zawodników (4
zawodników pola i bramkarz). Jeżeli w przypadku wykluczeń cała drużyna na boisku liczy mniej niż 3
zawodników, mecz ulega zakończeniu. Zmiany zawodników muszą być dokonywane są w obrębie strefy
zmian. Najpierw boisko opuszcza zawodnik z pola a dopiero na pole gry może wejść zawodnik z ławki
rezerwowych. Nieprawidłowa zmiana karana jest żółtą kartką dla zawodnika wchodzącego na boisko. Grę
rozpoczyna się wówczas rzutem wolnym pośrednim z miejsca, w którym znajdowała się piłka w
momencie przerwania gry. Jeśli piłka znajdowała się wtedy w polu karnym, wznowienie następuje z linii
pola karnego.
IV. Ubiór. Zawodnikowi nie wolno używać ubioru lub nosić cokolwiek (szczególnie ozdób i biżuterii), co
stanowiłoby zagrożenie dla niego samego lub innych zawodników.
Koszulki zawodników muszą być jednakowe. Dozwolone jest używanie ochraniaczy. Obuwie wyłącznie
miękkie. Bramkarze mogą nosić długie spodnie a ubiór musi się różnić kolorystycznie od ubioru innych
zawodników.
V. Czas gry. 2 x 12 min z 1 min przerwą. Każda drużyna ma prawo do jednej 1 minutowej przerwy w
każdej połowie meczu. Kapitan sygnalizuje chęć wzięcia przerwy. Przerwa może być udzielona tylko w
momencie, gdy drużyna zgłaszająca jest w posiadaniu piłki, a piłka jest poza grą. W trakcie przerwy
zawodnicy muszą pozostawać w polu gry a trener nie może wejść na boisko.
VI. Rozpoczęcie gry i jej wznowienie. Zawodnicy znajdują się na własnej połowie boiska. Zawodnicy
broniący znajdują się, co najmniej 3m od piłki. Piłka jest nieruchoma. Na gwizdek sędziego, piłka
powinna być uderzona do przodu. Zagrywający może ją dotknąć ponownie dopiero jeśli piłka miała
kontakt z innym zawodnikiem.
Rzut sędziowski to wznowienie gry przez sędziego w miejscu najbliższym przerwania gry lub, gdy miało
to miejsce w polu karnym, na linii pola karnego. Sędzia opuszcza trzymaną w ręku piłkę, która musi
dotknąć podłoża zanim zagra ją jakikolwiek zawodnik.
Piłkę z rzutu rożnego, wolnego i autowego można rozegrać szybko tj w ciągu 4 sek. Jeżeli zawodnicy
drużyny przeciwnej znajdują się jednak zbyt blisko bądź utrudniają wybicie, należy zgłosić to sędziemu.
Sędzia ma obowiązek zatrzymać grę i odsunąć zawodników przeciwnika na prawidłową odległość, ale
wówczas wznowienie gry rozpoczyna się tylko na gwizdek sędziego. Niedostosowanie się do tego przepisu
powoduje utratę piłki na rzecz drużyny przeciwnej.
VII. Piłka w grze i poza nią. Piłka jest poza grą, gdy:
· Piłka całym obwodem przekroczy linię bramkową lub linię boczną zarówno na podłożu jak i w
powietrzu.
· Gra została przerwana przez sędziego.
· Piłka uderzy w sufit lub inną przeszkodę ponad boiskiem. W tej sytuacji wznowienie gry następuje z
linii bocznej autowej z miejsca najbliższego zaistniałej sytuacji.
Piłka jest w grze w każdej innej sytuacji.
VIII. Zdobycie bramki. Bramka jest zdobyta, gdy piłka całym swym obwodem przekroczy linię bramkową
o ile drużyna zdobywająca bramkę nie naruszyła wcześniej jakichkolwiek przepisów gry.
Kreator PDF
Utworzono 4 March, 2017, 03:26
IX. Rzuty wolne. Rzutami wolnymi są rzuty wolne bezpośrednie (po uderzeniu piłka wpada bezpośrednio
do bramki) i pośrednie (piłka przed wpadnięciem do bramki musi dotknąć innego zawodnika).
Przewinienie karane rzutem wolnym pośrednim popełnione w polu karnym, wykonywane jest z linii pola
karnego z miejsca najbliższego przewinienia. Podczas wykonywania rzutów wolnych piłka musi leżeć
nieruchomo. Zawodnicy przeciwnika pozostają w odległości, co najmniej 5m od piłki. Jeśli wykonanie
rzutu wolnego trwa dłużej niż 4 sek. sędzia przyznaje rzut wolny drużynie przeciwnej. Rzut wolny
pośredni sędzia pokazuje unosząc rękę ponad głowę. Przy rzucie bezpośrednim sędzia trzyma jedno
ramię poziomo wskazując kierunek wykonania rzutu.
X. Rzut karny. Rzut karny (wykonywany z odległości 6m), przyznaje się przeciwko drużynie, która w
obrębie pola karnego w czasie gry popełni przewinienie karane rzutem wolnym bezpośrednim. Piłka musi
leżeć nieruchomo a bramkarz stoi na linii bramkowej. Pozostali zawodnicy pozostają w obrębie boiska
poza polem karnym, przynajmniej 5m od punktu karnego.
XI. Rzut z autu. Rzut z autu wykonywany jest z miejsca, w którym piłka opuściła boisko. Piłka musi leżeć
nieruchomo na linii bocznej lub tuż poza nią. W momencie wykopywania piłki z autu żadna część stóp
kopiącego piłkę nie może znajdować się na boisku lub na linii bocznej. Przeciwnicy muszą znajdować się
w odległości, co najmniej 5m. Drużyna ma 4 sek. na wykonanie rzutu z autu od chwili wejścia w
posiadanie piłki.
XII. Rzut od bramki. Rzut od bramki jest sposobem wznowienia gry. Bramka nie może być zdobyta
bezpośrednio z rzutu od bramki. Bramkarz wybija piłkę w dowolny sposób z własnego pola bramkowego i
musi ona opuścić pole karne W tym czasie zawodnicy przeciwnika pozostają poza polem karnym.
Bramkarz nie może zagrać piłki ponownie, jeśli ta nie opuściła jego połowy boiska, bądź nie dotknął jej
zawodnik drużyny przeciwnej. Bramkarz nie może chwycić piłki wprowadzonej przez niego do gry a
podanej z powrotem od współpartnera.
XIII. Rzut z rogu. Piłka wybijana jest z pola rożnego. Zawodnicy przeciwnika pozostają, co najmniej 5m
od piłki. Drużyna ma 4 sek. na wykonanie rzutu rożnego od chwili wejścia w posiadanie piłki.