Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Edycja plików wideo: efekty filmowe
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej,
multimedialnej.
Język polski:
III. Tworzenie wypowiedzi.
2. Świadomość językowa. Uczeń:
7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym
przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze
i społeczne).
Plastyka:
2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:
1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu
plastycznego i z innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie
i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin
sztuki).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Dostrzega potrzebę dodawania przemyślanych efektów do klipu
● Zna narzędzia i opcje programu Windows Live Movie Maker
● Dodaje z rozmysłem efekty wideo
● Pobiera muzykę z Internetu
● Dodaje muzykę do klipu/zdjęć
● Zapisuje projekt w postaci filmu w formie dostosowanej do odtwarzania na danym
sprzęcie
● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji przekazanej na zajęciach
● Właściwie wnioskuje
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Różnorodnie postrzega i opisuje rzeczywistość
● Docenia wartość efektów specjalnych
● Dokonuje obróbki klipu/zdjęć na własny użytek z wykorzystaniem narzędzi wideo
● Docenia wartość muzyki dodanej do klipu
1
●
●
●
●
Poszukuje w Internecie darmowych baz muzyki
Korzysta z różnych źródeł informacji (samokształcenie)
Wykorzystuje wiedzę w praktyce
Sprawnie posługuje się komputerem i oprogramowaniem
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Umiejętność uczenia się
Świadomość i ekspresja kulturalna
Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
●
Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem Windows Live
Movie Maker
Rzutnik
Klip nakręcony przez nauczyciela, np. na przerwie, i drugi, np. z zajęć WF-u
Plik dźwiękowy pobrany z portalu Wikimedia
Film (samouczek): „Korzystamy z efektów filmowych w programie Windows Live Movie
Maker”
Ćwiczenie interaktywne: „Nadawanie efektów filmowych”
Metody nauczania:
●
●
●
●
Podające: rozmowa kierowana
Eksponujące: program
Programowane: z pomocą komputera
Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie
Formy pracy:
●
●
Zespołowa jednolita
Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Założenie: nakręcone wcześniej klipy nauczyciel zapisuje na Pulpicie komputerów
w utworzonym folderze „Filmy na dziś”.
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, czy oglądali takie filmy jak „Władca pierścieni” czy „Awatar”? Co
według nich spowodowało, że tak wielu widzów zachwyciły? Do stworzenia takich efektów
filmowych, jakie zostały zastosowane w powyższych filmach, potrzeba profesjonalnego studia
filmowego. Nauczyciel, aby zobrazować postęp technologiczny w dziedzinie animacji w ciągu
ostatnich lat, wyświetla zapomnianą już dobranockę, np. „Przygody kota Filemona” (fragmenty
różnych animacji są dostępne w muzeum studia Se-ma-for: http://www.muzeum.se-mafor.com/samouczek/rysunkowa-pl). Mówi, że z pewnością warto dodać do klipów i zdjęć takie
efekty, by powstała „produkcja w iście hollywoodzkim stylu”. Chociaż trudno będzie to
2
osiągnąć, to warto jednak poświęcić uwagę klipom i zdjęciom, by film wyglądał efektownie i by
po trosze osiągnąć „efekt kinowy”. Korzystając z komputera i oprogramowania, np. Windows
Live Movie Maker, można sprawić, aby nasze dzieło wyglądało po prostu dobrze.
Etap realizacji
Nauczyciel, korzystając rzutnika, pokazuje program Windows Live Movie Maker. Na zakładce
Strona główna dodaje nakręcony wcześniej, np. podczas przerwy na boisku szkolnym, klip
i odtwarza go. Pyta uczniów, czego brakuje, aby podnieść walory estetyczne filmu? Nauczyciel
korzysta z zakładki Edycja i w pierwszej kolejności przycina plik, ustalając punkt początkowy
i końcowy. Zmienia szybkość odtwarzania na „0,5x”, aby przerwa wydała się dłuższa, niż była
w rzeczywistości (mimo że plik został przycięty). Następnie w zakładce Efekty wizualne dodaje
efekt o nazwie Filmowy, a z zakładki Animacja wybiera efekt Rozmazanie przez czerń. Dodaje
też napisy początkowe, np.: Przerwa szkolna, i końcowe: reżyser, obsada i plenery. W
końcowej fazie dołącza muzykę. Zapisuje plik jako film, zwracając uwagę na rozdzielczość, po
czym odtwarza.
Prosi uczniów o porównanie obu filmów: tego bez efektów, muzyki i napisów, i drugiego –
z dodatkami.
Etap końcowy
Nauczyciel proponuje wykonanie ćwiczenia. Prosi o uruchomienie programu Windows Live
Movie Maker, odszukanie na Pulpicie folderu „Filmy na dziś” z klipem i zastosowanie
przemyślanych efektów z menu „Narzędzia wideo”. Następnie prosi o dodanie adekwatnej
muzyki, np. ze strony: www.jemendo.com/pl, i napisów. Wszystkie efekty powinny się
komponować w całość.
Uczniowie prezentują swoje filmy.
Dodatkowo:
Uczniowie zdolni mogą wyszukać w Internecie inne darmowe programy do obróbki filmów
i zaprezentować ich obsługę na forum klasy.
Słowa kluczowe:
montaż, kamera, wideo, film, Windows Live Movie Maker
3