Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Reklama telewizyjna. Film w MS PowerPoint
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów,
animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:
7) tworzy i przedstawia prezentacje z wykorzystaniem różnych elementów multimedialnych,
graficznych, tekstowych, filmowych i dźwiękowych własnych lub pobranych z innych źródeł.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Potrafi uruchamiać programy
● Potrafi wykonywać operacje na plikach i folderach
● Potrafi rozróżniać znane rodzaje plików na podstawie ich rozszerzeń
● Potrafi korzystać z funkcji tłumacza w portalu www.google.pl
Nabywane umiejętności:
●
●
●
●
●
●
●
●
Potrafi podłączyć kartę pamięci lub pamięć USB do komputera lub inny nośnik
z danymi (płyta CD, DVD itp.)
Potrafi zaimportować plik wideo do programu Windows Movie Maker
Potrafi połączyć kilka plików wideo i zdjęć w programie Windows Movie Maker
Potrafi utworzyć przejścia i animację slajdów w programie Windows Movie Maker
Potrafi zaimportować klip dźwiękowy do programu Windows Movie Maker oraz
ustawić początkowy i końcowy punkt przycięcia
Potrafi dodać tytuł oraz inne efekty do pliku wideo
Potrafi zapisać projekt filmu utworzony w programie Windows Movie Maker
Potrafi wstawić film do prezentacji w programie Microsoft PowerPoint
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
●
Komputery podłączone do Internetu i sieci szkolnej
Zainstalowany program Windows Movie Maker i Microsoft PowerPoint
Projektor multimedialny
Płyty DVD, czytnik kart pamięci lub pamięć USB
Film (samouczek): „Dodajemy film do prezentacji w programie MS Power Point”
Ćwiczenie: „Korzystanie z filmu w prezentacji Power Point”
1
Metody nauczania:
●
●
●
●
●
Podające: opis
Problemowe: dyskusja
Programowane: z użyciem komputera
Praktyczne: ćwiczenia
Eksponująca: film
Formy pracy:
●
●
Indywidualna zróżnicowana
Grupowa (w parach lub grupach do czterech osób)
Przebieg zajęć:
Etap przygotowawczy
Nauczyciel prosi uczniów, aby w Internecie (w domu lub w szkolnej pracowni) np. na stronie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reklama zapoznali się z informacjami na następujące tematy:
● działanie reklamy,
● historia reklamy,
● korzyści reklamy,
● zagrożenia płynące z reklamy,
● funkcje reklamy,
● rodzaje reklamy ze względu na treść,
● rodzaje reklamy ze względu na media.
Nauczyciel przygotowuje folder o nazwie PLIKI_ĆWICZENIOWE_REKLAMA z plikami
ćwiczeniowymi (dwa pliki wideo, dwa zdjęcia, plik muzyczny) i udostępnia go w sieci.
Etap wstępny
Nauczyciel rozpoczyna dyskusję na temat rodzajów reklam występujących w życiu
codziennym oraz omawia zagrożenia płynące z pseudoreklam i antyreklam. Zadaje pytanie:
Jakie produkty reklamowe najczęściej występują w telewizji?
Uczniowie wymieniają najczęstsze produkty reklamowane w telewizji.
Nauczyciel pyta: Jakie są sposoby zapobiegania niechcianym reklamom w przeglądarkach
internetowych?
Uczniowie wymieniają sposoby zapobiegania niechcianym reklamom w przeglądarkach
internetowych.
Nauczyciel pokazuje i omawia funkcje reklamy na podstawie popularnych portali
internetowych (Onet, WP, Interia, Facebook, Nasza klasa).
2
Etap realizacji
Nauczyciel za pomocą projektora multimedialnego wyświetla uczniom film (samouczek) pt.
„Dodajemy film do prezentacji w programie MS Power Point” prezentujący dodawanie klipu
do prezentacji w programie Microsoft PowerPoint.
Uczniowie wykonują polecenia zawarte w filmie.
Nauczyciel poleca uczniom:
● utworzenie na dysku C: folderu REKLAMA,
● skopiowanie z folderu sieciowego PLIKI_ĆWICZENIOWE_REKLAMA do katalogu
REKLAMA dwóch klipów wideo, dwóch zdjęć oraz wybranego pliku muzycznego,
● uruchomienie programu Windows Movie Maker.
Uczniowie tworzą katalog C:\REKLAMA, a następnie kopiują do niego pliki wskazane przez
prowadzącego zajęcia.
Nauczyciel poleca uczniom w programie Windows Movie Maker:
● dokonanie importu dwóch plików wideo, dwóch zdjęć oraz pliku muzycznego
z katalogu C:\REKLAMA,
● utworzenie i sformatowanie tytułu filmu oraz napisów końcowych,
● dodanie efektów przejścia pomiędzy tytułem, napisami końcowymi, scenami filmu
oraz zaimportowanymi zdjęciami,
● dokonanie przycięcia początkowych i końcowych fragmentów pliku dźwiękowego
odpowiedniego dobrania części utworu muzycznego do akcji tworzonego filmu,
● zapisanie projektu filmu w katalogu C:\REKLAMA i nazwanie go Reklama,
● odtworzenie filmu na ekranie komputera.
Nauczyciel poleca uczniom, aby – wykorzystując jako wzór przykłady pokazane w filmie
prezentującym dodawanie klipu do prezentacji w programie Microsoft Power Point (zasób
multimedialny) – dodali utworzony w tej części lekcji film do prezentacji.
Etap końcowy
Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe zespoły, a następnie prosi o wyszukanie
w Internecie i zapisanie w zeszycie informacji na temat programów do robienia prezentacji
multimedialnych mogących służyć do tworzenia reklam.
Uczniowie wyszukują informacje w Internecie na temat programów do robienia prezentacji
multimedialnych, a następnie przy pomocy nauczyciela tworzą notatkę do zeszytu.
Jako podsumowanie uczniowie wykonują ćwiczenie pt. „Korzystanie z filmu w prezentacji
Power Point”.
Słowa kluczowe:
reklama, telewizja, film, antyreklama, montaż filmu, produkt, Power Point
3

Podobne dokumenty