Poznanie sposobu wprowadzenia korekty w edytorze
Transkrypt
Poznanie sposobu wprowadzenia korekty w edytorze
Konspekt lekcji informatyki dla kl. II a w dniu 14.01.2011 r. Temat: Poznanie sposobu wprowadzenia korekty w edytorze graficznym Paint: Obraz – Wyczyść obraz. Cele ogólne: • poznanie narzędzi edytora graficznego Paint, • wdrażanie do poprawnego stosowania terminów komputerowych, • dbanie o prawidłową postawę ciała przy komputerze oraz współdziałanie w zespołach. Cele szczegółowe: Uczeń: • włączy komputer, prawidłowo się zaloguje • uruchomi program graficzny Paint, • nazwie przyciski Przybornika w programie graficznym Paint, • pozna działanie funkcji „Wyczyść obraz” wywołanej z polecenia menu „Obraz”, • wykona rysunki w edytorze graficznym Paint za pomocą poznanych narzędzi. Metody: słowna, pokaz, czynnościowa. Formy: indywidualna jednolita i zróżnicowana, zespołowa. Przebieg lekcji: 1. Nawiązanie do lekcji poprzedniej. • Jakie poznaliśmy programy komputerowe? (Paint, WordPad, Notatnik). • W jakim programie pracowaliśmy ostatnio? (Paint). 2. Omówienie działania Przybornika programu Paint. 3. Rozmowa na temat - „Jak należy ubierać się zimą?” 4. Przypomnienie sposobów usuwania pomyłek (Edycja-Usuń, Delete, Ctrl+X) 5. Zaprezentowanie działania operacji Wyczyść obraz z polecenia Obraz na pasku menu (podkreślenie, że pracę rozpoczyna się od początku). 6. Nawiązanie do rozmowy o odpowiednim ubieraniu się zimą. 7. Zadanie dla uczniów. Zaprojektuj dowolną garderobę zimową w edytorze graficznym Paint. Praca z komputerem 8. Zajęcie miejsc przy komputerach i ich uruchomienie programu Paint. 9. Przypomnienie o właściwej postawie podczas pracy z komputerem i zasadach zespołowej współpracy. 10. Słowna ocena prac wykonanych na komputerze. 11. Wspólne obejrzenie i dyskusja na temat wykonanych prac na komputerze. 12. Wyłączenie komputerów i uporządkowanie stanowisk pracy. 13. Podsumowanie lekcji. • W jakim edytorze pracowaliśmy? • Jakimi przyciskami Przybornika posługiwaliśmy się w swojej pracy? • Jakich zasad BHP przestrzegamy, pracując przy komputerze? Opracowała: Renata Gerlach