Projekt metodyczny lekcji informatyki

Transkrypt

Projekt metodyczny lekcji informatyki
PROJEKT METODYCZNY
Kompozycja plastyczna „Rytm”
z wykorzystaniem programu Paint
Autorzy :
Eulalia Kalkowska
Ewa Doering
PLAN METODYCZNY
Lekcja nr .....
Dział programu: EDYTOR GRAFIKI – PAINT
TEMAT: Kompozycja plastyczna „Rytm” z wykorzystaniem programu Paint
CELE OGÓLNE
1. Poznawcze
 Rozumie zasady tworzenia rytmu (B)
 Zna sekwencję poleceń: przekształć, zmniejsz, powiększ (A)
 Poznaje nowe możliwości edycji fragmentu rysunku (C)
2. Praktyczne
 Sprawnie, za pomocą programu Paint odwzorowuje rysunki (A)
 Potrafi przekształcić rysunki: zwiększa, zmniejsza (C)
 Stosuje właściwą kolejność operacji w tworzeniu kompozycji rytmicznej (C)
3. Wychowawcze
 Angażuje się w wykonywanie danej działalności
 Starannie i estetycznie wykonuje pracę
 Szanuje prywatność i wyniki pracy innych użytkowników tego samego komputera
PLAN ZAJĘĆ
Część lekcji
Ogniwa
Czynności uczniów
Docelowe
Przypomnienie
wiadomości
Sformułowanie
tematu lekcji
Wstępna
Zapoznanie się z
celami ogólnymi
lekcji
Zadania
- uruchamia program Paint
- wykonuje ćwiczenia:
• rysuje koło, które
kopiuje, wkleja i
zapisuje
- ogląda obrazy, plansze
rysunki, układanki z klocków
- ustnie opisuje oglądane prace
- znajduje powtarzający się
motyw w prezentowanych
pracach
- zastanawia się i proponuje jak
wykonać kompozycję z
powtarzających się
elementów za pomocą
komputera
- formułuje i zapisuje temat
Czynności
Nauczyciela
-
poleca uruchomić program
Paint
rozdaje kartki z poleceniem
wykonania ćwiczenia
sprawdzającego umiejętność
kopiowania i wklejania oraz
operacji na folderach
- demonstruje przygotowane
pomoce
- uzupełnia wypowiedzi
- zwraca uwagę na ważne
szczegóły
- potwierdza lub ukierunkowuje
wypowiedź
- omawia zalety komputera w
tworzeniu prac z
powtarzających się elementów
- precyzuje temat lekcji
- zapoznaje uczniów z celami
Środki dydaktyczne
- ćwiczenia
sprawdzające
podstawowe
umiejętności w
programie Paint
- prace plastyczne
dzieci
- plansze z zachowanym
rytmem
- klocki, np. domino
- papier pakowny
- wzory na tkaninach
- obraz fr. malarza
Roberta Delaunay’a
Ocena
skuteczności
Osiągnięcie celu
szczegółowego (A)
„Opisywanie
koncepcji
kompozycji
rytmicznej”
Główna
- ogląda otrzymany rysunek i
- rozdaje uczniom kartki z
analizuje go
rysunkami
- wyodrębnia powtarzający się - poleca znaleźć rytm i
fragment rysunku (obrysowuje
zaznaczyć go
go pisakiem)
- sprawdza poprawność
wykonania zadania, koryguje
Osiągnięcie celu
- korzystając z Przybornika i
szczegółowego (B)
Palety kolorów odwzorowuj
„Odwzorowywanie
zaznaczony motyw
fragmentu rysunku”
• rysuje figury
geometryczne, linie
• wypełnia kolorem
odpowiednie obszary
- poleca odwzorować
wyodrębniony fragment
- obserwuje postępy dzieci,
pomaga w wykonaniu zadania
Osiągnięcie celu
szczegółowego (C)
„Przekształcanie
rysunku”
- dostosowuje rozmiary
rysunku do potrzeb:
• zmniejsza lub zwiększa
rysunek ciągnąc myszą
za narożnik lub
krawędzie
- omawia celowość
przekształcania rysunku
Osiągnięcie celu
szczegółowego (D)
„Stosowanie
właściwych
operacji do
tworzenia
kompozycji
rytmicznych”
- otacza rysunek dodatkową
ramką wybierając opcję
Zaznacz z Przybornika
- wykonuje operacje edycji
narysowanego fragmentu
• kopiuje
• wkleja
- odpowiednio łączy wklejony
rysunek z poprzednim
fragmentem przeciągając
myszą
- poleca wybrać opcję Zaznacz z
Przybornika i otoczyć rysunek
ramką
- sprawdza poprawność
wykonywanych czynności;
demonstruje, udziela
wskazówek
- obserwuje pracę uczniów,
pomaga we właściwym
ułożeniu wklejonych
fragmentów
- kartki z projektami
rysunków z rytmem
geometrycznym (np. z
książki „Kalejdoskop
matematyczny” H.
Steinhaus)
Osiągnięcie celu
szczegółowego (E)
„Zapisywanie
wyników pracy”
Podsumowanie
osiągnięć
Końcowa
- kilkakrotnie wykonuje
operacje wklejania i
odpowiedniego łączenia
- sprawdza, koryguje
- otwiera folder „Moje prace
- zapisuje wyniki swojej pracy
- poleca zapisać pracę w folderze
Moje prace pod nazwą „Rytm”
- tworzy własną kompozycję
rytmiczną za pomocą
narzędzi pr. Paint
- omawia ogólne zasady
tworzenia kompozycji
rytmicznej
- podaje przykłady rytmów w
najbliższym otoczeniu
- zamyka program
- proponuje wykonanie
- przykłady prac
kompozycji rytmicznej według
rytmicznych
własnego pomysłu
wykonanych przy
- pomaga w doborze elementów,
pomocy komputera
obserwuje
- ocenia wypowiedzi i pracę
uczniów (samodzielność,
staranność wykonania i
wykorzystanie wprowadzonych
na zajęciach operacji na
fragmentach rysunku)
- prezentuje fragment utworu
- fragment utworu A.
muzycznego jako przykład
Vivaldiego „Cztery
rytmu
pory roku”
- słucha muzyki i wystukuje
rytm
Dobre aspekty
Ocena lekcji
Złe aspekty
Wnioski
POTRAFI WYKONAĆ
KOMPOZYCJĘ RYTMICZNĄ
WEDŁUG WŁASNEGO
POMYSŁU
POTRAFI
PRZEKSZTAŁCIĆ
RYSUNEK
- ZMIEJSZYĆ
- ZWIĘKSZYĆ
C
UMIE OPISAĆ KONCEPCJĘ
KOMPOZYCJI RYTMICZNEJ
SKŁADAJĄCEJ SIĘ Z FIGUR
GEOMETRYCZNYCH
A
CELE OGÓLNE
STOSUJE WŁAŚCIWĄ
KOLEJNOŚĆ OPERACJI:
- ZAZNACZANIE
- KOPIOWANIE
- WIELOKROTNE
WKLEJANIE
D
ZAPISUJE EFEKTY
SWOJEJ PRACY W
OZNACZONYM
FOLDERZE
E
POTRAFI
ODWZOROWAĆ
FRAGMENT RYSUNKU
ZA POMOCĄ NARZĘDZI
PROGRAMU PAINT
B
Wiedza i umiejętności wejściowe
UMIE rysować
figury geometryczne
UMIE korzystać z
Palety kolorów
3
4
UMIE posługiwać
się narzędziami
programu Paint
2
POTRAFI
uruchomić program
Paint
ZNA pojęcia:
- wskaźnik myszy
- przeciągnij
- przenieś
5
ZNA pojęcia:
- zaznacz
- kopiuj
- wklej
6
WYKONUJE
podstawowe
operacje na
folderach
7
MAPKA DYDAKTYCZNA LEKCJI
na temat:
Kompozycja plastyczna „Rytm”
z wykorzystaniem programu Paint