Biesiada z rodzicami

Transkrypt

Biesiada z rodzicami
Współpraca z rodzicami
Biesiada z rodzicami
mgr Małgorzata Toczyńska
nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 16
w Mielcu
W naszym przedszkolu wciąż poszukujemy nowych, ciekawych form współpracy z
rodzicami.
Do jednej z ciekawszych form możemy zaliczyć „Biesiady” prowadzone z czynnym
udziałem rodziców. Jako prowadząca tego typu zajęcia muszę stwierdzić, że dzieci w
trakcie nich były szczęśliwe, rodzice świetnie się bawili, a przy tym poznali charakter
naszej pracy, mieli możliwość obserwacji dziecka na tle grupy, mogli przenieść pewne
zabawy, ćwiczenia do własnego domu. Rodzice mieli możliwość wypowiedzenia
własnej opinii, odczuć na temat zajęcia. Po każdym spotkaniu rozmawiałyśmy, o tym,
jakie cele nam przyświecały, co dały dziecku, jakie funkcje pełniły poszczególne
zadania. Była również możliwość podsunięcia rodzicom odpowiedniej literatury.
Jako przykład niech posłuży scenariusz biesiady z rodzicami przeprowadzonej w
grupie dzieci sześcioletnich
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH - BIESIADA Z RODZICAMI
TEMAT:
QUIZ - Podróż za jeden uśmiech
CELE:
Dzieci potrafią współdziałać ze sobą, z rodzicami i nauczycielami
Dzieci porządkują zdobyte wiadomości z dziedziny zoologii
Dzieci potrafią dodawać i odejmować w zakresie liczby 10
Dzieci rozwiązują zagadki słowne, słuchowe, rebusy obrazkowo – sylabowe
Dzieci potrafią czytać
Dzieci potrafią naśladować różne zwierzęta za pomocą pantomimy
PRZEBIEG:
96
CKPiDN w Mielcu – Zeszyty nauczycielskie – Nr 2/2005
1.
Przywitanie się dzieci, rodziców i nauczycieli piosenką pt. „Dzień dobry”
2.
Odkrywanka matematyczno – sylabowa
Dzieci wykonują działania matematyczne typu 2+5, 8-2, zamieszczone na
kartonikach, na odwrocie których znajdują się sylaby.
Następnie porządkują je od najmniejszego do największego wyniku tworząc
hasło „Po – dróż za je – den u – śmiech”
3.
Losowanie kolejnych etapów podróży
Nauczyciel przygotowuje jajka niespodzianki, wewnątrz których znajdują się
cyfry od 1 do 6
Dzieci losują cyfry, które są wyznacznikiem miejsca podróży
STACJA 1
Aby dowiedzieć się gdzie wyruszymy w podróż dzieci muszą rozwiązać
krzyżówkę, której hasłem jest wyraz: „ karawana”.
Wyruszamy do Afryki, gdzie jest gorąco.
− wyścigi rodziców i dzieci z kubkami z wodą, wygrywa ta drużyna,
która wylała najmniej wody,
− „czyja to sierść” – rozpoznawanie na obrazku, jakie to zwierzę,
− zabawa integracyjna z rodzicami „Dżungla”.
STACJA 2
Rozwiązanie zagadki słownej hasło: Indianin.
Podróż do Ameryki, rozwiązanie rebusów obrazkowo – sylabowych, wykreślanek
i odgadnięcie, „jakie ukryły się tu zwierzęta” (papuga, małpa, krokodyl).
STACJA 3
Rozpoznanie miejsca podróży po zgromadzonych akcesoriach (czapka, szalik,
rękawice).
Podróż do Antarktydy.
Rozwiązanie zagadek słownych hasło: pingwin, foka, mors.
Zabawa z piłkami pingpongowymi – 5 dzieci rzuca piłki do rodziców. Trafieni
rodzice wożą dzieci na sankach – kocykach.
97
Małgorzata Toczyńska – Biesiada z rodzicami
STACJA 4
Rodzice mają umocowane na plecach litery, zadaniem dzieci jest ułożyć je w odpowiedniej kolejności i odczytać nazwę kontynentu – Europa.
Poprowadzenie przez rodzica zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
STACJA 5
Dzieci rozpoznają „czyje to piórko?” (pióro strusia). Omówienie, gdzie żyją strusie, jak wyglądają i jak się poruszają.
Zabawa ruchowa „ Kangurki” – skakanie w workach.
Zabawa z rodzicami do muzyki – dzieci stają na nogach swoich rodziców i tańczą.
STACJA 6
Ułożenie obrazka z części „Tygrys”. Podróż do Azji, rozpoznawanie na obrazkach:
− czyje to ślady?
− czyje kły?
− czyj ogon?
− czyja trąba?
Rozwiązaniem jest hasło: słoń. Omówienie wyglądu słonia indyjskiego i afrykańskiego, wyszukanie różnic.
Zabawa pantomimiczna „Zoo” do wiersza z magnetofonu o tym samym tytule.
Dzieci podzielone na grupy naśladują ruchami, gestami występujące w wierszu
zwierzęta.
Zabawa z rodzicami do piosenki „Cztery słonie”.
4.
Ewaluacja
Rodzice otrzymali przygotowane przez dzieci swoje dłonie, na których zapisali jak
czuli się na dzisiejszym zajęciu, jakie są ich odczucia.
Z informacji zwrotnej dowiedziałam się, że zajęcia zostały wysoko ocenione przez
rodziców, sprawiły im wiele radości, były okazją do zobaczenia własnego dziecka w
różnych sytuacjach na tle grupy rówieśniczej. Uczestnicy wyrazili chęć brania udziału w
takich zajęciach częściej.
Literatura:
1. „Informacje i ciekawostki” – Jadwiga Misiak, Wydawnictwo Didasko Warszawa 2000 r.
2. „Śpiewające brzdące” cz. 2 – scenariusze, wiersze, propozycje zabaw, Katarzyna Komińska,, Dariusz Komiński, Wydawnictwo Grafikom Poznań 2002r.
98